Yeşiltopuklar Online Alışveriş

Okul Servislerinde Yeni Bir Sistem

Okul Servislerinde Yeni Bir Sistem

Okul Servislerinde Yeni Bir Sistem

Servisler Geliş-Gidişlerini SMS İle Haber Verecek

Yeni eğitim dönemi ilkokul birinci sınıf öğrencileri için bugün başlıyor. İstanbul’da bu yıl çocuklarını okula servis aracıyla gönderen veliler için önemli bir sistem uygulamaya konuldu.

5 bin araca ‘Servis Araçları Takip ve Kontrol Sistemi’ kuruldu. Sistem sayesinde aracın hareket saatleri, servise binecek öğrencilerin saat kaçta, hangi noktadan alınacakları, bu öğrencilerin, okula ve eve varış saatleri, aracın duraklama yaptığı yerler, duraklama süreleri gibi bilgiler anında görülebiliyor. Velilere servis yaklaştığında SMS atılıyor. Servis araçlarına yerleştirilen veri cihazları ve GPS uydularından alınan veriler sayesinde veli ve okul müdürleri internete bağlanabildikleri her yerden araçları izleyebiliyor.

Emniyet Genel Müdürlüğü de yeni dönemde öğrencilerin ve okul araçlarının karıştığı trafik kazalarını önlemek amacıyla bir dizi tedbir aldı. Buna göre servislerde bulunması zorunlu rehber personel ve gerekli donanımın olup olmadığı yakından incelenecek. Şoförün başta hız, kavşaklarda geçiş önceliği, indirme ve bindirme kurallarına riayet edip etmediği takip edilecek. Şoförün araçta sigara içmemesi ve içilmesine müsaade etmemesi de istenecek. Servis aracında bulunması gereken şu şartlara dikkat edilecek: Camlarının sabit olması, camların üzerine renkli film yapıştırılmaması, kapıların şoför tarafından açılıp kapatılabilecek şekilde otomatik veya araç şoförü tarafından elle kumanda edilebilmesi, her koltukta emniyet kemeri bulunması ve kullanılması, sınırın üzerinde öğrenci taşınmaması.

Kaynak: Zaman

Sizde Fikirlerinizi Paylaşın

E-Posta adresin asla başkalarıyla paylaşılmaz. Yıldızlı alanlar zorunludur *