Nisan Ayında Mutlaka Görmeniz Gereken İstanbul’un Lale Bahçeleri

Nisan Ayında Mutlaka Görmeniz Gereken İstanbul’un Lale Bahçeleri

Gülhane Parkı Lale Bahçeleri

Baharın habercisi rengarenk çiçekler, ışıl ışıl gökyüzünün altında içlerimize neşe ve mutluluk katıyor. Her biri kendine has güzelliğe sahip bin bir çeşit çiçek ve ağaç tamamıyla bir harmoni içerisinde adeta baharın gelişini kutluyor. Bu kutlamalara da İstanbul’un dört bir köşesinde çeşitli bahçe ve korular ev sahipliği yapıyor. Osmanlı zamanından kalma bir gelenek ola lale dikimi ve yetiştiriciliği ise son zamanlarda iyiden iyiye ivme kazanarak şehri rengarenk, huzur verici bir atmosfere sokuyor. Gri metropolü rengarenk boyayan bu geleneğin en güzel örneklerine rastladığımız bahçeler de bu yazımızın konusunu oluşturuyor. İşte Nisan ayında mutlaka görmeniz gereken İstanbul’un lale bahçeleri

Gülhane Parkı

49 farklı tür ve 2.250.000 adet lalenin yetiştirildiği Gülhane Parkı, rengarenk baharı şehirlilerin önüne seriyor. İstanbul’un merkezi noktalarından bir tanesinde yer alan park, her yıl birçok ziyaretçiyi de ağırlıyor.

Pendik Gözdağı Korusu Yapay Şelale ve Laleler

Gözdağı Korusu

Bir Gülhane kadar ya da Yıldız ve Emirgan kadar popüler olmasa da ve biraz uzakta kalıyor olsa da Pendik’teki Gözdağı Korusu muhteşem panoramik manzarası, rengarenk laleleri, yemyeşil doğası ve mini yapay şelaleleri ile bu baharda da lale mevsiminde ziyaret edilmesi gereken yerler arasında yer alıyor.

Emirgan Korusu Lale Bahçeleri ve Gölet

Emirgan Korusu

Lale denilince belki de hepimizin aklına ilk gelen yerlerden bir tanesi oluyor Emirgan Korusu… Hava da güzelse tadına doyum olmayan park, geniş alanı ile yüzlerce ziyaretçiyi aynı anda ağırlama kapasitesine sahip. Nisan ayındaki lale festivali kapsamında çeşitli etkinlik ve konserlerin de gerçekleştirildiği koru, İstanbulluların en sevdiği bahçelerden birisi olma özelliğini koruyor.

Yıldız Korusu Lale Bahçeleri ve Gölet

Yıldız Korusu

Şehrin ortasında, temiz hava ve güzel doğasıyla ziyaretçi akınına uğrayan bir diğer yer elbette ki Yıldız Korusu… Çeşitli köşkler ve göller de bulunan parkta, özellikle lale festivalinde fotoğraf çekmek ve doğa yürüyüşleri yapmak da bir başka keyifli oluyor.

Soğanlı Bitkiler Parkı Lale Bahçeleri

Soğanlı Bitkiler Parkı

İstanbul Yedikule’de bulunan ve lale dahil 264 bin çiçeğin bulunduğu park, temalı olarak hazırlanmış ülkemizde ilk ve tek park olma özelliğini koruyor. 26 dönümlük kocaman bir alanda kurulu bahçe, rengarenk görüntüler oluşturuyor.

Beykoz Korusu Lale Bahçeleri

Beykoz Korusu

İstanbul’un bir diğer ucundaki güzel Beykoz’un “oksijen noktası” Beykoz Korusu da lale festivaline ev sahipliği yapan yerlerden bir tanesi… Masmavi boğaz manzarasına eşlik eden rengarenk laleler, baharın müjdeleyicisi olarak gönüllere de huzur veriyor.

Göztepe 60. Yıl Parkı Lale Bahçeleri

Göztepe 60. Yıl Parkı

Şehrin en işlek noktalarından bir tanesinde, gökdelenler arasında bütün bu koşuşturmalardan yorulmuş olanların adeta imdadına yetişen Göztepe 60. Yıl parkı da bahar aylarında laleleri, yeşillikleri ile misafirlerini karşılıyor, keyifli buluşmalar ve piknikler için imkan sunuyor.

Büyük Çamlıca Korusu Lale Bahçeleri

Büyük Çamlıca Korusu

Yeditepeli şehrin en kıymetli tepelerinden bir tanesi olan Büyük Çamlıca da, geniş manzarasına eşlik eden lale tasarımları ile şehir insanının nefes almasını sağlayan yerlerin başında yer alıyor.

Küçük Çamlıca Lale Bahçeleri

Küçük Çamlıca Korusu

Yapay gölleri, ahşap çardakları, yemyeşil ağaçları, yol kenarlarında lale ve bitkileri, çocuk parkları ile her daim çok sevilen parklardan bir tanesi olan Küçük Çamlıca Korusu da bu bahar çok tercih edilecekler arasında yerini alıyor.

Fethipaşa Korusu Lale Bahçeleri ve Deniz Manzarası

Fethipaşa Korusu

Lale festivalinden bahsetmişken Fethipaşa Korusu’nu atlamak elbette ki olmazdı. Üsküdar’ın gözbebeği bu kıymetli koru da Nisan ayının en güzel manzaralarına ev sahipliği yapan yerlerden bir tanesi…

Hidiv Kasrı Çubuklu Korusu Lale Bahçeleri

Hidiv Çubuklu Korusu

Hidiv Kasrı’nın gösterişine boğaz manzarasının büyüleyiciliğinin eklendiği yetmezmiş gibi bir de Nisan ayında lalelerin harmonisi dahil olunca Hidiv Çubuklu Korusu da mutlaka görülmesi gereken yerler listesinde kendisine yer buluyor.

Mekan ve Seyahat Editörü Esra Ünal

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir