Moda, Teknoloji ve Dijital Dolaplarımız

Moda, Teknoloji ve Dijital Dolaplarımız

Vintage Elbiseler ve Osmanlı Kadın Kıyafetleri

Teknoloji her geçen gün hepimizin hayatında daha da büyük bir yer almayı başarıyor. Günlük yaşamımızda kolaylık sağlayan, hayatımızı pratikleştiren teknoloji artık modanın yönünü de çiziyor. Moda tekerrürden ibaret derdik bir zamanlar. Eski zaman kıyafetlerine baktığımızda aynı stillerin yenilenmiş versiyonlarını günümüze uygulandığını görürüz. Mesela anneannelerimizin kıyafetlerini, aksesuarlarını incelediğimizde muhakkak içinde bulunduğumuz zamanda vintage olarak kullanabileceğimiz parçalar keşfederiz. Trendlerin eskiden kullanılan isimleri değişse de kıyafetlerin aynı olduğunu fark ederiz. Uzun yıllar öncesinden kalmış giysilere baktığımızda ne kadar démodé gelseler de yeni trendlerde muhakkak benzer detaylar, dikişler, kumaşlarla karşılaşırız. Çünkü moda hayatta kalabilmek için eskiyi alıp yenileyerek var olur. Peki, moda akımları gelecekte de aynı şekilde mi devam edecek yoksa moda tarihinde görmediğimiz farklı bir yöne mi doğru gidiyor?

Moda Teknoloji ve Giyilebilir Teknoloji

İçinde bulunduğumuz teknolojik çağda dijital dolaplarımızda sahip olduğumuz veya sahip olmak istediğimiz kıyafetleri organize edebiliyoruz. Farklı bilgisayar app’leri kullanarak kıyafetlere sahip olmadan kombinler yapabiliyoruz. Bu gelişmeler sadece sanal alemde kalmıyor tabiiki, üretimi de etkiliyor. Hayatımız hızlandıkça, teknoloji ilerledikçe, günlük ihtiyaçlarımız arasında olan kıyafetlerimizin de bu tempoya ayak uydurması gerekiyor. Bu amaçla ortaya çıkan giyinebilir teknoloji hem marka sahiplerine hem de müşterilere oldukça cazibeli geliyor. Akıllı gözlükler ve saatler, teknolojik kumaşlardan üretilmiş giysiler, çipli ve sensörlü kıyafetler, bu tip ürünlerden sadece bir kaç tanesi. Bu ürünler o kadar popüler ki, yüksek fiyatlarına rağmen yok satıyor. Ellerinden akıllı telefonlarını, tabletlerini bırakamayan bizler, gün geçtikçe bedenimizde de teknolojiyi taşıyor olacağız. Handsfree (ellerinizi kullanmadan) Bluetooth ve wireless sistemler sayesinde ses tanımıyla ve farklı diğer bilgisayar programlarımın sağladığı emirlerle yönetilebilen giysiler dolaplarımızı dolduracak.

Moda Teknoloji ve Giyilebilir Teknoloji

Teknolojinin her alanda bizi geleceğe götürdüğü inkar edilemez. Moda ve teknoloji birbirine kenetlenmiş durumda, hızla ilerliyor. Giyinebilir teknoloji ise trendlerin en kalıcısı ve en değişiği olacak. Bakalım bizi hangi yenilikler bekliyor… Konuşan kıyafetlere ne dersiniz?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir