Moda Geçmişinin 10 Temel Stil Akımından Hangisi Sensin?

Moda Geçmişinin 10 Temel Stil Akımından Hangisi Sensin?

Şişme Mont ve Yağmurluk Modelleri

Belki isteyerek belki de farkında olmadan modanın geçmişinde öne çıkan stillerden birini mutlaka yansıtıyorsun. Özünde vintage kadını mı yatıyor yoksa geçmişe takılmayan retro stil misin? Baştan aşağı aynı renkle monokrom ya da tam tersi popart ve pin up stilleriyle rengarenk mi olmayı seviyorsun? Kural tanımayan eklektik, süet ve deriden vazgeçemeyen bohem, güçlü görünmeyi seven maskülen, farkını her daim ortaya koyan feminen, saray kadını havasında barok stil… Peki ya hangisi gerçekten sensin?

Kayra Büyük Yakalı Gömlek ve İspanyol Paça Pantolon

Vintage

Büyük yakalı gömlekler, İspanyol paça pantolonlar, puantiyeli tasarımlar, vatkalı ceketler, eldivenler ve şapkalar kombinlerinde baş rolü oynuyorsa, senin stilinin özünde tam bir ‘vintage kadını‘ yatıyor. 19. yüzyılın özenli görünümlerinde yer alan bu parçalar şimdilerde trendler listesinden inmiyorken gün senin günün!

Kadriye Baştürk Yüksek Belli Çan Etek

Retro

Yakın geçmişin modasından örneğin, 80’ler 90’lardan kopamıyorsan senin stilin ‘retro’! Yüksek belli çan etekler, salopetler, tulumlar, renkli hırkalar, puantiyeli parçalar, kadife takımlar ve hatta son zamanların öne çıkanı ‘kasket’ler tam senlik. Vintage stilindeki kadar özenli ve geçmişe dayalı olmayan retro, senin özgür ruhunu yansıtıyor.

Siyah-Beyaz ve Kırmızı Pantolon Ceket İkili Takım

Monokrom

Baştan aşağı aynı renk giyinmeyi seviyorsan, fazla karmaşaya gelemiyorsan monokrom stili seni yansıtıyor demektir. Son zamanlarda oldukça gündeme gelen stilini sen çoktan keşfetmiş olmalısın. Siyahbeyazın baş rol oynadığı stillerin dışında, başta aşağı pembeler, maviler hatta kırmızılar tam da sana göre.

Etek Ceket Kombinleri

Eklektik

O şık elbiseyle o spor ayakkabı olur mu gibi hiçbir klişeye takılmayanlardansan eklektik stilin kraliçesisin. Farklı tarzları bir arada kullanmaktan hiç çekinmediğin gibi, bunu bile bile yapmayı da seviyorsun. Vintage bir ceketle modern bir eteği kombinleyebilir kovboy çizmelerini de giyebilirsin. Birbirinden bağımsız her parçayı üzerinde taşımayı seviyorsun.

Desenli Elbise-Deri Ceket ile Süet Trençkot-Piliseli Etek Kombini

Bohem

Dolabını açtığın gözüne ilk çarpan tasarımlar kahve ve tonlarındakiler oluyorsa, içlerinden en renklisi mikro çiçek desenli elbisense bohem stilin kitabını yazmışsın demektir. Çanta ve ayakkabılarında kahve, camel, tarçın vb. renk tonları öne çıkıyor, süet ile deriden vazgeçemiyorsun. Nude tonlarla ton sür ton yapmayı çok seviyor, deri ya da süet ceketlere bayılıyorsun.

Hilala Oğuzkan Siyah Elbise ve Kırmızı İkili Takım

Feminen

Siyahın karanlık havası kırmızının iddiası seni cezbediyorsa, vahşi desenli en az bir parçaya sahipsen, ayakkabı dolabında en çok yeri topuklular kaplıyorsa sen feminen stillerin kadınısın. Salaşlıktan hoşlanmıyor, bol parçaları tercih etsen bile kemerle bel vurgusu yapmayı seviyor, ışıltıyı seviyorsun. Fark edilmek senin havanda var.

Oversize Kaban ve Manto Modelleri

Maskülen

Kruvaze ceketler, takım parçalar, oversize paltolar, kürkü parkalar, şişme montlar, military botlar ve dahası… Hepsi dolaplarının baş köşesinde yer alıyor, kombinlerinde baş rolü oynuyorsa sen tam anlamıyla ‘maskülen‘ bir kadınsın. Güçlü görünmeyi seviyor, konforundan asla ödün veremiyorsun.

Brokar Kumaş Elbise ve İkili Takım

Barok

Barok stilinin 1700’lerde unutulduğunu sananlar sizin stilinizle bu fikrinden vazgeçiyor olabilir. Balon kollu saray elbiselerinin günümüze uyarlanmış hali dolaplarınızda mutlaka vardır. Kabarık etekler, geniş vatkalı omuzlar, saray desenleri, brokar kumaşlar sizin şıklık kombinlerinizin ‘en’ parçaları.

Touche Official Karışık Renkli Sweatshirt

PopArt

Yaz – kış rengarenk giyinmek, cıvıl cıvıl tasarımlar seçmek, eğlenceli kombinler yapmak tam da sana göreyse, Popart stilinin heyecanlı dünyasındansın demektir. 1950’lilerin sanat ruhundan kopup gelen çizgi karakterler, figürler, renkli geometrik ve dijital baskıları dolaplarında görmek mümkün. Eminiz ki senin en sade kombininde bile mutlaka yakanda birkaç rozet/pin vardır.

Kadriye Baştürk Pembe Beyaz Sweatshirt

Pin Up

Sevimli ve romantik kombinler senden soruluyorsa, Pin Up stili tam olarak seni yansıtıyor diyebiliriz. Pembeleri, mavileri, morları kırmızıları senden sormalı. Peluş montlar, neşeli sweatshirt’ler, puantiye desenli elbiseler, fırfırlı tüllü eteklerle tam bir şeker kız görünümündesin.

Moda Editörü Büşra Karagöz

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir