Moda Atölyelerinden Dünyaya Maske Desteği

Moda Atölyelerinden Dünyaya Maske Desteği

Marine Serre Sonbahar 2020 Koleksiyonu (Maske)

Bütün dünyayı alt üst eden koronavirüs moda dünyasında da büyük ekonomik krizlere sebebiyet verdi. Bir çok iş merkezi gibi moda evleri de “evde kal” çağrıları ile kapatılmak zorunda kaldı. Moda evlerinin bir kaç tanesi, bu beklenmedik karar üzerine, çalışanlarının dikiş makinelerini ve kumaşları evlerine götürüp, evden çalışmaya devam etmelerini istedi.

Böylece teslim edilmesi beklenen kıyafetlerin tamamlanmasına daha sağlıklı bir şekilde evden devam edilebilecekti.
Amerika’da atölyelerin kapatılmasından sonra henüz iki hafta geçmemişti ki, hızla yayılan koronavirüs salgını sebebiyle, elde var olan maske ve tıbbi malzemenin yeterli olmadığı ortaya çıktı ve acil olarak üretilmesi gerektiği anlaşıldı. Bunun üzerine New York valisi Andrew Cuomo basın toplantısında “Acil olarak maske ve tıbbi malzemelere ihtiyacımız var” açıklamasını yaptı. Bu çağrıya ilk cevap verenlerden birisi tasarımcı Christian Siriano oldu. Moda evini kapatmasına rağmen, halen evden çalışan ekibi olduğunu ve acilen maske üretimine geçerek yardımcı olabileceklerini müjdeledi.

Dior Koronavirüs İçin Maske Dikimi

Aynı zamanda, Louis Vuitton Moët Hennessy moda holdingi Fransa’daki tıp personeli için maske ihtiyacını karşılamak üzere Çin’den 40 milyon maske sipariş verdiğini bildirdi. Prada markası ise İtalya’da hastane çalışanları için tıbbi maske üretimine başlayacağını söyledi. Dior ve Givenchy markaları virüs salgınına karşı el antiseptiği üretimine başlayıp markanın var olan sabun şişeleri içinde satışa sunacağının haberini verdi.

Yine New York’lu Pyer Moss markasının sahibi Kerby Jean-Raymond moda atölyesini acil tıbbi ihtiyaçlar deposuna çevireceğini duyurdu. Böyle bir zamanda ülkenin başkanı olan Trump virüsle savaşan tıp personelinin en önemli ihtiyaçlarını göz ardı ederken, Amerikalı tasarımcılar sessiz kalmayıp ellerinden geldiği kadar destek olmaya çalışıyorlar. Jean-Raymond, kız kardeşinin sağlık görevlisi olduğunu ve yaşadıkları zorlukları görünce direk hastanelere ulaşarak ihtiyaç listelerini hazırladıktan sonra üretime başladığını ekliyor. Amerika Birleşik Devletlerinin bu kadar zor bir pandemi döneminde vatandaşlarının hiç bir ihtiyacını karşılamadığını ancak insanların birbirine yardım elini uzatarak bu zorluğu aşacağını gösteriyor.

Collina Strada Maske Dikimi

Koronavirüs salgınının dünyanın her yerini alt üst ettiği şüphesiz. Zamanında ünlüler için en pahalı, en lüks haute couture tasarımlarını diken moda evleri şimdi gözle bile görünmeyecek kadar küçük bir virüsle savaşmak için bu sefer maske dikiyor. Bu virüs bütün dünyaya sağlığımız için ne kadar çok şükretmemiz gerektiğini ve her şeyin takdiri İlahi olduğunu tekrar tekrar gözler önüne sermiş oldu.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir