Mutlu Evliliklerin Gizli Silahı Dostluk

Mutlu Evliliklerin Gizli Silahı Dostluk

Mutlu Evliliklerin Sırrı Dostluk

Kişilerin evliliklerine yardımcı olma konusunda benim yaklaşımım, evliliklerinde neyin mutsuz ettiğinden çok, ne yaparlarsa daha mutlu olabilecekleridir. Mutlu evliliklerin temelinde ise çok basit bir gerçek vardır. “Dostluk”

Dostluk Temelli Evlilikler Daha Tutkuludur

Dostluktan kastım karşılıklı saygı ve birbirlerine eşlik etmekten aldıkları keyiftir. Birbirleriyle dost olan çiftler birbirini yakından tanır, nelerden hoşlanıp hoşlanmadıklarını bilir, birbirlerinin kusurlarına, umutlarına, düşlerine aşikardırlar. Birbirini her zaman düşünürler ve düşündüklerini sık sık büyük değil küçük vesilelerle birbirlerine gösterirler.

Eşimize dost olmak sanıldığı gibi zor değildir. Çok yoğunda olabilirsiniz, fakat her zaman birbirinizi önemsediğinizi gösterecek kısa da olsa zamanlar ya da incelikler gösterebilirsiniz. Diyelim ki eşinizin çok yoğun bir iş programı var. Mutsuz ve dost olmayı beceremeyen bir çift için bu durum çok ciddi sıkıntılara sebep verebilir. Fakat dost olmayı başaran bir çift, gün içinde sık sık telefonla konuşabilir ya da eşinin doktor kontrolüne gideceğini bilen bir adam, muayenenin sonucunu öğrenmek için eşini aramayı unutmayabilir. Eşiniz evden çıkarken bugün önemli bir müşteriyle toplantım var dediğinde siz arayıp nasıl gittiğini sorabilirsiniz. Akşam yemeğinde yaptığınız yemeğin eşinize en sevdiği taraflarını ayırabilir. Eşiniz de çok hoşlanmasa da sizin aileye olan bağlılığınızı bildiği için sizinle aile ziyaretine gelebilir. Bunlar ve bunlar gibi davranışlar, yavan ve romantizmden uzak gelebilir. Fakat hiç de öyle değildir. Eşlerin birbirine olan sevgililerinin temelini oluşturan dostluklarını küçük ama önemli vesilelerle göstermeleri evliliklerini koruyan en önemli silahlarıdır.

Sonuç olarak, dostlukları sağlam bir çifttin, yaşamlarını romantik tatiller, pahalı yıl dönümü armağanlarıyla süsleyen, ancak günlük yaşantılarında bağlantıları kopuk olan çiftlere kıyasla çok daha tutkulu bir evlilikleri vardır.

Mutlu Evliliklerin Sırrı Dostluk

Dostluk, Evliliğinize Daha Olumlu Bakmanızı Sağlar

Dostluk eşinize düşmanca hisler beslemenize karşı en iyi korumayı sağladığı için sevgiyi körükler. Mutlu çiftler, evlilik yaşamının kaçınılmaz anlaşmazlıklarına ve kırgınlıklarına karşı dostluklarının gücünü koruyabildikleri için olumlu duygunun ağır basmasının avantajlarını yaşarlar. Demek istediğim birbirleri ve evlilikleri ile ilgili olumlu hisleri o kadar yoğundur ki, genel olarak olumsuz duygularını bastırır. Bu durumu yakalayan çiftlerin, evliliklerinin dengeden çıkması için dostluğu yakalayamamış evliliklere göre daha ciddi tartışmalar olması gerekir. Olumlu tavırları, birbirleri ve evlilikleri ile ilgili iyimser duygular beslemelerine, birliktelikleri hakkında olumlu şeyler düşünmelerine ve birbirlerini savunmalarına neden olur.

Mutlu Evliliklerin Sırrı Dostluk

Dostluğun Bittiği Evlilikler

Evliliklerin bir çoğu öylesine yüksek ve olumlu duygularla başlar ki, her iki tarafta ilişkinin raydan çıkabileceğini aklına bile getirmez. Fakat maalesef bu mutlu durum uzun sürmez. Zamanla öfke kızgınlık gitgide birikerek, dostluğu yok etme noktasına gelir. Eşler birbirlerine bu aşamada sahte bir bağlılık gösterebilirler, ancak dostluk gündelik gerçeklikleri olmaktan çıkmıştır artık. Ve en sonunda olumsuz duygunun ağır bastığı noktaya varırlar. Herşey giderek olumsuz bir şekilde yorumlanır. Nötr bir ses tonuyla bile söylenen sözler alınmalara sebep olmaya başlar. Arkasındanda tartışmalar ve kavgalar başlar.

Evliliğiniz bu noktaya vardığında ise, sizi başlarda bir araya getiren temel bağlara dönmek akıntıya kürek çekmek kadar zor bir hal alır. Yeterince erken müdahale etmediğiniz ve dostluğu tekrar kazanmaya çalışmadığınız sürece evliliğiniz ayrılık noktasına doğru ilerleyecektir.

Mutlu Evliliklerin Sırrı Dostluk

Evliliği Kurtarma, Dostluğun Gücüne Bağlıdır

Dostluğu yeniden keşfetmek ya da canlandırmak, çiftlerin tartışmasını engellemek yerine, kavgaların kontrolden çıkmasını önleyen ‘Gizli bir silah’ verir ellerine… Karı koca arasında güçlü bir dostluk olduğunda tartışma anlarında karşılıklı onarma girişimlerini anlayabilirler. Fakat çiftlerin olumsuz duyguları ağır bastığında ‘özür dilerim’ kadar bile açık bir şekilde tartışmayı tamire çalışmanın faydası olmayacaktır.

Çifttin İlişkilerini onarma girişimlerinin başarısı ya da başarısızlığı evliliklerin gidişatını belirleyen ana etkinlerden biridir. Onarma çabalarının gidişatı da yine dostluklarının gücüne bağlıdır. Aradaki dostluğu güçlendirmek ise nazik davranmak kadar basit değildir.

Evliliklerde karı-koca derin bir anlam duygusunu paylaşır, geçinmeyle kalmayıp ayrıca birbirlerinin umut ve arzularını destekler ve birlikteliklerinde bir amaç duygusu geliştirmeye çalışırlarsa birbirlerine uyum sağlayıp dostluklarını güçlendirirler. Böylece birbirlerini farklılıklarını daha iyi anlayıp ve birbirlerine değer verip, saygı göstererek birlikte yaşamayı sürdürebilirler.

Yaşam ve İlişki Koçluğu Hizmetleri üzerine ayrıntılı bilgi almak için www.interaktifdanismanlik.com ‘u ziyaret edebilirsiniz.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir