Modanın Muhafazakar Mankenleri

Modanın Muhafazakar Mankenleri

Muhafazakar Moda İnstagramları Rizky Amelia

Sosyal medya kullanıcıları olarak hepimiz gittikçe büyüyen muhafazakar moda akımının farkındayız. Muhafazakar moda bloggerları, moda fenomenleri, boneli veya başı örtülü moda ikonları sosyal medyada fırtına gibi esiyor. Teknolojinin hızı ile globalleşen ve fakat aynı zamanda gittikçe lokalleşen dünyada, farklı ülkelerde yaşayan bir çok genç kız bu trendin bir parçası haline gelmiş durumda. Artık bloggerların sayısını hesap etmemiz mümkün değil. O kadar çoklar ki! Neredeyse her dört sosyal medya kullanıcısından bir tanesi blogger bugün. Blogger veya fenomen olmayan muhafazakar kadınların bile paylaşımları benzer görsel estetikler içeriyor artık.

İlk Başı Örtülü Manken Halima Aden

Moda sektöründe çalışan muhafazakar kimlikli kadın ve erkeklerin de rakamları artıyor. İlk başı örtülü manken olarak haberlere geçen Halima Aden‘dan bir kaç sene önce sektöre giriş yaptığında bahsetmiştik. Şimdi muhafazakar hatta başı örtülü bir çok profesyonel manken var. İkram Abdi Omar örneğin, İngiltere’de yaşayan Londra Moda Haftasında her sezon mankenlik yapan ikinci bir isim. Moda dünyasının tanınmış markalarının sadece muhafazakar kıyafetlerinin mankenliğini yapan bu isimlerin defilelerde yer alması, normalde hiç muhafazakar kıyafetler tasarlamayan bu markaların hedef kitlelerini genişletip farklı giyim tarzlarını kucaklamaları bizim için aslında iyi bir gelişme. Ne kadar başörtülü mankenler konusu bir çoğumuz için tartışılır bir konu olsa da, büyük kitleleri temsil eden bu mankenlere bazen sadece defilelere çıkmaları için uygun kombinler hazırlamaları bile güzel bir adım bence.

Başı Örtülü Manken İkram Abdi Omar

Genelde başı örtülü kadınların giyim tarzları alışılmış normlara zıt oldukları için moda dünyasındaki varlıkları daha çok dikkat çekiyor. Ama geçtiğimiz günlerde yayımlanan BBC’nin haberine göre muhafazakar erkek mankenler de var. Örneğin Çeçen kökenli dört kardeş tesettür sınırlarını göz önünde bulundurarak mankenlik tekliflerini değerlendiriyorlar. Beraber çalıştıkları acentayı bu konuda bilgilendiren mankenler inançlarının gerektirdiği gibi giyindiklerini ve davrandıklarını söylüyorlar. Beş vakit namaz kıldıklarını ve dinlerinin onlar için kimliklerinin bir parçası olduğunu söyleyen manken kardeşler, Alexander McQueen, Gucci ve Versace gibi markalar için modellik yapmışlar. Bu kardeşlerden bir tanesi Vogue dergisi tarafından ilk 10 top model listesine de seçilmiş üstelik. Mankenliğe sadece kısa süreli bir iş imkanı olarak bakan ve profesyonel olarak spor yapan kardeşler bakalım daha ne başarılara imza atacaklar?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir