Ölçü Nasıl Alınır?

Ölçü Nasıl Alınır?

Ölçü Nasıl Alınır

Doğru bir beden ölçüsü almadıysanız ne güzel bir kumaş ne de mükemmel bir tasarım kendini gösterir. Dikişin ve kalıbın ilk kuralı doğru ölçü alabilmektir. Göğüs, bel ve kalça ölçülerini doğru almanız, giysilerinizin üzerinizde kusursuz durması açısından çok önemlidir.

Ölçü almak, oldukça basit bir yönteme sahiptir ve hemen herkesin becerebileceği kolaylıktadır. Yani ölçü alabilmeniz için illa terzi olmanız gerekmiyor. Dikkat etmeniz gereken tek kural, ölçü alırken mezurayı ne çok sıkmalı ne de çok bol bırakmalısınız.

Ölçü Nasıl Alınır

Gerekli Olan En Temel Ölçü Yerleri

  • Başta yapmanız gereken omuzlarınızın dik olduğu bir duruş sergilemeniz. İlk önce göğüs ölçüsünden başlayın. Doğru bir sonuç için üzerinizde sutyen olmasına dikkat etmelisiniz. Mezuranızın başlangıç noktasını göğüs ucunuza koyarak sırtınızdan çevirin. Tekrar başa geldiğinizde ise konfor payı dediğimiz beden ile mezura arasındaki bir parmak genişliğindeki mesafeyi de katarak göğüs ölçünüzü alın.
  • Bel ölçüsü ise belin en oyuk yerinden hesaplanır. Mezurayı belinize dolayın ve konfor payıyla birlikte ölçüyü hesaplayın. Daha doğru bir sonuç için bu işlemi teniniz üzerinde uygulamalısınız.
  • Basen ölçüsü, kalçanızın en çıkık yerinden başlayarak alınır. Yani göbek deliğimizden yaklaşık 8 cm kadar aşağıda kalan bölgedir.
  • Kol boyu, omuz kemiğinden başlayarak bileğe kadar alınan ölçüdür. Bu işlemi yaparken kolunuzu dirsekten hafifçe öne doğru uzatmanız gerekmektedir. Aksi takdirde ölçünüz yanlış olacaktır.
  • Tam bu esnada bileğinizin çevresini de almayı unutmayınız. Genellikle bilek genişliği gömlek ve bluzlarda 23-24 cm civarındadır. Bilek ve kol boyunun haricinde, dikeceğiniz modele göre pazu ölçüsünü de almanız gerekebilir.
  • Sıra geldi tam boy ölçüsü almaya. Mezurayı koyacağınız noktanız göğüs kafesinizin başladığı yerdir. Yani, boynunuzun bedenle birleştiği yer diyebiliriz. Aşağıya doğru mezurayı saldığınızda tam boyunuzu ölçmüş oluyorsunuz.
  • Arka tam boy ölçüsü ise, omur kemiğimizin başlangıç noktasından başlayarak topuk ucuna kadar aldığımız ölçüdür. Giysi boylarımızı belirleyeceğimiz ölçü kısmı burasıdır.
  • Boyun ve omuz ölçüsü dikkat etmeniz gereken önemli ölçü yerleridir. Çünkü omuz ölçüsü doğru alınmayan bir giysi dikildiğinde, ölçünün hatalı olduğunu belli eden sayılı yerlerden biridir. Omuz ölçüsü boynunuzun bittiği yerden omuz kemiğine kadar olan mesafedir. Genellikle 11-12 cm’dir.
  • Ön beden uzunluğu, boyun dibinden bele kadar olan mesafedir. Mezurayı bele doğru indirirken, göğüs ucundan geçmesine dikkat edin.

Ölçü Nasıl Alınır

İşte bu kadar basit. Sadece birkaç adım da kendi ölçünüzü doğru bir şekilde alabilirsiniz. Özel dikim siparişlerinde kimi zaman kişinin ölçüsünü telefon görüşmelerimiz esnasında almak durumunda kalıyorum. Aciliyeti olduğu için değerli müşterilerim telefonun diğer ucunda size yazdıklarımı uygulayarak bana ölçülerini söylüyorlar. Hem eğleniyoruz hem öğreniyoruz.

Tecrübe kazanmak ve kazandırmak bizim mesleğin en tatlı kısımlarından. Giyime ve özel dikime düşkün olan bayanlar bunu seve seve yapıyorlar.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir