Müslüman Bir Kadın, Erkek Doktora Muayene Olabilir mi?

Müslüman Bir Kadın, Erkek Doktora Muayene Olabilir mi?

Müslüman Bir Kadın, Erkek Doktora Muayene Olabilir mi

Sıhhi Durumlarda Mahremiyet Söz Konusu mudur?

Erkek hastaların erkek doktora, kadın hastaların kadın doktora muayene olmaları huzur verici bir durumdur. Lakin bir yerde kadın doktor bulunmuyorsa, erkek doktora muayene olunmasında dini bir mahzur yoktur. Zira bu zaruretten meydana gelen bir mecburiyettir.

Normal hallerde hükmünü icra eden mahremiyet hali, zaruret halinde hükmünü icra etmez, doktorlara mahremiyet hali şamil olmaz. Bundan dolayıdır ki bir hanım yabancı bir erkeğe (el-yüz hariç) hiç bir uzvunu göstermezse de hastalık halinde müsaade geçerli olur, doktorun muayenesinde haramlık ve tesettür hali gerekmez. İhtiyaç nispetinde açılabilir.

Zaruret olmadan avret yerini açmak haramdır. Ama doğum, ameliyat ve sünnet gibi zaruret varsa durum değişir. O zaman ihtiyaç nispetine gre avret yerini açabilir. Şayet avretten bir karış kadar açılması yeterli oluyorsa fazlasını açmak haramdır. Yani belli bir noktanın açılması yeterli ise, kalan kısmı açmak ve bakmak haramdır. Bu konuda varsa hanım doktor tercih edilmesi uygundur. Böyle bir imkan yoksa erkek doğum uzmanına doğum yaptırmakta caizdir.

Kadın iğnecinin erkeğe iğne vurması da, bu mecburiyet ölçüsü içinde sahihtir. Yani erkek iğneci yoksa mecburiyetten dolayı kadın iğne vurabilir. Sıhhi zaruretler mahzurları mubah haline getirir.

Kaynak: Müslüman Hanımın El Kitabı

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir