Normal Doğumu Kolaylaştırmak İçin 3 Altın Tavsiye

Normal Doğumu Kolaylaştırmak İçin 3 Altın Tavsiye

Anne ve Bebek

Uzun bir aradan sonra sizlerle tekrar buluşmanın sevincini yaşıyorum. Bu süreçte hayatımda birçok şey değişti. Mesleki anlamda uzmanlığımı almanın yanı sıra uzman fizyoterapist unvanından çok daha güzel yeni bir unvan daha kattım hayatıma: Anne. Sanırım hayatımda aldığım ya da alacağım unvanların hiçbiri bununla kıyaslanamaz.

Gelelim konumuza, çiçeği burnunda yeni doğum yapmış bir fizyoterapist olarak normal doğum yapmak isteyen anne adaylarına 3 altın tavsiye getirdim. Denenmiş, başarıyla sonuçlanmış bu tavsiyelerimi mutlaka doktorunuza danıştıktan sonra uygulayın.

Normal Doğumu Kolaylaştırmak İçin Hamilelik Döneminde Yürüyüş Yapmak

Hamilelik sırasında mutlaka aktif olun. Yürüyüş ve hafif egzersizler yapıp günlük hayatın koşuşturmasından kendinizi çekmeyin. Evet, hamilelik zor bir süreç. Ama bir adı üstünde bir süreç ve bitecek. Önemli olan güzel bir şekilde noktalayabilmek. Klinik pilatesi mümkünse hamilelikten önce öğrenip, hamilelik boyunca da olabildiğince uygulamaya çalışın. Pilatesle pelvik taban kasları dediğimiz, doğum sırasında fazlasıyla kullandığımız kaslar güçlenecek, kontrolü bizim elimizde olacaktır. Bu da normal doğum sırasında işleri o kadar kolaylaştıracak ki siz bile inanamayacaksınız ☺

Solunum egzersizlerini doğumdan önce mutlaka öğrenin, pratik yapın. Solunum egzersizleri sancılarla baş etmenizi kolaylaştıracak, uzun süren doğum sürecinde asıl eylem olan doğum için enerjinizin bitmemesini sağlayacaktır. 15 saat sancı çekmiş biri olarak korkmayın, etrafınızdaki sizi doğum ve sancılarla ilgili korkutanlara kulak asmayın. Kontrolü elinizde tutarsanız her şey çok daha kolay olur.

Normal Doğumu Kolaylaştırmak İçin Egzersiz Yapmak

Doğum süreci başladıktan sonra aktif olun. Yatakta yatarak bebeğin doğmasını beklemeyin. Kısa yürüyüşler, az tekrarlı sık yapılan squat egzersizleri kulağa zor gelse de normal doğuma çok iyi geliyor.

Kendi hamilelik ve doğum sürecimde bunların hepsini ve fazlasını uyguladım. Ve doğum sonunda doktorum bana teşekkür etti. Normal doğum anlatıldığı gibi korkunç bir şey değil. Zor bir süreç ama kontrol sizdeyse ve tıbbi bir engel oluşmadıysa her anından zevk alacağınız, sonrasında da gözlerinizin içi gülerek anlatacağınız bir tecrübe olacaktır. Sevgilerimle, sağlıkla kalın.

Daha sağlıklı bir yaşam için profesyonel destek almak isterseniz humeyraekiz@hotmail.com ‘a e-posta gönderebilirsiniz.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir