Nanoteknolojiyle Serinleten Eşarp Ürettildi

Nanoteknolojiyle Serinleten Eşarp Ürettildi

Araştırma ve geliştirme faaliyetlerine ağırlık veren tekstil şirketleri nanoteknolojiyle akıllı kumaşlar üretmeye başladı. Kendi kendini temizleyen ve bakterileri yok eden kumaşlardan sonra şimdi de Bursalı Berberoğlu Tekstil şirketi, sıcak havada ısı ve nemi dışarı atarak serin tutan eşarp geliştirdi.

Baş çevresinde oluşan sıcaklığı en aza indiren eşarp, kullanıcıya ferahlık veriyor. Şirketin Yönetim Kurulu Üyesi Özhan Berberoğlu, nanoteknoloji ile geliştirdikleri ürünün bayanlar için çok önemli kolaylıklar sağladığını söyledi.

Normal bir eşarbın üzerine nanoteknolojiye sahip bir malzeme eklediklerini belirten Berberoğlu, “Evitare markası ile ürettiğimiz eşarba İngilizcede ‘soğuk dokunuş’ anlamına gelen ‘Cool Touch’ adını verdik.” dedi.

Berberoğlu’nun aktardığı bilgilere göre, yüzde 100 polyester mikro fiberden üretilen eşarpta kullanılan nano malzeme, kumaş üzerinde 3 katlı bir aktarım sistemi oluşturuyor. Bu sistem sayesinde vücutta oluşan ısı ve nem, kumaşın dış yüzeyine atılarak kumaşın hızlı bir şekilde kurumasını sağlıyor.

Berberoğlu, geliştirdikleri kumaşın, sıcaklığı diğer başörtülerine göre yüzde 50 düşürdüğünü belirtti. Ceket, gömlek gibi farklı ürünlerde daha önce kullanılan nanoteknolojinin eşarba ilk kez uygulandığını ifade eden Özhan Berberoğlu, dokuma ve baskı sisteminin diğer eşarplardan farksız olduğunu kaydetti. Türkiye’de 30 liralık fiyattan piyasaya sürülen eşarp, İran, Özbekistan ve Kırgızistan’a da ihraç ediliyor.

Kaynak: Zaman

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir