Mutlaka Görmeniz Gereken Türkiye’nin En Doğal 6 Köşesi

Mutlaka Görmeniz Gereken Türkiye’nin En Doğal 6 Köşesi

Türkiye'nin En Doğal Yerleri

Dört bir köşesi her mevsim bambaşka güzellikleriyle meşhur yurdumuz, yerli ve yabancı turistlerin gezip görmeye, tatil yapmaya ve keşfetmeye doyamadığı bir ülke. Kışın farklı, baharda ve yazın farklı sahnelere şahitlik ediliyor. Özellikle doğal alanlarıyla göz kamaştırıcı güzelliklere ev sahipliği yapan bir çok şehir misafirlerini ağırlamaya devam ediyor. Biz de ülkenin dört bir yanından en güzel 6 noktayı sizin için seçiyor ve gezmenizi şiddetle öneriyoruz. İşte mutlaka görmeniz gereken en doğal 6 köşesi

Kelebekler Vadisi

Kelebekler Vadisi – Muğla

Muğla ili, Fethiye ilçesi Ölüdeniz belde sınırları içerisinde bulunan Kelebekler Vadisi’nde tek yapmanız gereken ve doğanın tadına varmanız… Turkuaz mavisi suları ve etrafını çevreleyen dağlarıyla vadi, Türkiye’nin en doğal yerlerinden biri. Özgün coğrafi yapısı özellikle botanikçilerin inceleme ve laboratuvar çalışmalarına konu oluyor.

Mutlaka Görmeniz Gereken Türkiye'nin En Doğal 5 Köşesi

İğneada-Kırklareli

İstanbul’a yakın olmasıyla, özellikle mega kentin insanlarını gezip görmek için çok büyük zamanlar ayırmaya gerek bıraktırmayan, Kırklareli’nin pek de keşfedilememiş fakat muhteşem manzaralar ile adeta görsel şölenler sunan bir bölgesi İğneada. Özellikle İğneada’da bulunan ve Avrupa’nın en büyük ormanı olarak nitelendirilen Longoz ormanı, çok farklı bitki ve ağaç çeşitleriyle, değişik hayvan türlerine ev sahipliği de yapıyor. Özellikle terapi gibi gelen huzur verici kuş seslerini burada çok farklı tonlarda duymak mümkün oluyor zira aynı zamanda bir çok kuş türü de burada kendisine yaşam alanı buluyor. Tertemiz bir deniz ve sahil kıyısında da sahip olan İğneada, sakinliği ve sükunetiyle de doğayla baş başa vakit geçirip, huzur bulmak isteyenler için çok iyi bir tercih oluyor.

Türkiye'nin En Doğal Yerleri

Kaçkar Dağları-Rize

Kaçkar Dağları kuzey yamacında Rize’yi, güney yamacında ise Artvin’i barındıran, bir çok göl ve akarsuyun üzerinde bulunduğu doğa harikalarından bir tanesi. Dağın Rize tarafı, yıl boyu yoğu yağış aldığından, sık sık sislenmeye sebebiyet veren bir havaya sahip. Bu da ancak olağanüstü manzaraların ve nefes kesici görüntülerin oluşmasına sebebiyet veriyor. Yemyeşil doğasıyla gidenleri büyüleyen Kaçkar Dağları, rafting, yamaç paraşütü, mağaracılık, dağcılık gibi bir çok faaliyete de olanak sağlıyor. Özellikle yaz ve sonbahar aylarında daha keyifli seyahat imkanları sunan bölge, farklı pansiyonlara da ev sahipliği yapıyor. Ayrıca burada fotoğraflamaya doğamayacağınız manzaralara sahip bir de Milli Park bulunuyor. Bizlere de buralara giderek doğanın keyfini sonuna kadar çıkarıp, muhlamanın gerçeğini tatma ve huzur dolu günler geçirme fırsatı sunuyor.

Mutlaka Görmeniz Gereken Türkiye'nin En Doğal 5 Köşesi

Köprülü Kanyon-Antalya

Rafting denilince ilk akla gelen yerlerden bir tanesi Köprülü Kanyon. Macera tutkunlarının vazgeçemediği, aynı zamanda bir çok doğal güzelliğe de ev sahipliği yapan bir yer. Bölgede iki farklı tarihi köprü de bulunuyor ve bu köprüler doğa tutkunları ve fotoğraf severler için olağan üstü manzaralar oluşturuyor. Ayrıca nehrin suyu öylesine temiz ki, kaynağından içmekte bile bir sakınca görülmüyor.

Türkiye'nin En Doğal Yerleri

Küre Dağları-Kastamonu

Uluslararası listelerde ölmeden önce görmeniz gereken mekanlardan birisi olarak anılan, Türkiye’nin Batı Karadeniz bölgesinde, Kastamonu’da bulunan bir doğa harikası Küre Dağları. Geniş bir milli parka da sahip olan bölge, endemik bitki çeşitleri, türlü türlü ağaçlar ile canlı yaşama ev sahipliği yapan bir doğa harikası. Ilıca şelalesi, Valla ve Çatak kanyonları, Horma kanyonu, Ejderha çukuru, Mantar mağazası gibi farklı doğal oluşumlara sahip olmasıyla da farklı deneyimler yaşamak isteyenler için fırsat sunuyor. Milli parkta 100’den fazla mağara, birçok düden ve şelale bulunuyor. Kastamonu Küre Dağları, tatilini doğa içinde yapmak isteyenler için ya da bir doğa gezisine ihtiyaç duyanlar için reddedilemez bir teklif olarak göz önüne çıkıyor.

Mutlaka Görmeniz Gereken Türkiye'nin En Doğal 5 Köşesi

Kaz Dağları-Balıkesir

Türkiye’nin en yüksek oksijen oranına sahip yerlerinden birisi olan Kaz Dağları, antik çağlardan bu zamana bir çok medeniyete yerleşim olmuş bir yer. Egenin markası zeytin ağaçları, meşe ve karaçam ormanları ve şelalelerin akışına eşlik eden kuş sesleriyle tam bir huzur kaynağı. En sıcak yaz günlerinde bile hafiften ürpermenize sebep olacak derecede serin ve ferahlatıcı bir havaya sahip Kaz dağları, doğa tutkunları için vazgeçilmez gezi adreslerinden birisi oluyor. Kazdağı Milli Parkı da bir çok bitki ve hayvan türüne ev sahipliği yaparak, dünyanın en önemli ekosistemlerinden birisini oluşturuyor.

Seyahat Editörü: Esra Ünal

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir