New York Moda Haftası 2016 Bahar Trendleri

New York Moda Haftası 2016 Bahar Trendleri

New York Moda Haftası 2016 Bahar Trendleri

New York Moda Haftası

2016 Bahar/Yaz Hazır Giyim koleksiyonlarının sunulduğu moda haftaları her yıl olduğu gibi New York şehrinde başladı. Uzun yıllardır Mercedes Benz Moda Haftası olarak anılan ve dünyanın farklı moda merkezlerinde sunulan defileler bu seneden itibaren farklı bir vizyonla, artık Mercedes Benz sponsorluğundan uzak, WME ve IMG şirketlerinin iş birliği ile gerçekleşecek.

WME ajentası Holywood yıldızlarının temsil eden PR şirketi olarak tanınıyor. IMG ajentası ise Gisele Bundchen gibi tanınmış mankenlerin sponsorluğunu yapan ve moda defilelerinin hepsinde mankenler dahil olmak üzere organizasyonu yapan dünyaca ünlü bir şirket.

New York Times’da yayınlanan habere göre, IMG’nin yeni vizyonunda moda haftalarının satış odaklı olmaktan çok sanat ruhlu olması ve o ruhun ön plana çıkarılması isteniyor.

New York Moda Haftası 2016 Bahar Trendleri

Bu yenilikle defile alanlarının New York’ta son 5 yılda üçüncü kez adresi değişmiş oldu. Adres değişikliğiyle sunumlarda da yenilikler oldu. New York Moda haftasına maddi imkanı olan her tasarımcı katılamayacak. Katılacak markalar konusunda seçici davranmaya karar verdiler. Diğer taraftan, büyük markalar IMG ile işbirliği yapmamaya karar verdi.

Marc Jacobs, Proenza Shouler, Diane von Furstenberg, Ralph Lauren, Tommy Hilfiger , Vera Wang ve bir çok marka moda haftası takvimi içinde kendi başlarına, kendi mekanlarında koleksiyonlarını görücüye çıkarma kararını aldılar.

Sosyal medya kullanımında güçlü olan markalar IMG gibi bir ajentanın onları temsil etmesine, organizasyonlarını yapmasına ihtiyaç duymadıklarını bildirdiler. IMG’nin bu markaları yeniden kazanabilmesi için onları tatmin edecek başka bir pazarlama stratejisi geliştirmesi gerekiyor.

New York Moda Haftası 2016 Bahar Trendleri

Peki bu gelişmeler moda haftalarını nasıl etkileyecek?

Öncelikle, moda haftalarının sadece iki gününde toplam 15 defileye katılmak zorunda olan alıcılar, basın mensupları ve davetliler bir çatı altında yer almayan defilelerin hepsine katılmakta gittikçe zorlanacak. İleri gelen markaların kendi mekanlarındaki defilelerine katılmak için IMG ile işbirliği yapan markaların defilelerine gitmek yerine büyük markaların defilelerini tercih edecekler.

Sonuç itibarı ile farklı mekanlarda, farklı günlerde, farklı saatlerde sunulan defileler baş edilemeyecek bir hal alacak. Önceki yazılarımızda tahminlerimizi paylaştığımız üzere, yakın gelecekte marka sahipleri sosyal medyanın gücünü kullanarak defilelerini sadece internet odaklı yapmaya karar verecekler.

New York Moda Haftası 2016 Bahar Trendleri

Hatta Misha Nonoo markası sadece sosyal medya aracılığıyla koleksiyonunu sunmaya karar vererek bir ilke imza attı. Insta-show ismini verdiği ve #instashow hashtagini kullanarak tanıttığı ve sadece Instagram’dan yayınladığı koleksiyonu, yeni bir marka için oldukça ilgi topladı.

Tasarımcı Zac Posen’da Google’la yaptığı iş birliğiyle New York Moda haftasında koleksiyon sunumunun kapanışını LED ışıklarıyla ilk teknolojik elbisesini görücüye çıkardı. Koleksiyonunda yer alan kıyafetleri lise öğrencisi olan bir grup programcı ile beraber çalışarak ortaya çıkardı.

Teknolojik elbiselerin kodlarını yazıp, tasarımın gerçekleşmesine yardımcı olan öğrencileri ve koleksiyon kreasyonunu Google’ın ana sayfasında, Google arama kutusunun hemen altında bir link olarak yayınladı. Böylece Posen sadece defile podyumuna kısıtlı kalmayıp, tasarımlarını internet bağlantısı olan herkesin takip edebileceği bir proje haline getirdi.

New York Moda Haftası 2016 Bahar Trendleri

New York Moda Haftası sürecinde dikkat çeken üçüncü bir işbirliği ise Hermes ve Apple markaları arasında gerçekleşti. 5 Ekim 2015 den itibaren bütün Hermes ve Apple mağazalarında müşterilere sunulacak Apple Watch’lar, Hermes kalitesi ve estetiğiyle lüks ürün pazarında popüler olacağı görünüyor. En çok satışın Çin’de yapılacağı öngörülen ürün bakalım ne kadar başarılı olacak?

New York Moda Haftası 2016 Bahar Trendleri

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir