Ödemdir O Ödem! Ama Nedir Bu Ödem?

Ödemdir O Ödem! Ama Nedir Bu Ödem?

Ödemi vücuttan atmak gerçekten mümkün mü

Son zamanlarda ödem kelimesini çok sık duymaya başladık. Ödem attırıcı detokslar, diyetler, bitkisel kürler, güzellik uygulamaları, egzersizler gibi uzayıp giden bir liste var. Her yerde karşımıza çıkan bu kelimeyi bizlerde çok sık kullanmaya başladık. Şişkinliğim var diyene hemen ‘ödemdir o ödem’ diyebiliyoruz mesela. Ama nedir bu ödem? Gerçekten bilerek mi kullanıyoruz bu terimi? Terim diyorum çünkü ödem tıbbi bir terimdir. Birçok hastalığın ya da problemin belirtilerinden biridir. Yani aslında ödemin kendisi bir hastalık değildir. Ödemin tanımına bakacak olursak dokular arası boşlukta sudan zengin sıvı birikmesidir. Yani ne demek istiyorsun dediğinizi duyar gibiyim. Vücudumuzdaki tüm dokuları hücreler oluşturur. Bu hücrelerde belli miktarda sıvı vardır. Hücrelerin dışında olması gerekenden fazla sıvı olması ödem olarak karşımıza çıkıyor.

Ödem Nedir Vücuttan Atmak Mümkün müdür

Kozmetik algısının dışında ödem hangi durumlarda, hastalıklarda karşımıza çıkıyor?

  • Hamilelik dönemi
  • Regl dönemi
  • Kalp yetmezliği
  • Böbrek yetmezliği ve diğer böbrek hastalıkları
  • Karaciğer hastalıkları
  • Kortizon benzeri ilaçların kullanımı
  • Varisler
  • Hareketsizlik
  • Beslenme bozuklukları

Aslında bu liste uzar gider. Ödem semptomunu en sık gördüğümüz hastalık ve durumları sıralamaya çalıştım. Ödem en sık el, kol, ayak, bacak ve gövdede görülür. Ödemi anlamanın en kolay yolu özellikle el, kol, ayak ve bacak için bir mezura yardımıyla aynı noktadan her iki tarafın ölçülerek karşılaştırılmasıdır. Diğer bir yöntem ödem olduğunu düşündüğünüz noktaya parmakla bastırıp derinin içeri çukurlaşmasına bakabiliriz.

Ödemi vücuttan atmak gerçekten mümkün mü

Ödemi vücuttan atmak gerçekten mümkün mü?

Aslında mümkün. Ama öncelikle ödeme neden olan altta yatan sebebin bilinmesi gerekir. Eğer bir hastalığa bağlı ödem varsa öncelikle hastalığın tedavi edilmesi gerekir. Hastalık dışı nedenlerle oluştuysa özellikle fiziksel aktivite düzeyinizi artırmak ve beslenme alışkanlıklarını düzenlemek ödemi kontrol altına almanıza yardımcı olacaktır.

Ödem, çok masum bir problem olmayabilir. Ciddi hastalıkların erken belirtilerinden biri olarak karşımıza çıkabilir. Bundan dolayı rastgele ödem attırıcı yöntemleri denemek yerine bir sağlık profesyonelinden destek almak gerekir.

Sağlıkla kalın.

Daha sağlıklı bir yaşam için profesyonel destek almak isterseniz humeyraekiz@hotmail.com ‘a e-posta gönderebilirsiniz.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir