Nemrut’ta Tarihi Defile “Güneş Anadolu’ya Nemrut’tan Doğar”

Nemrut’ta Tarihi Defile “Güneş Anadolu’ya Nemrut’tan Doğar”

Dünya`nın 8`inci Harikası olarak bilinen, Unesco tarafından dünya kültür mirasları arasında yer alan, devasa kral ve tanrı heykellerinin yer aldığı Nemrut Dağı`nda defile yapıldı. Tanrı heykellerinin tahtında düzenlenen defilede, dikiş kullanılmadan yapılan 44 kıyafet alkışlar arasında sergilendi.

Mankenler Sergiledi

İstanbul Aydın Üniversitesi Moda Tasarım Bölümü Başkanı Nihal Bolkol başkanlığında hazırlanan, “Güneş Anadolu’ya Nemrut’tan Doğar” projesi Öğretim görevlileri Ayten Gedik ve Gülgün Tekin tarafından başarıyla sonuçlandırıldı. Yaklaşık bir yıl boyunca hazırlanan, “Tepme Keçe” tasarımları Nemrut Dağı’nın zirvesinde mankenler tarafından sergilendi.

“Nemrut’u Seçtik”

Aydın Üniversitesi Moda ve Tekstil Tasarımı Bölümü öğretim görevlileri Ayten Gedik, Çiğdem Kocak ve Gülgün Tekin Nemrut’taki heykellerle keçe kostümlerini birleştirdikleri moda tasarım projeleri için şu açıklamayı yaptılar: “Üniversitemizin Moda Tasarım bölümü her yıl bir konu üzerinde proje yapar. Bu yıl için Nemrut’u seçtik. Bir yıl önce Kahta’ya gelerek Nemrut Dağı ve çevresi için incelemeler yaptık. Son sınıf öğrencilerimiz bu yıl, “Tepme Keçe” tasarımı üzerinde çalıştılar. Çalışmalarımızı Nemrut Dağı’nın zirvesinde Tanrı heykelleri arasında kız ve erkek öğrencilerimiz tarafından sergilendi.

Keçeye Yeni Boyut

Gedik ve Tekin Üniversite olarak amaçlarının yok olan sanatlara ve Dünya Mirası olan Nemrut’a dikkat çekmek olduğunun altını çizerek şöyle devam ettiler: “136 son sınıf öğrencimiz bu koleksiyon üzerinde çalıştılar. Hazırlanan kostümlerimizle Nemrut Dağı’ndaki heykelleri aynı mekanda buluşturduk. Böylece Nemrut Dağı’na dikkat çekmeyi başardık. Bunun için keçeye yeni bir boyut getirdik. Keçeyi modernize ederek bu koleksiyonu hazırladık”

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir