Ofiste Sağlıklı Bir Yaşam İçin Yapmanız Gerekenler

Ofiste Sağlıklı Bir Yaşam İçin Yapmanız Gerekenler

Ofiste Sağlıklı Bir Yaşam İçin Yapmanız Gerekenler

Bütün gün bilgisayar başında, ayağa kalkma zorunluluğu olmadan konforlu bir şekilde çalışıyor gibi görünseniz de aslında sağlıksız bir yaşama zemin hazırlıyor olabilirsiniz.

Ofiste çalışmak, birçok hastalığa da davetiye çıkarabiliyor. Sadece öğle yemeği veya kısa süreli özel ihtiyaçlarınız için ayağa kalktığınız zamanlar dışında bütün gün oturuyorsanız vücudunuz çoktan sinyal vermeye başlamıştır. Bu sinyal kendini kilo alımları, boyun ve bel ağrıları, anksiyete bozuklukları şeklinde gösterebilir.

Atalarımız “Harekette bereket vardır.” derler. O halde, sizi bugünden itibaren ofiste daha sağlıklı bir yaşam sürmeniz için hareket etmeye ve alışkanlıklarınızı değiştirmeye devam ediyoruz. Başarılı hanımlar işlerinde titizlik gösterdikleri kadar, sağlıklarına da dikkat ederler.

Ofiste Sağlıklı Bir Yaşam İçin Yapmanız Gerekenler

Spor salonuna gitmek yetmez…

Haftada üç gün işten sonra spora gitmekle övünüyor ama gün içinde koltuğunuzdan hiç kalmıyorsanız tehlike çanları sessiz çalıyor demektir. Gün boyunca aynı pozisyonda oturmak; kalp hastalıklarına, obeziteye, boyun ve bel ağrılarına, kansere ve depresyona zemin hazırlıyor olabilir.

Gün içinde hareket etmeyi alışkanlık haline getirmelisiniz. Merdiven çıkmak, öğle arası yürüme mesafesinde olan bir yerlere yemeğe gitmek, kahve molasını küçük yürüyüşlere çevirmek tehlike çanlarını susturmaya yetecektir.

Ofiste Sağlıklı Bir Yaşam İçin Yapmanız Gerekenler

Arada bir etrafınıza bakının…

Bir işi kafaya takınca dünya umurunuzda olmaz, başarınızı da bu dikkatinize borçlusunuz biliyoruz. Ama yakında eklem ağrılarından şikayet etmeye başlamamak için acilen bu duruma bir çözüm bulmalısınız. Boynunuz eğik, gözleriniz kısık saatlerce ekrana bakarak, boynunuza ve gözlerinize zulmettiğinizin farkında mısınız?

İlk iş olarak, bilgisayarınızı göz hizanıza yükseltmelisiniz. İkinci olarak da, ofis egzersizlerini öğrenmeye başlamalısınız. Müzik dinlerken bu egzersizleri yaparak, çalışmaya eğlenceli bir ara verebilirsiniz.

Ofiste Sağlıklı Bir Yaşam İçin Yapmanız Gerekenler

Çalışma masasını yemek masası olarak kullanmayın

Bilgisayarınızın karşısından bir an bile ayrılmadığınızda işler daha çabuk bitmiyor inanın. Yorulduğunuz için yavaşlamaya başlıyorsunuz. Yani mola verip biraz rahatlayarak da o işi aynı sürede bitirebilirsiniz.

Yemeğinizi çalışma masasında yemek ise üretkenliğinize doğrudan zarar veriyor. İş yerinin mutfağı, terası, bahçesi, yemekhanesi veya yürüyerek gidebileceğiniz bir park veya restaurant yemek molası için çalışma masasından çok daha sağlıklı seçeneklerdir. Çalışma masanızı sadece harika işler hazırlamak için kullanın.

Yazı: Hümeyra Yabar

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir