Miraç Gecesinde Kılınacak Namaz ve Yapılacak Diğer İbadetler

Miraç Gecesinde Kılınacak Namaz ve Yapılacak Diğer İbadetler

Miraç Gecesinde Kılınacak Namaz

Son günlerinde bulunduğumuz Receb ayının kıymetini bilmemiz gereken mübarek gecelerinden biri de Miraç Kandili.

Allah-u Teâlâ’nın ayı olarak da bilinen Receb-i Şerif’te günahlarımızın bağışlanmasını istiyorsak eğer bu gecelerin lütfundan istifade edebilmeliyiz. Peki bunu nasıl yapabiliriz? Bu geceleri nasıl değerlendirmeliyiz? İşte bu soruların cevaplarını sizler için araştırıp paylaşıyoruz…

Miraç gecesi ve gündüzünü nasıl ihya etmeliyiz?

1- Geceyi oruçlu olarak karşılayalım ve ertesi günü de, yani Receb ayının 26 ve 27. günlerini oruç tutalım. (Kameri aylarda gece gündüzden önce gelir. Yani 2 Mayıs Salı ve 3 Mayıs Çarşamba günlerinde oruç tutulmalı.)

Selman-ı Farisi (R.A) den rivayete göre Peygamber Efendimiz (Sav):

“Recep ayında bir gün ve gece vardır ki Receb’in 27. gecesidir. Kim o gün oruç tutar ve geceyi ibadetle geçirirse yüz sene oruç tutmuş ve yüz sene ibadet yapmış gibi olur”

(Beyhaki, Şuabu’l-Îman: Sıyam: No: 3811; 3/373) buyurdu.

2- Peygamber Efendimiz (Sav)’e en az bir tesbih, salat-ü selâm okumalıyız.

3- Bu mübarek gece kusur ve günahlarımızdan tevbe ve istiğfarda bulunmalıyız. En azından bir tesbih “Estağfirullah” demeliyiz.

4- Bu geceyi namaz kılarak ibadetle geçirmenin sevabı çok büyüktür. Miraç gecesi ve gündüzündeki namazları cemaatle kılmaya son derece gayret göstermelidir. Kaza ve tesbih namazı kılınabilir. Mübarek Miraç Gecesinde on iki rekât nafile namaz kılınması güzel görülmüştür.

Miraç Gecesinde Kılınacak Namaz

3 Mayıs Salı Gecesi Kılınacak Miraç Kandili Namazı

Receb-i Şerif’in 27. gecesi yani bu gece Miraç kandilidir. Bu gece yatsı namazından sonra 12 rek’at hacet namazı kılınır. Her rek’atte bir Fatiha ve 10 İhlas-ı Şerif okunur. Bu namaz 100 rek’atte kılınabilir.

Namaza şöyle niyet edilir:Ya Rabbi, rıza-i şerifin için niyet eyledim namaza. Bu gece yedi kat gökleri ve bütün esrarını göstererek muhabbetin ile müşerref kıldığın sevgili Habibin Rasülü Zişan Efendimiz hürmetine ben aciz kulunu aff-ı ilahine, feyz-i ilahine ve rıza-i ilahine mazhar eyle.”

Namazdan sonra:

  • -4 Fatiha-i şerife
  • -100 def’a tesbih duası (Sübhanellahi vel-hamdü lillahi vela ilahe illallahü vellahü ekber,Vela havle vela kuvvete illa billahil aliyyil-azıım.)
  • -100 istiğfarı şerif (Esteğfirullahel azıım ve etübü ileyh)
  • -100 salevat-ı şerife (Allahümme salli ala seyyidina Muhammedin ve ala ali seyyidina Muhammed)

okuyup dua edilir.

Bu namaz her rek’atte 100 ihlas okuyarak 10 rek’at kılınır veya 10 ihlas okuyarak 100 rek’at kılınırsa;-bunu yerine getiren mü’min bu namazın feyiz ve bereketi ile huzur-u ilahiye namaz borçlusu olarak çıkmaz.

5- Kur’an-ı Kerîm okumalı, dinlenilmeli ve bütün Müslümanların ruhlarına hediye edilmelidir.

6- Miraç gecesi gündüzünde mezar ve kabirler ziyaret edilmeli, ruhlarına Kur’an-ı Kerim okumalı, dua etmeli, onlar için de ALLAH Teâlâ’dan afv-ü mağfiret dilemeli, böylelikle ruhları şad edilmelidir.

7- Miraç gecesi ve gündüzünde fakir fukarayı, yetim ve kimsesizleri görüp gözetmeli, ihtiyaç içerisinde kıvranan din kardeşlerimizin yardımlarına koşmaya çalışılmalıdır.

Bu gecelerin kıymetini bilenlerden olabilmek, hakkıyla idrak edebilmek duasıyla…

Sizde Fikirlerinizi Paylaşın

E-Posta adresin asla başkalarıyla paylaşılmaz. Yıldızlı alanlar zorunludur *