Modacı Esin Ertan’dan Londra Moda Haftası İzlenimleri

Modacı Esin Ertan’dan Londra Moda Haftası İzlenimleri

Modacı Esin Ertan'dan Londra Moda Haftası İzlenimleri

İngiltere’de her yıl düzenlenen Londra Moda Haftası’na dünyanın dört bir yanından ilgi vardı.

Londra Moda Haftası, ilham veren tasarımlarla doldu taştı. New York, Milan ve Paris gibi modanın kalbinin attığı yerlerde de aynı etkinlikler düzenlenmesine rağmen Londra’da hep farklı bir özen ve ilgi vardır. Londra Moda Haftası aynı zamanda birçok tasarımcı ve modacı için de bir basamak. Kendini dünyaya göstermek isteyen yabancıları destekleyen ve onlara farklı imkânlar sunan bir organizasyon.

Modacı Esin Ertan'dan Londra Moda Haftası İzlenimleri

Türk Tasarımcılar da Londra Moda Haftası’nda

New York’a göre çok daha iyi hava şartlarıyla karşılaşan modaseverlerden birisi de Osmanlı esinlilerini günümüze uyarlayan Modacı Esin Ertan.

Londra’da eğitim alan ve uzun süre orada yaşayan tasarımcı Esin Ertan, bu yılki Moda Haftası’nın çok farklı olduğunu söylüyor. Defileleri izlemeye gelen Türk modacı, defile giriş-çıkışlarında kameraların ilgi odağı oldu.  Esin Ertan Londra seyehati dönüşünde ayağının tozuyla izlenimlerini YesilTopuklar.com ile  paylaştı. İşte anlattıkları…

Modacı Esin Ertan'dan Londra Moda Haftası İzlenimleri

Yeşil Topuklar: 2014 yılının ilk moda haftası olan Londra Moda Haftası izlenimleriniz nelerdir?

Esin Ertan: Paris, Milan ve New York’tan sonra dünyanın en büyük dördüncü moda haftası olan Londra geçtiğimiz 10 yılda yaptığı atılımlarla diğer moda haftalarına örnek olmakta. Devlet destekli olan ve İngiltere Moda Konseyi’nin yönlendirmeleri ile yapılan moda haftasında basın ve satın almacıların ilgisini çekmek için başka ülkelerden dünya çapında global markalar koleksiyonlarda defile kapsamında sergiliyor.

Modacı Esin Ertan'dan Londra Moda Haftası İzlenimleri

Yeşil Topuklar: Londra Moda haftasında gözünüze çarpan öne çıkan renkler, desenler ve parçalar nelerdir?

Esin Ertan: Londra Moda Haftası’nda Sokak stillerinde gözüme çarpan en önemli renklerden biri kobalt maviydi. Gelecek kış sezonunda, kobalt mavinin oldukça önemli bir yeri olacağını söylemek gerekiyor. Özellikle dış giyimde kaban ve mantolarda dikkat çeken bu renk, çanta gibi aksesuarlarda da bol bol kullanılacak. Bunun yanında tozpembeleri kisin paltolarda ceketlerde görmek çok hoş oluyor.

Modacı Esin Ertan'dan Londra Moda Haftası İzlenimleri

Sweatshirt’ler önümüzdeki kış da popüler olacak. Londra Moda Haftası’nda üzerinde slogan yazan ya da grafik baskıları bulunan Sweatshirt’ler oldukça sık gördüm. Bunun yanında tas islemeli sweatshirtler de farklı bir hava katmış durumda. Defilerlerde tasarımcılar bu parçalara yer vermiş. Sokaklarda ise Sweatshirt’ler Jean pantolon gibi spor parçalarla kombinlenmişti. Londra’daki bir diğer önemli trend ise mantolarda sıklıkla işlemelerin görülmesi. Bunlara Haute Couture paltolarda diyebiliriz.

Modacı Esin Ertan'dan Londra Moda Haftası İzlenimleri

Bunun yanında etek boylarında ise uzun maxi etekler tercih edilmişti bu yılda maxi etekler hayatımızda yer almaya devam edecek gibi duruyor. Ve tabii ki pililer…

Yeşil Topuklar:  Defileleri nasıl buldunuz hangi defileleri izleme imkânınız oldu?

Esin Ertan: Alice Temperley, Christopher Kane izleme imkanım oldu. Temperley London defilesinde, Bohem havasının hissedildiği Temperley London koleksiyonunda çiçek desenleri, lazer kesim kumaşlar, eşarp ve şallar, artistik desenlerin yer aldığı parçalar öne çıkıyor. Dizin üzerine kadar çıkan çorap çizmeler ve ayakkabıların içine giyilen soket çoraplar koleksiyonun ilgi çekici diğer parçaları.

Modacı Esin Ertan'dan Londra Moda Haftası İzlenimleri

Christopher Kane defilesinde ise , Farklı materyallerin birbiriyle uyum içinde kullanmış ve tasarımlarında naylonu kullanarak, koleksiyonuna farklı bir bakış açısı getirmişti. Naylonun farklı kumaş türleri, güpür dantel ve vizon kürkle kombinlere yer vermiş. Koleksiyonunda en çok yer verdiği renkler siyah ve pembe oldu. Mint yeşili ve sarı trikoları siyahın üzerinde patlatarak renklerin hâkimiyetini görebiliyoruz.

Yani Londra moda haftasında da tasarımcılar ikiye bölünmüştü, Etnik ve Tarihi dokuları kullananlarla yenilikçi teknolojik kumaşların birleşmesiyle oluşan koleksiyonlar…

Modacı Esin Ertan'dan Londra Moda Haftası İzlenimleri

“Londra’nın önümüzdeki yıllarda İslami Modanın Başkenti olacağını rahatlıkla söyleyebilirim.”

Yeşil Topuklar: Londra bir şehir olarak sizce Muhafazakar Modanın neresinde?

Esin Ertan: Londra bir çok kültürün ve dinin bir arada yaşadığı son derece renkli bir şehir. Çok sayıda da Müslüman da var en büyük çoğunluk Pakistanlı Müslümanlardan oluşuyor , 8.5 milyon nüfusa sahip olan Londra’daki Müslüman nüfusu 1 milyon civarında yani Londra nüfusunun yaklaşık yüzde 8’ine denk geliyor. Londra aynı zamanda İslami finans açısından da son derece önemli bir nokta 29 Ekim’de Dünya Ekonomik İslami Forumu da; Londra’da yapıldı açılış konuşmasında İngiltere Başbakanı Cameron Londra Borsasında İslami Kurallara göre yeni bir endeks oluşturulacağını ifade etti. Bu gelişmelerin ışığında Londra’nın önümüzdeki yıllarda İslami Modanın Başkenti olacağını rahatlıkla söyleyebilirim zaten bir çok anlamda modaya yön veren tasarımcıları buluşturan meşhur Harrods hepimizin bildiği gibi Katarlıların.

Gelelim tekrar Londra moda haftasına; çok sayıda Müslüman gördüğümü söyleyemem ama kesinlikle her geçen yıl Londra Moda Haftasındaki Müslüman sayısı artıyor özellikle ve ağırlıkla Körfez ülkelerinden gazeteciler ve satın almacılar var, bu yıl Kuveyt, Dubai ve Katardan insanlar ile tanıştım. Türkiye’ye ve Türk Kadınına büyük sempati duyuyorlar.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir