Muhafazakar Giyimde Yapılan Trajikomik Hatalar

Muhafazakar Giyimde Yapılan Trajikomik Hatalar

Tesettür-Giyim-Hataları-2016

Konu giyim ise herkes hata yapabilir! İşte muhafazakar kadınların sıklıkla yaptığı en kötü 10 giyim hatası!

II. Abdülhamid’in “Giyim zarif ve temiz olmalı, giyimdeki düzensizlik, fikirdeki dağınıklığa delalet eder.” sözünden yola çıkacak olursak kıyafetlerimizin kişiliğimiz üzerindeki etkisini daha net bir şekilde anlamış oluruz. Şimdi size sunacağımız listeyi incelerken hafızanızı canlandırabilir ve geçmişte gördüğünüz insanları ya da kendinizi düşünebilirsiniz. Hatta bazı hatalara gülmeniz de mümkün. Birçok muhafazakar kadının yaptığı bu tesettür giyim hataları hakkında kendinizi kötü hissetmek yerine olumlu düşünün. Bu hataların farkına varıp değişim için düğmeye bastığınız için kendinizi şanslı hissedin.

Tesettür Giyim Hataları

Hala Genç misin?

Kadınların yaptığı en belirgin giyim hatalarından birisi yaşına uygun giyinmemek! İlerleyen yaşla beraber ortaya çıkan bu giyim hatası gençliklerinde giydiği ve kendilerine yakıştığını düşündüğü kıyafetlerde takılıp kalanları kapsıyor.

Değişen onca şeye rağmen, değişen vücut yapısına rağmen yıllardır aynı stilde giyinen ve aynı aksesuarları kullanmaya çalışan kadınlar maalesef ki hoş bir görünüm sergilemiyorlar. Hatta öyle ki, çevreden gelen “aa anne kız mısınız, abla kardeş gibi gözüküyorsunuz” cümlelerini duyduğunda ruhu okşanan büyüklerimiz bir yerde hata yaptıklarının farkına varmadan genç gözüktüklerini düşünerek mutlu oluyorlar. Modayı yakından takip edip son trendleri uygulamaya çalışmasanız da güncel olana uymak, yaşınıza ve vücudunuza uygun seçimler yapmak sizi bu hatadan kurtarır.

Tesettür Giyim Hataları

Yaşıtlarım Ne Giyiniyorsa Ben de Giyebilir miyim?

Tüm gençlerin ruhunda olan birbirini tekrar etme eğilimi tesettürlü gençler arasında da çokça görülüyor. Teknoloji ve iletişim çağının nimetlerinden faydalanan genç arkadaşlar ise başkasının üzerinde gördüğü kıyafeti kendisi için de uygun olabileceğini düşünerek kullanabiliyor.

Burada yapılan iki hata var! Birincisi herkesin vücut yapısının farklı olduğunu bilmek ve kıyafetin kendi vücut yapımıza uygun olup olmadığını kontrol etmek. Eğer bunu yapmadan sırf karşımızdakine çok yakıştı diye bir kıyafete sahip olmak istiyorsak ilk hatayı çoktan yaptık bile. İkincisi ise tesettür giyim ölçüsüne uyup uymadığını kontrol etmek. Üzerine uzun bir tunik giyerim diye alınan jeanler, cool görünmek çok moda diye özensizce bağlanan eşarplar iyi görünmenize değil basit durmanıza neden oluyor. Bizden söylemesi!

Tesettür Giyim Hataları

Allı Pullu Elbisem

Yanlış elbise yoktur, yanlış yerde yanlış tercih vardır! Özellikle yaz sezonunda katıldığımız her düğünde ya da nişanda “gelinin kız kardeşi” formunda olmak yapılan en büyük giyim hatalarından biri. Elbisenizde ne kadar çok pul ne kadar çok detay varsa o kadar şık olmuyorsunuz! Aksine rüküşlük merdivenlerinde zirveyi oynuyorsunuz.

Tesettürlü kadınların özel günlerde yaptığı giyim hatalarını saymaya kalksak eminiz ki uzun bir liste hazırlamamız gerekecek. Ama kısaca şunu söyleyebiliriz ki; 90’lı yılların allı pullu elbiseleri, fırfırlı etekleri, drapeli kolları, her yerinden ayrı fırlayan detayları artık tarihin tozlu sayfalarında kalsın. Bırakın ruhunuzun ve yüzünüzün güzelliği kıyafetinizin cafcafı arasında sıkışıp kalmasın.

Tesettür Giyim Hataları

Gösterişli Türbanın Trajikomik Hikayesi

Belki bazılarımız tecrübe etti, bazılarımız ise o kabus gibi görüntüyü başkasının üzerinde gördü!

Kaç gelin adayı kuaförlerin pususuna düşerek, “nişan başı ya da gelin başı gösterişli olur” safsatasına kurban gitmedi ki… Kaç genç kız “ağabeyinin düğününde şöyle şatafatlı bir türban yaptırmalısın” sözlerinin etkisinde güzelim başörtüsüne onlarca taş, boncuk ve hatta saç tacı takmadı ki… Yıl 2016’ya doğru ilerlerken bu hatalardan uzak durmalısınız. Sade bir şalın zarif bir abiye elbiseyi nasıl da güzel tamamlayacağına inanamazsınız. Unutmayın “Sadece çok akıllı kadınlar, sade bir stile sahip olmayı başarabilirler.

Tesettür Giyim Hataları

Çizmemi Çekerim ama Midi Eteği de Giyer miyim?

Kış geldi ve soğuktan dizlerimizi koruyan çizmelerin de zamanı geldi. Gel gelmesine ama giyim hatalarıyla birlikte geldi!

Nasılsa çizmem bacaklarımı örtüyor diye giyilen çizmelerle eşleştirilen midi etekler oldu mu? Olmadı… Çizmenin üst kısmının bitiş hizasında sonlanan midi etek tercihleri tesettürlü kadınların uzak durması gereken en büyük giyim hatalarından biri. Midi etekler yerine tam boy kloş etekler, çizmeler yerine bootie’ler tercih edebilirsiniz.

Tesettür Giyim Hataları

Parlak ve Renkli Boneler

Eşarpla uyum sağladığını düşünerek takılan renkli ve parlak saten bonelerle bir sorunumuz yok ancak oluşturdukları görüntü ile ciddi bir sorunumuz var. Çünkü bu tam anlamıyla bir giyim hatası!

Yüzünüze bakıldığında ilk dikkati çekenin renkli bonenin olmasını isteyeceğinizden emin değiliz. Çok eski yıllara dayanan renkli saten boneleri geçmiş yıllarda yapmışsanız gülün geçin ve bu hataya bir daha asla yanaşmayın.

Tesettür Giyim Hataları

Toplantıya mı, Altın Gününe mi?

Her yaşın, her yerin kaldırabileceği bir giyim kuralı vardır. Bir avukat, bir öğretmen ya da bir müdür altın gününe gider giyinip toplantıya giderse ne olur? Karşımızdakilere verdiğimiz izlenim yıkılır ve onca zamanlık iş tecrübemizi gölgelenmiş olur.

Cenap Şehabeddin’in dediği gibi “Güzel bir kıyafet, iyi bir tavsiye mektubudur.” o halde iş yerine, toplantıya ya da bir iş görüşmesine giderken renklerin, modellerin ve kesimlerin diline kulak verin. Ve elbette altın gününe de siyah klasik bir ceketle gitmeyin!…

Tesettür Giyim Hataları

Aceleci Olmayın!

Çabucak evden çıkmanız gereken zamanlarda dahi aynaya bakıp bir yerde yanlışlık var mı diye kendinizi süzün. Kadınların en çok yaptığı giyim hatalarından birisi de kıyafetlerin altından belli olan çamaşır izleridir.

Giyeceğiniz kıyafetin iç çamaşırlarınızı belli etmediğinden emin olun! Giydiğiniz kıyafete uygun ve dışarıdan belli olmayacak iç çamaşırlarını tercih etmelisiniz.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir