Nitelikli Eş Adayı Nasıl Olmalıdır?

Nitelikli Eş Adayı Nasıl Olmalıdır?

Eş Adaylarında Olması Gereken Nitelikler

Seveceği eşi hayatına çekmek isteyen kişilere ilk önerim; ”Kendinizi sevmekle başlayın” olacaktır. Kendinizi her halinizle sevmeyi öğrendiğinizde artık, size ve duygularınıza karşılık vermeyen ya da anlayamayan eş adayları cazibesini yitirmeye başlayacaktır. Kişi, kendini sevmeye başladığında kendisine iyi gelmeyecek kişiler, şartları dışarıdan bakıldığında cazip bile olsa hoş görünmez.

Artık eş adayında sevgi verip alabileceği ve buna istekli olan, duygularla başa çıkmasını bilen, bağ kurabilen, anlaşmalara ve birbirlerine verdikleri sözlere sadık kalabilen özellikleri arayacaktır. Bilir ki, istediği eşi hayatına çekebilmek için, önce aynı özelliklere kendi sahip olmalıdır. Bunun için de daha önce ‘Sevginin 5 Niteliği ‘ başlıklı yazımda detaylı olarak bahsettiğim; karşılıklı ilgi, kabul görmek, takdir görmek, şefkat ve kendinden hoşnut olma niteliklerini barındırır ve birbirinde ararlar.

Böylece sorunlar yaşasalar da birbirlerini bağışlayabilir, çözümü dostça ve adil bir şekilde egolarını ortaya koymadan ulaşabilirler. İletişim biçimleri misillemeci değil aksine uzlaşmacıdır. Daha da önemlisi ideal eş kişinin ne kendini nede karşısındaki kişiyi, maddi veya fiziki şartlarına göre değil, ‘kendisi olduğundan’ dolayı tercih edilendir. Çok sık genç bayanlarda ve baylarda rastladığım gibi, hayatlarında ki ‘eş’ etiketli boşluğu doldurmak için evlenmek ideal olan değildir.

Eş Adaylarında Olması Gereken Nitelikler

Eş Adayında Olması Gereken 10 Nitelik

  • 1- Makul Mesafede Olmalılar

Günümüzde özellikle internetin de hayatımıza oturması ile uzak mesafeli ilişkiler başlasa da sağlıklı olan eş adayı birbirlerini gerçek hayatın içinde görüp tanıyacakları karşılıklı iletişim yaşayabilecek adaylardır.

  • 2- Hayatında Başka Biri Olmamalı

Sürmekte olan başka bir ilişkisi, bitmemiş eski bir ilişkisi, boşanma sürecinde olmak ideal eş adayı için uygun değildir. Kendinizi ne kandırın, ne de kandırılmaya izin verin hayatında ya da kalbinde başka biri olan kişi ile gelecek kuramazsınız. Hayatındaki duygusal bağlar bittiği halde, bakmakla sorumlu olduğu birileri varsa, size ve onlara ne kadar adaletli, yeterli davranacağı da önemlidir.

  • 3- Politik ve Dinsel Uyum

Hayata bizi inanç sistemimiz bağlar. Dini inançlarımız ile uyumlu olduğumuz ve gelişimizi destekleyecek eş en ideal olandır. Politikada aynı şekilde hayata aynı pencerelerden bakan insanların ortak paydasıdır. Politik görüşlerinde uygun olması ideal bir evlilik için önemli bir faktördür.

  • 4- Çocuk Hakkında Düşünceleriniz

Çocuk sahibi olmayı düşünen biri iseniz yada tam tersi sizi bu konuda destekleyen bir eş adayı olmalıdır.

  • 5- Para ile İlgili Düşünceleriniz

Harcamayı ve yaşamayı seven bir kişi iseniz, ideal eş seçeneğinizin içinde paraya ve bu kişinin parayı hayatında nasıl kullandığına da bakmanız gerekir. Parayı kazanamamak, harcayamamak, paylaşamamak, biriktirememek, borç verememek, katkıda bulunamamak, kabul edememek gibi sorunları olmamalıdır.

Eş Adaylarında Olması Gereken Nitelikler

  • 6- Dostunuz Olabilmeli

İdeal bir eş sadece cinselliği paylaşacağınız bir arkadaş değil, dostunuz, sizinle olmaktan hoşlanan ve geçimli biri olmalıdır.

  • 7- Ortak İlgi Alanları

Ortak ilgi alanlarınız olmalı. Her zaman beraber vakit geçirdiğiniz bağımlı bir yaşam değil fakat zaman zaman beraber yapmaktan keyif alacağınız ortak sevdiğiniz ilgi alanları olmalı.

  • 8- Zihinsel Denklik

Entelektüel denklik önemlidir. Böylece bilgi dağarcığınızı ya da kavrayış biçiminizi küçümsemek zorunda kalmazsınız. İdeal çiftler zihinsel olarak birbirine bir şeyler katabilen çiftlerdir.

  • 9- Sizin Gözünüzde Mükemmel Değildir

Bu madde size değişik gelebilir. Fakat nitelikli eş adayı sizi gözünüzde mükemmel olan değildir. Karşınızdakinin gölgesini göremeyecek kadar aklınız havada değildir. O bir insandır ve kusurları olması normaldir. Sadece bunların sizin açınızdan kabul edilebilir mi, edilemez mi olması önemlidir.

  • 10- Tam Olmalı

Hep yapılan yanlış diğer yarımı aramak oysa sizde karşınızdaki insanda tam olmayı seçmelisiniz. Aradığımız yarım; sadece bu güne kadar yasadığı hayat, sizle yaşayacağının yarısıdır. Sağlıklı bir hayat ve ilişki için nitelikli bir eş adayının yaşam yolunun yarısını yürümüş olması gerekir.

Eş Adayında Olması Gereken Nitelikler

Bunlar ve daha fazlası var tabi ama bu nitelikleri eş adaylarınızda aramak ile güzel bir başlangıç yapabilirsiniz. Evlilik; evlenelim düzelir ya da alışırım diye gerçekleştirilecek bir durum değildir.

Sonradan üzülmemek için gerçekçi bakmakta fayda vardır. Hatta bu konuda kararsız kalıyor ve sizin için doğru bir eş mi değil mi şüpheleriniz var ise en doğru kararı vermek adına ‘evlilik öncesi koçluk’ almanızı tavsiye ederim.

Yaşam ve İlişki Koçluğu Hizmetleri üzerine ayrıntılı bilgi almak için www.interaktifdanismanlik.com ‘u ziyaret edebilirsiniz.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir