Muharrem Ayına Has Bir Tarif

Muharrem Ayına Has Bir Tarif

Aşure-Tarifi

Nuh Peygamberden Gelen Sünnet

Hazret-i Nûh’un gemiden indiği zaman bütün erzağı toplatarak ilk defa pişirmiş olduğu aşûre, içinde çeşit çeşit bakliyat, kuru yemiş, taze ve kuru meyve, ayrıca bazı baharatları içerdiği için çok yüksek besleyici özelliğe sahip bir tatlıdır.

Özellikle proteince zengin hayvanî gıdaları az yiyenler için iyi bir protein kaynağıdır. Enerji kaynağı ve vitamin deposu diyebileceğimiz aşûre, kışın vücudun direncini artırıcı, faydalı bir gıdadır. Ayrıca hastalığı olmamak şartıyla büyük-küçük her yaşın yiyebileceği güzel bir tatlıdır.

Aşûre Tarifleri

Sütlü Aşure İçin Malzemeler: 500 gr. haşlanmış buğday (2 su bardağı), 1 su bardağı haşlanmış nohut, 1 su bardağı kuru fasulye, 1 çay bardağı haşlanmış mısır, 1 çay bardağı haşlanmış pirinç, 500 gr. süt, 2 su bardağı toz şeker, tarçın, fındık, ceviz ve dolmalık fıstık. İstediğiniz kuru ve yaş meyveler, isterseniz gül suyu ve karanfil de katabilirsiniz.

Sütlü Aşure Hazırlanışı: Akşamdan ıslattığımız nohut, buğday, kuru fasulyeyi ve pirinci haşlayıp süzelim. Bu aşamada haşlama derecesi, baklagilleri elimizde sıktığımız zaman dağılacak şekilde olmalıdır. Yoksa şekeri koyduğumuzda baklagiller sertleşir. Hepsini tencereye alalım; üzerine şekeri ve sütü ekleyip bir taşım kaynatalım. Kuru meyve de koyacaksak, üzüm, incir, kayısı gibi, onları da ayrı bir yerde 5 dakika pişirip, tencereye katalım, bir taşım kaynatıp ocağımızı kapatalım. Kaynattığımız aşûreyi servis kâsesine alıp üzerine tarçın serpelim, istediğimiz kuru yemişle ve meyveyle süsleyip servis yapalım.

Sütlü Aşure artık hazır, afiyet olsun.

aşure

Portakallı Aşure İçin Malzemeler: Yarım kg buğday, 1 su bardağı nohut, 1 su bardağı kuru fasulye, 1 çay bardağı pirinç, 100 gr kuru kayısı, yıkanmış ve ufak ufak doğranmış 50 gr kuş üzümü, 100 gr. çekirdeksiz kuru üzüm, dilerseniz ufak ufak doğranmış kuru incir (aşurenin rengini koyulaştırdığı için biz pek kullanmıyoruz), 1 kg toz şeker.

Portakallı Aşure Hazırlanışı: Aşureyi pişirmeye başlamadan 8-9 saat önce buğdayı üzerini 4-5 parmak geçecek kadar kireçsiz su ile doldurun, bir taşım kaynatın. Nohut ve kuru fasulyeyi de aynı şekilde 8-9 saat önce ıslatıp kaynatın. 8 saat sonra tencerelerin altını tekrar açın, kısık ateşte ara sıra karıştırarak buğdaylar iyice ezilinceye, nohut ve kuru fasulyeler de yumuşayıncaya kadar yaklaşık 2,5-3 saat pişirin. Suları azaldıkça kaynamış su ekleyin.Buğdayın pişmesine yakın tencereye iyice yıkanmış pirinci ekleyin. Bir süre pişirin. Hepsi pişince nohut ve kuru fasulyeleri buğday tenceresine ekleyin. 10-15 dakika daha kısık ateşte kaynatın. Çekirdeksiz üzümü, kuş üzümünü ve kayısıları tencereye ekleyin. 15 dakika daha pişirdikten sonra toz şekeri ekleyin, bir taşım kaynatıp altını kapatın. Aşure soğuduktan sonra kaselere paylaştırıp tarçın, ceviz, fındık, nar, portakal kabuğu rendesi ile süsleyin.

Portakallı Aşure artık hazır, afiyet olsun.

Aşure-Zamanı

Şifalı Mevlevi Aşure İçin Malzemeler: 1 kilo su, 100 gr kuru nohut, 100 gr kuru fasulye, 50 gr göce (yarma), 50 gr ceviz içi, 20 gr pirinç, 40 gr fındık içi, 40 gr fıstık içi, 20 gr kuru üzüm, 40 gr kuru kayısı, 40 gr kuru incir, 20 gr haşhaş, 10 gr kuş üzümü, 20 gr dut kurusu, 10 gr susam, 30 gr konsantre portakal suyu, 50 gr gül suyu, 10 gr toz karanfil, 2 paket vanilya, 10 gr toz tarçın, 20 gr hindistan cevizi, 5 gr çörekotu, 10 gr toz zencefil, 400 gr toz şeker, 100 gr buğday nişastası.

Şifalı Mevlevi Aşure Hazırlanışı: Nohut ve fasulye yaklaşık 12 saat önce ıslatılır, sonra bol suda yıkanıp haşlanır. Göce (yarma) de yıkanıp haşlandıktan sonra, karıştırılır. Üzerine ceviz, fındık ve fıstık içi ilave edilip 20 dakika daha kaynatılır. Kuru üzüm, kuru kayısı, kuru incir, haşhaş, dut kurusu, susam, portakal özü, gülsuyu ilave edildikten sonra 10 dakika kadar daha kaynatılır. Karanfil, vanilya, tarçın, Hindistancevizi, çörek otu, zencefil ilave edilip 5 dakika kadar kaynatıldıktan sonra şeker ve gerekirse buğday nişastası katılıp 5 dakika daha kaynatılır. İsteğe göre sıcak, isteğe göre soğuk servis edilir.

Şifalı Mevlevi Aşure artık hazır, afiyet olsun.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir