Müslüman Hanımların Kendi Aralarında Giyinme Ölçüsü Ne Olmalıdır?

Müslüman Hanımların Kendi Aralarında Giyinme Ölçüsü Ne Olmalıdır?

Tesettürlü Hanımlar Kendi Aralarında Nasıl Giyinmelidir?

Hanımlar Kendi Aralarında Nasıl Giyinebilir?

Hanımlar kendi aralarında başları, kolları, dizden aşağı kısımları açık olarak oturmaları dinen caizdir. Ancak bu durum iyi ahlakıyla tanınmış kadınlar arasında geçerlidir. Yoksa kadınlar arasında fitneye sebep olabilecek kimseler varsa, yani bir hanım gördüğü özellik ve güzellikleri gidip kocasına ya da bir başkasına anlatacak ve o kişilerde de yanlış bir düşünce hasıl olacaksa, böyle bir kadın müslüman da olsa sadece el, yüz ve ayaklarının açık olmasına izin verilir.

Tanımadığı, ahlak ve karakterini bilmediği bir hanımın yanında Müslüman hanım tesettürüne dikkat etmeli, güzellik ve cazibesini böyle insanların yanında sergilememelidir.

Bir hanımın iyi niyetli hanımlar arasında iken başını açmasına müsaade edilmesi “başını açması lazımdır, hep böyle oturması gerekir” şeklinde de anlaşılmamalıdır. Bu bir müsaade ve ruhsattır.

Hanımlar kendi aralarında nasıl rahat ediyorlarsa o şekilde giyinebilirler. Herkes kendine yakışanı ve arzu ettiğini giyer. Önemli olan yanlış yorumlara meydan vermemektir.

Bir hanım gayrimüslim bayana haram mıdır?

Müslüman hanımların müslüman olmayan hanımlarla olan namahremlik durumunda bazı müctehidler yoktur derken bazıları da vardır demişlerdir. “Vardır” diyen müctehidler, müslüman hanımın gayri müslim bayanın yanında mahrem olan yerlerini açmaması gerektiği görüşündedirler. Yoksa tokalaşmak, hatta sarılmak, konuşmak haram ve yasak değildir.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir