Noktanın ve Renklerin Devrânında Hazret-i Fâtime Sergisi Görkemli Bir Davetle Açıldı

Noktanın ve Renklerin Devrânında Hazret-i Fâtime Sergisi Görkemli Bir Davetle Açıldı

Hazret-i Fâtime Sergisi

Kutbu’n Nâyî Niyazi Sayın ve günümüzün kıymetli hattatlarından Mahmut Şahin’in “Noktanın ve Renklerin Devrânında Hazret-i Fâtime” adlı sergisi, 20 Mayıs tarihinde görkemli bir davetle açıldı.

Niyazi Sayın’ın ebruları ve Mahmut Şahin’in hatları ile meydana gelen levhalar, “Noktanın ve Renklerin Devranında Hazret-i Fatime” adlı sergi ile, sanat severlerle Dolmabahçe Sarayı‘nda buluşuyor. 20 Mayıs’ta iş, sanat ve cemiyet hayatının tanınmış simalarının da katıldığı açılış törenindeki yoğun ziyaret sanatseverlerin de dikkatinden kaçmadı.

Hazret-i Fâtime Sergisi

Altmış üç levhadan oluşan bu nadide koleksiyonda, Hazret-i Fâtime’nin isimleri, künyeleri ve sıfatları sergileniyor. Sergi; teması ve kompozisyonu ile bir ilk olma özelliği taşıyor. Sergide ayrıca, “Hazret-i Fatime’nin İsimleri” adlı kitap ta yer alıyor. Türkçenin yanı sıra İngilizce tercümeleri de kapsayan eser, konuya ilgili kimselerin dikkatini çekeceği gibi, sanatseverlerin de ince zevklerine hitap eden bir albüm niteliğinde.

Hazret-i Fâtime Sergisi

“Böyle bir bütün sergi şimdiye kadar açılmamıştı”

Hatlarında imzası bulunan hattat Mahmut Şahin, “Kahraman Özkök ile bir araya gelince Hz. Fatime validemize peygamber efendimizin yaşı hürmetine 63 tane eser hazırlayalım diye düşündük. Böyle bir gelişmeyle bizim sergimiz açılmış oldu, proje böyle başladı. Daha sonra Niyazi Sayın Hocamız ebrularını verince bizim için çok keyifli oldu. Niyazi Sayın Hocamla birlikte ben bu sergiyi artık benim değil, Niyazi Hoca’nın sergisine kendimi katılmış olarak hissediyorum. Hz. Fatime validemizin ehlibeyt sevgisi olmazsa olmazlardandır ama bunu ne yazık ki dile getiremeyiz. Ehlibeytle alakalı böyle bir sergi ilk kez böyle açıldı. Daha önce çalışmalar yapmışlar fakat böyle bir bütün sergi şimdiye kadar açılmamıştı” dedi.

Hazret-i Fâtime Sergisi

“Türkiye’de de dünyada da ilk defa böyle bir kompozisyon meydana geliyor”

Sergiyi organize eden Revak Yayınevi Genel Koordinatörü Kahraman Özkök, “63 tane levha var. Levhaların ebruları kutb-u nayi Niyazi Sayın Hocamıza ait, Hattat Mahmut Şahin Bey’in levhaları zannederim Türkiye’de de dünyada da ilk defa böyle bir kompozisyon meydana geliyor. Çünkü daha evvel isimleri kitap olarak muhtelif memleketlerde yayınlanmışsa da levha haline sanat yoluyla ilk defa arz ediliyor. Bu bakımdan mühim bir çalışma Cenab-ı Hak fevzinden cümlemizi nasipdar eylesin. İnsanları bir şeye davet emek değil onların onlara teveccühü mesele” diye konuştu.

Hazret-i Fâtime Sergisi

“Hem manevi dünyamıza hem kültür dünyamıza büyük bir hizmet”

Sergideki çalışmaları dikkatle incelediğini ifade eden Belkıs İbrahimhakkıoğlu, “Böyle bir çalışmanın ifadesi gerçekten çok zor ama bütün ehlibeyt sevdalılarına büyük bir hediye olmuş. Bizim de eksik bir tarafımız, çok büyük bit kültür çalışması olmuş aynı zamanda hem manevi dünyamıza kültür, hem dünyamıza büyük bir hizmet. Düzenleyenlere gerçekten minnettarız. devamını dinliyoruz” şeklinde konuştu.

Hazret-i Fâtime Sergisi

“Hepsini bir arada görmek bizi mutlu etti”

Sergideki çalışmalardan çok etkilendiğini dile getiren Mehmet Genç, “Sergiye daha yeni geldim ama kitabını gördüm. Hz. Fatma Hanımefendinin yani annemizin bu kadar güzel isimlere sahip olduğunu bu sergide ve kitapta gördüm çok da mutlu oldum. Literatürde duyuyorduk, sohbetlerde işitiyorduk ama hepsini bir arada görmek bizi mutlu etti” ifadelerini kullandı.

Sanatseverlerin, 21 – 28 Mayıs tarihleri arasında ziyaret edebileceği sergi, tarihin en önemli lokasyonlarından biri olan Dolmabahçe Sarayı’nda gerçekleşiyor.

Bu eşsiz sergiyi 21 – 28 Mayıs tarih aralığında Dolmabahçe Sarayı – Hazine-i Hâssa Dairesinde ziyaret edebilirsiniz.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir