Moda Evlerinin Gizli Sırları

Moda Evlerinin Gizli Sırları

Moda Evlerinin Gizli Sırları

2 yıl boyunca tecrübe edinmiş biri olarak sizlere bir moda evinde neler olup biter biraz onlardan bahsedeceğim. Moda evleri kişinin ölçülerine ve beğenisine göre hazırlanan giysilerin dikildiği özel yerlerdir.

Moda Evlerinin Gizli Sırları

Müşterinin kendini rahat hissedebilmesi için her türlü rahatlık sağlanır. Genellikle apartman dairelerinin 1. veya 2. katlarında faaliyet gösterirler. Müşteriler kendini rahat hissedebilsin diye ev formunda döşenir. İdeal olanı 3+1 büyüklüğünde bir dairedir. Salon yani showroom olarak kullanılan kısım ferah ve aydınlık olmalıdır. İçerisinde teşhir için hazırlanmış bolca ürün bulunmalıdır. Modern mobilya donanımı, müşteriye evindeki rahatlığı sağlamalıdır. Mümkünse çoğu yeri tavandan aşağı kadar dev aynalarla dizayn edilmelidir. Randevulu olarak çalışılmalı, misafirin gelmesinden kısa bir süre önce içerisi havalandırılmalı ve güzel kokması sağlanmalıdır.

Moda Evlerinin Gizli Sırları

Atölyede çalışan terziler minimum üç kişidir. Hepsi işinde usta ve bilgilidir. Bu atölyelerde çalışan terziler, ölçü almayı bilmeli, kalıp çıkartabilmeli, kumaşı kesip provaya hazırlayabilmelidir. İlk provayı her zaman Amerikan bezinden hazırlamalıdır. Prova esnasında belirlenen eksikleri ve hataları amerikan bezi üzerine işaretlemelidir. Ürünü ikinci provaya hazırlarken bu işlemi, dikilecek olan kumaşın üzerine yapmalıdır. Çünkü bir moda evine gelen müşteri 3. provada ürünü teslim alabilmelidir.

Moda Evlerinin Gizli Sırları

Moda Evleri Müşterinin İkinci Evidir

Temizlik her şeyin başında gelir. Hijyen bir iş yeri sizi her zaman ilk tercih edilenlerden biri kılar. Müşteri içeriye girdiğinde showrooma alınır ve içecek bir şey isteyip istenmediği sorulur. Hazırlanacak her sunum sizin için iyi bir referans olacaktır.

İçecekler yudumlanırken ve provası hazırlanırken müşteriyle hoş sohbet etmeli ve kendisini rahatlatmalısınız. Sohbet esnasından kendinizden bahsetmekten çok, onun anlatacaklarını dinlenmelisiniz. Konuşma esnasında kendisini daha iyi tanımak için sorular sormalı ve isteklerine önem vermelisiniz. İstediği model hakkında bilgilendirici fikirler vermeyi ihmal etmemelisiniz. Örneğin; modelin vücut proporsiyonuna uygun olup olmadığını, istediği kumaşın hangi modellere daha yakışacağı gibi…

Moda Evlerinin Gizli Sırları

Müşteri Samimiyeti Sever

Ben ilgilendiğim müşterilerin çoğu derdiyle dertlenen biriydim. Öyle sıcak ve samimi diyaloglar kuruyorsunuz ki, aile sıkıntılarından tutun da işte karşılaştığı sorunlara kadar her şeyi paylaşıyorlar sizinle. Çünkü orada kendini bir müşteri gibi değil, evine ziyarete geldiği bir dost gibi görüyorlar sizi. Müşteriye bu güveni vermeniz çok önemlidir. Her moda evi sahibinin öncelikli isteği, ilk kez gelen bir müşterinin devamlı gelmesini sağlamak için zemin hazırlamaktır. Yalan ve sahte bir muhabbetten çok samimi olmalısınız. Çünkü insanlar samimiyeti, tatlı dili ve güven duygusunu hissetmeyi severler.

Moda Evlerinin Gizli Sırları

Moda evlerinin gizli sırları vardır. Müşteri olarak gelen çoğu kişi zamanla arkadaşınız olur. O kadar şey paylaşmışsınızdır ki, müşteri ve iş yeri sahibi ilişkisinden çok daha fazlasını hakedersiniz ve arkadaş olursunuz. Hem yepyeni bir dost hem de gelecek olan diğer müşteriler için sağlam bir referans kazanırsınız. İşinizi sevin ve onu en iyi şekilde icra etmeye çalışın. Sevmek başarmanın yarısıdır. Diğer yarısı da sabırdır. İlk amacınız para kazanmak değil, ortaya iyi iş çıkartmak olmalı. Azim ve başarı zaten parayı kendiliğinden getirecektir.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir