Ne Kadar da “Tatil” Bir Ağustos

Ne Kadar da “Tatil” Bir Ağustos

Karaktere Göre Tatil Alternatifleri

Yaz mevsiminin en kararsız, en ikilemli ayı olan ağustos da geldi çattı. Büyüklerin tecrübeyle sabit bir şekilde söylediği üzere, ağustosun yarısı yaz yarısı da kıştır, böyle derler. Yine de yaz mevsiminin hala en güzel zamanlarındayız. Benim doğduğum yerlerde zeytinlerin ilk çiçekleri açar, ham incirler henüz olgunlaşır bu mevsimde. Ayın on beşinden sonra nereden estiği belli olmayan bir rüzgar uçuşturur bizi. Ağustos böyledir. Yazın bitişini belli belirsiz haber verir ve hepimizin dilinden aynı cümleler dökülür sanki anlaşmışçasına. “Gitmesin yaz. Bitmesin yaz. Tatil bitmesin. Yaz akşamları sürsün gitsin.”

Karaktere Göre Tatil Alternatifleri

Tatilinizi Nasıl Alırdınız?

Yazın son demleri. Ramazan ayı geçti. Bu yaz da yine herkesi evlendirdik. Tüm cemiyetlere katıldık. Eğer hala tatile çıkmadıysanız, artık gönül rahatlığı ile çıkabilirsiniz. Ağustos bu iş için fazlasıyla iyi. Peki tatil tercihinizi hiç düşündünüz mü ? Yapılan araştırmalar, insanların tatil anlayışları ile kişilikleri arasındaki bağlantıyı ortaya koyuyor. Yaptığınız tatil, kişiliğinizi ele veriyor. İnsan psikolojisinde yer alan dört temel kişilik tipi bakın ne tür tatilleri tercih ediyor? Peki ya siz hangisisiniz?

Karaktere Göre Tatil Alternatifleri

Maceracı Kişilikler

Adrenalini seven ve maceracı bir yapıya sahip olan bu kişiler, tercihini genellikle etkinliklerin bol olduğu bir tatilden yana kullanır. Yamaç paraşütü, rafting, sörf, kamp kurma bu kişilerin en sevdiği etkinliklerden olacaktır. Tatil demek hareket etmek demektir aslında. Yapılan çalışmalar, bu kişilerin rutin hayatlarında da heyecanlı, kıpır kıpır, kabına sığmayan yüksek enerjili insanlar olduğunu gösteriyor. Maceracı insanlar için, doğayla mücadele etme, doğanın gücün karşı kendi gücünü test etme en büyük keyif ve eğlencedir. Konforlu bir tatilden ziyade, aktif olarak katılabilecekleri hızlı, sportif bir tatil daha evladır. Siz de sürekli çevreyi ve gezegeni keşfetme ihtiyacı hisseden maceracı kişiliklerden biriyseniz aktif, dinamik bir tatil sizi de hoşnut edecektir.

Tatmin edici bir tatil için Kaz dağlarında kamp kurmak, Alaçatı’da sörf yapmak, Antalya’da yamaç paraşütü tam size göre.

Karaktere Göre Tatil Alternatifleri

Lider Kişilikler

Lider ruhlu insanlar yönetmekten, kendisine itaat edilmesinden ve hükmetmekten hoşlanan baskın karakterli insanlardır. Bu nedenle liderler tatil tercihlerinde kendini yormak istemezler. Hatta aksine tatilde kendi istek ve ihtiyaçlarını karşılayan bir pervaneler ordusunun olmasından keyif bile alırlar. Tatil tercihlerinde kontrolün kendilerinde olduğu bir tarzı seçerler. Beş yıldızlı bir otel ya da küçük bir butik otel fark etmez. Tatil onu dinlendirmelidir. Konfor ve rahatlık lider ruhlu baskın kişiliklerin en öncelikli tercihidir.

Bazen Yedigöller, bazen Uludağ, bazense Alp dağlarında bir seyahat lider ruhlu kişilikleri cezbetmeye yeter.

Gittiği yerlerde kitapçılar, müzeler, gidilen yerin özel yemeği, özel adetlerini bilmekten ve yeni şeyler öğrenmekten keyif alırlar. Lider ruhlu insanlar konforlu ancak kendisine yeni bir şeyler katan tatillerden büyük bir mutluluk duyarlar.

Karaktere Göre Tatil Alternatifleri

Analitik Kişilikler

Analitik düşünen insanlar iç dünyalarına daha dönük ve insanlardan ziyade fikirlerle çalışmayı seven kişiliklerdir. Tatil önceliklerinde kendi mahremiyetleri önplandadır. Bu insanlar tatil tercihlerinde kalabalıklardan uzak durmayı tercih eder. Gözlerden uzak, kimsenin bilmediği ve keşfetmediği yerlerde dinlenmek, sessiz bir ortamda saatlerce kitap okumak, değerli bir dostuyla sohbet etmek onlar için vazgeçilmezdir. Analitik bir kişiyseniz; insan yığınları, kalabalık bir beş yıldızlı otel, tıklım tıklım plajlar, çılgın eğlenceler pek size göre değil. Siz sakinliği ve tenhalığı, kalabalıklara tercih edersiniz.

Güzel ve sessiz bir koya demir atmak, kimsenin sizi tanımadığı yeni ülkelere seyahat etmek, bir dağ evinde huzur bulmak, bir bağ evinde üzümlerin ilk hasadına tanık olmak, sadece sizin belirlediğiniz insanları dahil ettiğiniz bir tatil sizin için biçilmiş kaftan.

Analitik kişiler aynı zamanda entelektüel alt yapısı en güçlü olan kişilik tiplerinden biri olduğu için tatilde düşünmek, zihnen arınmak en büyük beklentileridir.

Karaktere Göre Tatil Alternatifleri

Sosyal Kişilikler

Sosyal insanlar dışa dönüktür. İnsanlarla iletişim kurmaya açıktırlar. Bu nedenle hiçbir zaman tatilde kendilerini tek başına düşünemezler. İnsanlarla paylaşma duyguları o kadar yüksektir ki, fazlaca sessiz ve sakin bir ortam, onları dinlendirmek yerine gergin kılabilir. Hem insanlarla birlikte olmak hem de aynı zamanda kendi bireysel isteklerini gerçekleştirdiği bir tatil, sosyal insanları en mutlu eden tatildir. Aynı zamanda sosyal kişiliklerin seyahat etmeye muazzam bir eğilimi ve isteği vardır.

Uzak veya yakın fark etmez. Dünyanın bir ucunda da olsa oraya gidebilir ve bu durum sosyal tipleri çok mutlu edebilir.

Gittikleri yerlerin doğal ve otantik özelliklerini, geleneklerini, adetlerini öğrenmekten ve öğrendiklerini başkalarıyla paylaşmaktan büyük haz alırlar. Kendinizi en iyi tanıyan yine sizsiniz. Hala vaktiniz var. Henüz daha tatile çıkmadıysanız şimdi tam sırası.

Psikolojik Danışmanlık & Aile Danışmanlığı üzerine ayrıntılı bilgi almak için:
Telefon: 0 537 580 19 20
www.cozumpsikoloji.com

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir