Mide Yanması Şikayetlerinizi Azaltacak Öneriler

Mide Yanması Şikayetlerinizi Azaltacak Öneriler

Mide Yanması Şikayetlerinizi Azaltacak Öneriler

Mide yanması veya mide ekşimesi, yaşam kalitesini düşüren sağlık sorunlarının başında gelmektedir. Yemeklerden sonra, uyku öncesinde ve sabah uyandığınızda acıdan kıvranmamıza sebep olan mide yanmasının çeşitli sebepleri olabilir.

Mide ekşimesi; bulantı, asitli geğirmeler, midenizde ve boğaz yolunuzda şiddetli yanma hisleri ile kendini gösterir. Yemek borusu ve mide arasında bulunan kapak kasları zarar gördüğünde mide ekşimesi şikayetleri başlar.

Tam kapanmayan mide kapağı, yediğimiz yemeklerin ve mide asidinin yemek borusundan dönerek, bu kanalda bulunan zarların tahriş olmasına sebep olur. Tıbbi olarak bu şekilde açıklanan durum, midemizde ekşime ve yanma hissi ile kendini gösterir.

Mide yanması şikayetlerinizi azaltacak önerilerimize dikkat ederek, midenizi koruma altına alabilirsiniz. Şikayetlerinizden tamamen kurtulmak için uzman bir doktora görünmeyi ihmal etmeyin.

Mide Yanması Şikayetlerinizi Azaltacak Öneriler

Mide yanmasını tetikleyen yiyecekler ve durumlar…

Eğer, midenizde veya yemek borusunda herhangi bir tahriş söz konusuysa yediğiniz birçok şey size acı verebilir. Özellikle yağlı yiyecekler, tatlılar, baharatlar, sigara, asitli içecekler, fazla kafein mide ekşimesini tetikleyebilir.

Tükettiğiniz besinlerin yanı sıra, içinde bulunduğunuz durumlar da midenizle ilgili ağrıları ve yanmaları daha şiddetli hissetmenize sebep olabilir. Bu durumların başında; hamilelik, obezite ve depresyon gelmektedir.

Aspirin başta olmak üzere, düzenli olarak non steroidal antienflamatuvar (ağrı, ateş ve inflamasyonu azaltıcı) ilaçları kullanmak da mide yanmasını artıracaktır.

Mide Yanması Şikayetlerinizi Azaltacak Öneriler

Geceleri mide ağrısız, rahat bir uyku için…

Doğru pozisyonda uyumak, mide yanması hissini azaltır. Başınızın omuzlarınızdan daha yukarıda durmasına yardımcı olacak bir ortopedik yastık; midenizi baskıdan kurtarır. Uyurken sağa veya sola dönenlerdenseniz sola dönük uyumanın, sindirime yardımcı olduğunu unutmayın.

Uyumaya yakın yemek yemek, yediklerinizin geri dönmesine ve yanma hissetmenize neden olur. Uyumadan en az 3 saat önce yemek yemeyi bırakın. Sağlıklı doğal sakızları baş ucunuza koyarak, mide ekşimesi şikayetlerinizi azaltabilirsiniz. Sakız çiğnemek, tükürük miktarınızı artırır ve mide asidini nötrlemeye yardımcı olur.

Nikotin ve aşırı kafeinin mide asitlerini artırdığını unutmayın ve bunlardan uzak durarak sağlığınızın iyileşmesine yardımcı olun.

Mide Yanması Şikayetlerinizi Azaltacak Öneriler

Sağlıklı bir mide için; gitsin kilolar, bitsin stres…

Mide yanmasından şikayetçi olan insanların birçoğunun aşırı kilolardan muzdarip olduğu bilinmektedir. Bunun sebebi, fazla kiloların karındaki baskıyı artırmaya neden olmasıdır. Bu baskı, yiyip içtiklerinizin tekrar yemek borusuna çıkmasına sebep olur.

Mide yanmaları canınıza tak ettiyse bir an önce fazla kilolarınızdan kurtulmak için bir doktora danışın. Mide ekşimesini en çok tetikleyen şeylerden biri de stresli yaşamdır. Stresli hissettiğiniz durumlarda, mide asidin de artma olur. Bu da mide yanmasını tetikler. Daha stressiz bir yaşam, bedeniniz için daha sağlıklı bir form anlamına gelmektedir.

Yazı: Hümeyra Yabar

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir