Muammer Ketenci ile “Modern Tesettür Koleksiyonu” Üzerine…

Muammer Ketenci ile “Modern Tesettür Koleksiyonu” Üzerine…

Muammer-Ketenci

Muammer Ketenci ile “Modern Tesettür Koleksiyonu” Üzerine

Muammer Ketenci’nin “Modern Tesettür Koleksiyonu” ilk kez YesilTopuklar.com’da!

Herkes bu koleksiyonu konuşuyor! Ünlü modacı Muammer Ketenci ile modern kadının sembolü ve zamansız bir başarı simgesi olan efsanevi tasarımlarının bulunduğu Modern Tesettür Koleksiyonu ilk kez YesilTopuklar.com‘da!

Muhafazakar ve tesettürlü kadınların hep aynı tarz giyinmeye zorlanmasından rahatsız olup, muhafazakar kadın için tasarımlar yapmaya başlayan ünlü modacı Muammer Ketenci ile  “Modern Tesettür” koleksiyonu üzerine YesilTopuklar.com olarak özel bir söyleşi gerçekleştirdik…

* Tesettür giyim üzerine bir koleksiyon tasarlama fikri nasıl doğdu?

Muammer KETENCİ: Çoğu kişi bana tesettür giyim ile ne alakam olduğunu söyleyip durdular. Çok konuşanlar, çok eleştirenler oldu. Ancak “Modern Tesettür” isimli koleksiyonumu görünce işte o zaman herkes sustu. Çünkü gerçekten kimse bu kadarını beklemiyordu.

Ben bu ülkenin vatandaşıyım, burada doğdum, burada büyüdüm ve benim ailem büyüklerim de tesettürlü insanlardı. Evimizde başörtülü ve mütevazi giyinen hanımlar vardı. Babaannem başörtülü, annem ise son derece mütevazi giyinen bir hanımdı. Yani ben de bu kültürün ve bu inancın içinde yetiştim.

Muammer-Ketenci-Modern-Tesettür-Koleksiyonu

* “Modern Tesettür” koleksiyonundan ve kullandığınız kumaşlardan biraz bahsedebilir misiniz?

Muammer KETENCİ: Modern Tesettür koleksiyonu tesettürlü hanımaların çok rahat kullanabileceği ve gerçekten severek giyebileceği kıyafetleri barındırıyor. Kumaş olarak kadife kumaşlara yoğunluk vermiştim ancak benim ürünlerimi Manisa’dan, İzmir’den, Adana’dan, Antep’ten de bekleyen tesettürlü hanımları da göz önünde bulundurdum ve bu sefer dokuları farklı bir boyuta getirdik kreplere de soktuk. Kadife olarak tasarladığım bir ürünü sırf bu şehirlere özel olarak krep kumaş olarak da çalıştım. Ben bu koleksiyonda iklimlere göre kumaş kullandım, bu hiçbir sektörde yoktur. Ayrıca koleksiyonda çok fazla akışkan kumaşlar kullandım, çünkü tesettürlü hanımlar akışkan kumaşları seviyor.

Tekstil mühendisleri olmadığı sürece biz modacılar bir hiçiz!

Biz modacılar için en önemli şahsiyetler tekstil mühendisleridir. Tekstil mühendisleri olmadığı sürece biz modacılar bir hiçiz. Tekstil mühendisi modacıyı yönlendirir. Çünkü kumaşa öyle bir desen çizer ki biz ona göre yönlenip şekil alırız. Onlar olmasa dümdüz kumaşlarla ne yapabilirsin? Modelleri ortaya çıkaran tek bir şey vardır, o da kumaş üzerindeki desenler!

Muammer-Ketenci-Modern-Tesettür-Koleksiyonu

* Tesettürlü hanımların kaftanlara karşı ayrı bir ilgisi var siz neler düşünüyorsunuz?

Muammer KETENCİ: Ben de kaftanları çok seviyorum. Alışılagelmiş kaftanların dışına çıkıp yeni soluklar getirmeyi seviyorum. Kaftanlarda döşemelik kumaşlara kadar uzanan bir kumaş yelpazesi var. Kaftanlar asla akışkan kumaşı kabul etmez.

Bana herkes sorar ‘neyden ilham alıyorsunuz?’ diye.. Şunu herkes bilsin ki modacı ve tasarımcılarda asla ilham olmaz, şairlerde ve bestecide ilham olur. İlham kelimelere yakışır, makasın kestiği veya kalemin çizdiğinde ilham olmaz. Ressam birşey çiziyorsa Allah‘ın verdiğini görerek çiziyor bu ilham değil. Gördüğünü çizmek ilham değil! Yaradan zaten kusursuz şekilde doğayı yaratmış, ressamın onu çizmesi gördüğünü çizmektir.

Muammer-Ketenci-Modern-Tesettür-Koleksiyonu

Fransızların amaçları, bizim genç modacılarımızı bizden alıp kendilerine mâl etmek! Amerika’nın İtalya’ya yaptığı gibi…

* Yurtdışındaki modacıların Türk modacılarına bakış açısını nasıl buluyorsunuz?

Muammer KETENCİ: Şöyle söyleyim, geçtiğimiz günlerde Fransız Sarayı‘na davet edildim. Fransız editörler, fuar sahipleri, Fransız modacıları ve Arzu Kaprol‘un da aralarında olduğu bir davetti. Peyamber efendimiz (sav) ile ilgili çirkin düşüncelerinin yansıması olan filmden sonra kesinlikle gitmek istemedim. Ama sonra gitmemiz gerektiğiniz düşündüm ve benim bir amaç için çağrıldığımı fark ettim, düşündüğüm gibi de oldu. Davette herkes birşeyler konuştu ama herkesin kafasında olan tek bir şey vardı o da Fransa‘da modacı anlamında kimsenin kalmadığı. Evet bunu çok açık gördüm ve tek istekleri Türk modacılarının içine girmekti. Gerçekten moda tasarımcıları kalmadı, yok… Amaçları, bizim genç modacılarımızı bizden alıp kendilerine mâl etmek! Amerika’nın İtalya’ya yaptığı gibi…

Cemil İpekçi ve Nur Yerlitaş ne bir modacı ne de bir tasarımcıdır… Cemil İpekçi makas tutmayı bile bilmez!

Fransız Sarayı’na Cemil İpekçi, Nur Yerlitaş yada diğerlerinin çağırmayıp ben çağırılıyorsam benden kesinlikle bir şey bekliyorlar. Çünkü onlar birini çağırmadan önce çok iyi araştırma yapar öyle çağırırlar. Cemil İpekçi ne modacı ne de tasarımcı! Cemil İpekçi makas tutmayı bile bilmez! Nur Yerlitaş ise Sibel Can‘a bir elbise yaptı ve gündeme geldi. Beni araştırdıklarında ise Beyoncé‘un büstiyerini tasarlamam onları çok etkiledi. Beyoncé benim tasarladığım büstiyer ile PR yaptı. Bunlara kadar araştırıldım ve öyle davet edildim.

Beni davet ettiler ama çok büyük bir hata yaptılar! Fransız‘ın hakkından gelecek tek isim Ketenci! Çünkü ben Peygamber efendimize (sav) hakaret etmelerinden çok rahatsız oldum ve çok öfkelendim. Bunu rahatça söylüyorum çünkü benim kimseden korkum yok.

Muammer-Ketenci-Modern-Tesettür-Koleksiyonu

* Peygamber efendimize (sav) çirkin hakaretler içeren film ile ilgili tepkinizi gösterdiniz yani?

Muammer KETENCİ: Bir yabancı benim dinime, benim Peygamberime, beni yaradana asla laf edemez, ettirmem! Kısa süre içerinde yine Fransız televizyonunda bir programa davet edildim ve ordan da bunu dile getireceğim. Bunu heryerde söyleyeceğim. Benim hiçbir korkum ve endişem yok!

Angelina Jolie Türkiye’ye geldiğinde inanılmaz bir ilgi, alaka gördü. Ben buna çok kızıyorum!

* Ülkemizde, modacılara yeteri kadar değer verildiğini düşünüyor musunuz?

Muammer KETENCİ: Düşünmüyorum, düşünemiyorum… Devletimize bu konuda sitemim çok! Ne ben ne de bir başka modacıyı destekliyecek bir çalışmada bulunulmuyor. Bizim dertlerimiz, fikirlerimiz ya da isteklerimiz gözardı ediliyor. Biz isteklerimizi kesinlikle devlet büyüklerimize iletemiyoruz ama Angelina Jolie geldiğinde inanılmaz bir ilgi alaka görebiliyor. Ben buna çok kızıyorum! Devlet büyüklerinin benim ülkemin modacılarıyla ilgilenmesi gerekirken, onlar kalkıp Angelina Jolie için gereğinden fazla ilgi ve alaka gösteriyorlar.

Ben ülkem için emek veriyorum ve vermeye de devam edeceğim ama devletin bizim gibi modacıları, sanatçıları desteklemesi şart…

Muammer-Ketenci-Modern-Tesettür-Koleksiyonu

Tesettürlü hanımlar çerçevesiz hanımlardır, açık hanımlar ise çerçeveli!

* Tesettürlü hanımlara ne gibi bir tavsiyede bulunursunuz?

Muammer KETENCİ: Bir kere şuna kanaat getirelim ki bir kadına “başörtüsü” çok yakışıyor. Tesettürlü kadınlar çok rahat kıyafet seçebilirler, istediği bir kıyafeti giyinip istedikleri başörtüyü üzerinde kullanabilirler. Hatta şu sıralar ben şöyle bir şey keşfettim tesettürlü bayanlar, ‘çerçevesiz’ bayanlardır. Nedeni ise saçlarını tamamen kapatmaları…

Tesettürlü bayanlar başörtüleri ile sade ve yalındır. Açık bir bayan ise ‘çerçeveli’ bir bayandır. Çünkü saçları dikkat çeker ve her kıyafeti taşıyamazlar nedeni her dakika değiştiremeyecekleri saçlarıdır.

Muammer KETENCİ Modern Tesettür Koleksiyonunu Nereden Satın Alabilirsiniz?

  • Diva Butik / Erenköy-İstanbul
  • Noor Butik / Erenköy-İstanbul
  • Hanzade Butik / İzmit
  • Moda İstanbul / Ankara
  • Asilzade Butik / İnegöl- Bursa
  • NK Butik / Nilüfer-Bursa

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir