Nar ile Gelen Sağlık

Nar ile Gelen Sağlık

Nar ile Gelen Sağlık

Araştırmalarla faydaları desteklenmiş ve her geçen gün yeni bir faydası bulunan mevsimin en güzel meyvesidir nar. Şifalı bitkiler literatüründe yer alan narın besleyici ve tedavi edici ilaç ve pan zehir olarak karışımlarla birlikte alınma ve haricen de merhem olarak kullanılma durumu mevcuttur. Sadece meyvesi değil, çiçeği, çekirdekleri, suyu ve kabuklar da çeşitli karışımlar halinde tıbbi amaçla kullanılmaktadır. Nar, meyve olarak yenildiği gibi sıkılıp suyu çıkarılarak, şerbeti ya da şurubu yapılarak tüketilebilmektedir. Nar kabuğu ise kumaş, yüz kremleri veya kozmetik ürünleri ve bazı diş ürünlerinde dogal boya maddesi olarak kullanılmaktadır.

Nar potasyum, magnezyum, C vitamini ile eser miktarda diğer mineralleri içermektedir. Nar içerisinde bulunan ve E vitamininden 20 kat kadar daha etkili olan polifenol ve antosiyanin adlı maddeler, antioksidan özellikleri sayesinde, damarlarda plak artışını ve daralmayı önlemektedir. Florida’da yapılan Amerikan Kardiyoloji Koleji toplantısında nar suyunun damar tıkanıklığını önleyici özelliği ortaya çıkarılmıştır. 1 orta boy narda 10 bardak yeşil çaya ve 4 bardak kızılcık suyuna eşdeğer antioksidan madde bulunmaktadır.

Nar suyunun sadece tanelerinden değil, tüm meyveden üretilmesi, bu içeceğin antioksidan etkisinin daha da artmasına neden olmaktadır. Nar kabuğunun ekstresi ise güçlü bir virüs ve mikrop öldürücü özelliğe sahip olmakla birlikte cilt üzerinde enfeksiyon ve yara iyileştirici etki de göstermektedir.

Narın Faydaları

* Damarlarda plak oluşumunu ve damar tıkanıklığını önleyici etkisi ortaya çıkarılmıştır.

* Kolesterolü dengeleyici özelliği olduğu bilinmektedir.

* İdrar söktürücü, sindirimi kolaylaştırıcı ve güçlendirici (tonik) etki sağlamaktadır.

* Antioksidan içeriğiyle bağışıklık sistemini güçlendirmektedir

* Prostat kanseri riskini azalttığı belirtilmektedir.

* Cilt kanseri riskini azalttığı bilinmektedir.

* Enfeksiyon ve alerji riskini azaltıcı etkisi vardır.

* Yaraların hızlı iyileşmesine yardımcı olmaktadır.

İçerdiği ellagik asit sayesinde kanser oluşumunu önleyici olduğu ve özellikle tütün kullanımına bağlı akciğer kanseri oluşumunun engellenmesinde etkili olduğu belirtilmektedir.
Yapılan araştırmalar, nar suyunun meme kanserine, cilt kanserine ve erkeklerde prostat kanserine karşı koruyucu etkisi olduğunu da göstermiştir.

En önemli özelliklerinden biri genel kalp damar sağlığını korumak olan narın ‘ACE’ denilen enzimi engelleyerek tansiyon düşürücü bir etki de gösterdiği son zamanlarda yapılan çalışmalarda gösterilmektedir.

Nar Tüketiminde Dikkat!

* Böbrek yetmezliği olan hastaların,

* ACE inhibitörü ilaç kullanan yüksek tansiyon hastalarının,

* Düşük tansiyon sorunu yaşayan kişilerin,

* Küçük çocukların,

* Hamilelerin fazla miktarda nar yemesi sakıncalı olabilmektedir.

Nar içerdiği meyve şekeri (fruktoz) nedeniyle de şeker hastalarında aşırı tüketim ya da bilinçsiz tüketim durumunda kan şekerini yükseltici rol oynamaktadır. Bu nedenle porsiyon ölçüsüne dikkat edilmeli, 1 porsiyon narın ½ orta boya eşdeğer olduğu unutulmamalıdır.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir