Minyatür Sanatının Zirvesi Üsküdar’da

Minyatür Sanatının Zirvesi Üsküdar’da

Nevmekan Galeri Minyatür Sergisi

Üsküdar’ı, şehrin kültür sanat merkezi haline getiren Üsküdar Belediyesi, yaşamını minyatür sanatına adayan çok değerli sanatçı Taner Alakuş‘un ekibiyle hazırladığı Duruş Sergisi ile minyatür sanatının inceliklerini gözler önüne seriyor. Sosyal mesafe kurallarına uygun şekilde alınan üst düzey hijyen tedbirleri doğrultusunda, Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen’in katılımıyla dün kapılarını açan sergi, 18 Eylül tarihine kadar sanat severleri ağırlayacak. Nevmekan Bağlarbaşı‘nın yeni galerisi, sergi aracılığıyla İstanbulluların hizmetine sunulmuş oldu.

Birbirinden farklı sergilerde tüm İstanbulluları buluşturan Nevmekan Galeri’nin ev sahipliği yaptığı ilk minyatür sergisi olma özelliğine sahip olan Duruş Sergisi, tüm İstanbullular tarafından ilgiyle karşılandı. Sanatçı Taner Alakuş ve ekibinin birlikte hazırladığı özgün ve güncel eserlerden oluşan serginin katılımcıları, gruplar halinde sergi alanına alınarak yoğunluk yaşanması önlendi. Açılışa katılan Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, sanatçılar ve sanatseverlerle bir araya gelerek, birbirinden farklı eserleri inceledi.

Nevmekan Bağlarbaşı Minyatür Sergisi Açılışı

Nevmekan Selimiye geliyor

Sergi açılışında yaptığı konuşmasında yeni bir Nevmekan’ın müjdesini veren Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, “Şimdi 3. Nevmekanımız geliyor. Nevmekan Selimiye. Hepinizin bildiği Selimiye Hamamı’nı restore ettik. Ekim ayının 15’inden önce Allah nasip ederse çok güzel bir 3. Nevmekanımızı açacağız” dedi.

Hilmi Türkmen: “Minyatür sanatının zirvesi Üsküdar’da

“Bugün Üsküdar’da gelenekli sanatlarımızın en önemlilerinden biri olan minyatür sanatının ustalarının eserleri olan bir sergi açıyoruz. Nevmekan Bağlarbaşı’nın hemen yanında galerimiz var, yeni açtığımız bir galeri. Burada birbirinden değerli, birbirinden güzel eserler sergileniyor, sanatseverlerin beğenisine sunuluyor, ziyaretine sunuluyor. Bu minyatür aslında bizim tasvir, nakkaş, nakış dediğimiz sanatın günümüzdeki adı. Modern Batı’daki adı ise minyatür.

Minyatür Sanatçısı Taner Alakuş ve Öğrencilerinin Hazırladığı Sergi

Minyatür sanatının günümüzdeki en önemli temsilcilerinden birisi, ustası Taner Alakuş ve onun öğrencilerinin hazırladığı bir sergi. Burada 58 ayrı eser sergileniyor. Mutlaka burayı sanatseverlerin, minyatür severlerin gezmelerini görmelerini arzu ederiz. Hem mekan çok özel hem de eserler muhteşem. Minyatür sanatının zirvesi Üsküdar’da diyebiliriz.” dedi.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir