Namaz Elbisesi Nasıl Olmalı?

Namaz Elbisesi Nasıl Olmalı?

Namaz Elbiseleri

Namaz dinin direği. Beş vakit namaz, Müslümanlara farz kılındı. Günde beş vakit Allah’ın huzuruna belli kaideler içerisinde çıkarak, namazımızı huşu içinde eda ederiz. Bu bizim için tarif edilemeyecek bir huzurdur. Her namazımızda kendimizi günahlardan arındırmak için, Allah’a yalvarır yakarırız. Biz Müslümanlar için namazın hayatımızda çok özel bir yeri var. Bu sebeple namaza durduğumuzda kılık kıyafetimizle, kendimize özel bir çeki düzen veririz.

Namaz Elbiseleri

Peygamber Efendimizin (sav) kendisine namaz için özel bir kıyafet edinmediğini, giymediğini ve ümmetine de tavsiye etmediğini biliyoruz. Namazda gerekli olan setr-i avret ve zinettir. Setr-i avret erkeklerin dizkapağı ile göbeğinin arası, kadının da, elleri, yüzü ve ayakları hariç diğer yerlerini örtmekle yapılır. Namaz elbisemizin içi göstermeyecek kadar kalın kumaştan ve vücut hatlarımızı belli etmeyecek şekilde bol olması gerekir. Namaz için süslenmek ise örfe, kişinin şart ve imkânlarına göre değişir.

Namaz Elbiseleri

Biz Müslüman kadınlar genel olarak giyim kuşamda İslami geleneği yansıtırız. Hatta giysilerimizin tasarımı, kesimi, modeli İslami ölçütleri ilkesel olarak taşır. Namaz için de bizler azami titizliği gösteririz. Her zaman olmasa da bazen kendimiz için edindiğimiz, namaz kıyafetleri kullanmak isteriz. Bu ayrıca bize farklı bir duygu da yaşatır.

Namaz Elbiseleri

Namaza günlük istemediğimiz bir elbiseyle durmayız. Özellikle iş elbisesiyle, kirli kıyafetlerle Allah’ın huzuruna varmayız. “Ennezafeti minel iman” Temizlik imandandır düsturuyla, temiz pak, aynı zamanda namazın mehabetine yakışan bir elbiseyle namazımızı eda etmek şuurlu Müslüman kadınlar olarak en büyük şiarımızdır.

Namaz ve kılık kıyafet vesilesiyle, Müslüman kadınların beğendikleri “Namaz elbiseleri” nden seçtiğimiz birkaç giysiyi de sizlerle paylaşacağız.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir