New York Moda Haftalarının Yok Oluşu

New York Moda Haftalarının Yok Oluşu

Gabriela Hearst 2020-2021 Sonbahar Kış Dış Giyim

2020/2021 Sonbahar-Kış koleksiyonlarının sunulduğu New York Moda Haftası bu hafta sona eriyor. Her sezon yaklaşık iki hafta süren defileler artık beş gün kadar kısa bir süreye sıkıştırılır oldu. Dünyanın moda takviminin en önemli programlarından biri olan New York Moda Haftası eski enerjisini bir türlü koruyamıyor.

Başlangıçta New York moda haftaları her yıl, şehrin moda atölyelerinin de bulunduğu bölgenin yakınındaki “Bryant Park” olarak tanınan mekanda yapılıyordu. Belediyeyle yaşanan bazı sorunlardan dolayı 2010 yılında defilelerin yeni yerinin Lincoln Center olmasına karar verilmişti. Aslında 10 sene önce alınan bu karar, New York Moda Haftasının sönüşünün ilk işaretlerinden birisiydi de.

Kendi moda atölyelerinden daha uzak bir lokasyonda defileleri yapmak istemeyen modacılar, bir kaç sezon sonra moda haftalarında yer almayacaklarını bildirdiler. Oysa ki New York Moda Haftası çok sayıda modacının kıyafetlerini sergilemek istediği ama sadece en tanınmış isimlerin kabul edildiği bir yerdi. Hatta yıllarca başvuru yapıp, büyük masraflar ödemek için hazırlanan bir çok ismin kabul alamadığı seçkin bir defileydi ama 2010 yılından 2020 yılına kadar pek çok şey değişti. Şimdi ise dünyanın tanınmış isimleri New York Moda Haftasına dahil olmayı bir ayrıcalık olarak görmüyor ve de katılmıyor. Bu durumdan faydalanan daha az tanınmış modacılar hemen fırsattan istifade defilelerini New York’ta yapıyor.

Tom Ford 2020-2021 Sonbahar Kış Etek-Elbise

New York Moda Haftasında yer almak istemeyen markaların bir çoğu ya tasarımlarını kendi stüdyolarında sunuyorlar ya da başka lokasyonları tercih ediyorlar. Bu modacılardan bir tanesi Tom Ford artık New York şehri yerine Los Angeles’ta defile yapmayı tercih ediyor. Hatta New York Moda Haftalarından ayrılıp farklı lokasyonlarda kendi koleksiyonlarının gösterimini yapan ilk isimlerden bir tanesi Ford.

Los Angeles, New York gibi bir çok markanın atölyelerinin yer aldığı moda semtine sahip olmasına rağmen moda haftaların da yer almayan bir şehir. Daha da önemlisi dünyanın en zenginlerinin yaşadığı film yıldızlarının, oyuncuların, ünlülerin tercih ettiği pahalı bir şehir. Bir zamanların moda merkezi olan New York’un artık eski enerjisini ve dinamiğini kaybettiği şüphesiz.

Acaba hangi tasarımcılar New York moda haftasını bırakacak, hangi tasarımcılar başka şehirlerde koleksiyonlarını sunacak hep beraber bekleyip göreceğiz.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir