Muhafazakar Kimlikleri İle Dikkat Çeken Instagram Kullanıcıları

Muhafazakar Kimlikleri İle Dikkat Çeken Instagram Kullanıcıları

Muhafazakar Kimlikleri İle Dikkat Çeken Instagram Kullanıcıları

Sosyal medyada hepimiz farklı hesaplar takip ediyoruz. Bunların arasında muhafazakar stillerini beğendiğimiz başörtülü hanımlar, muhafazakar ürünler satan markalar ve muhafazakar moda estetiğiyle tanıdığımız isimler var. Dünyaca tanınmış bir çok isim, modacı ve makyöz kimlikleri ile öne çıkıyorlar. Örneğin türban stili ve muhafazakar çizgileri zorlayan tarzı ile @dinatokio ve giyiminde biraz daha ölçülü olan @pearldaisy takipçileri ile modadan çok, makyaja yönelik tavsiyelerini paylaşıyorlar. Eğlenceli yorumları ve hareketli hayat tarzları ile başörtülü kadınların yanı sıra genel kitlelere popüler kültür üzerinden ulaşmayı başarıyorlar.

Muhafazakar Kimlikleri İle Dikkat Çeken Instagram Kullanıcıları(@pearldaisy - @dinatokio)

Bu yazımda, beğenerek takip ettiğim, farklı dijital estetiğiyle öne çıkan bir Instagram kullanıcısından bahsetmek istiyorum. Tesettür ve moda kelimeleri yan yana geldiğinde nasıl çelişkili bir ilişki ortaya çıkıyorsa, sosyal medyada da trendleri ile dikkat çeken başörtülü isimler de bu ince çizgi üzerinde yürürken dengeyi sağlamaya çalışıyorlar. Bu açıdan hepimiz gibi onlar da günlük hayatlarında hem inançlarımıza uygun hem de sık giyinmeye çalışan kadınlar. İçinde bulunduğumuz dijital ortamda hepimiz farklı paylaşımlarda bulunuyoruz. İster kıyafet seçimlerimizle ilgili olsun ister işimizle ilgili olsun veya zevk için olsun. Bazılarımız ise paylaşım yapmak yerine sadece sanal alemde beğendiğimiz kullanıcılardan ilham almak amacıyla onları gözlemliyoruz.

Muhafazakar Kimlikleri İle Dikkat Çeken Instagram Kullanıcıları (@annah_hariri)

Paylaşımlarını ve dijital estetiğini beğendiğim ve takdir ettiğim, 182,000 Instagram takipçileri arasında belki bir çoğunuzun da yer aldığını düşündüğüm @annah_hariri den bahsetmek istiyorum. Annah Hariri Rus asıllı olup sonradan İslamiyeti kabul eden bir hanımefendi. Uluslararası hukuk alanında Dubai’de uzun süre bir şirkette yönetici olarak çalışıyor. Hobi amaçlı başlattığı muhafazakar giyim markasını tesettüre girince kıyafet ihtiyacından dolayı hem kendine hem de başka kadınlara elbise, ferace opsiyonları sunabilmek üzere geliştiriyor. Kendi blogunda ve Facebookta da oldukça aktif olan modacı paylaşımlarını kendi çizgisinden taviz vermeden devam ettiriyor. Bir çok başı örtülü stil ikonlarının popüler kültürden etkilenerek yaptıkları paylaşımların zıttına, Hariri dini kültürümüzden ilham alarak manevi yüklü paylaşımlarda bulunuyor.

Muhafazakar Kimlikleri İle Dikkat Çeken Instagram Kullanıcıları (@annah_hariri)

Tesettürün kurallarına özen göstererek tasarladığı elbiselerinin kendi üzerinde fotoğraflanan paylaşımlarında yüzünü göstermemeye özen gösteriyor. Farklı dini bilgileri de fotoğrafların alt yazısındaki paylaşımlarıyla bütünleştiriyor. Instagram hesabından direk satış yapmayan modacı, muhafazakar giyim tarzını Müslüman kadın kimliğiyle bütünleştiriyor. Sonradan İslamiyete kavuşmuş bir kadın olarak, onun görüş açısıyla namazın, orucun değerini okumak insana “Elhamdülillah, Müslümanım” dedirtiyor. 2005 yılında yabancı dil dersi olarak Türkçe aldıktan bir sene sonra, İzmir’de okumak üzere burs kazanıyor ve Türkiye’ye geliyor. 2010 yılında kelime-i şehadet getirdikten sonra basını örtmeye başlıyor. Türkiye’nin, onun kalbinde çok büyük bir yeri olduğunu söyleyen tasarımcı 2015 yılında eşiyle aldığı karar sonrasında Türkiye’ye yerleşip, kıyafetlerini Türkiye’de üretme kararını alıyor. Hariri’yi Türkiye’deki sektörde daha aktif göreceğimizi öğrenmek bizi de tabii ki çok sevindiriyor. Böylece hepimize ilham veren paylaşımlarını severek takip etmeye devam edeceğiz.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir