Mezuniyet Kepi Ve Cübbesi Nasıl Giyilmeli?

Mezuniyet Kepi Ve Cübbesi Nasıl Giyilmeli?

Mezuniyet Kepi Ve Cübbesi Nasıl Giyilmeli

Yaz aylarına yaklaşırken, bir çok öğrenci mezuniyet törenine hazırlanıyor. Bir zamanlar üniversite kapılarından içeriye giremeyen başörtülü genç kızlar, başörtüsü yasağının kalkmasıyla artık eğitimlerini tamamlayıp hayallerine kavuşabiliyorlar. Aslında her öğrencinin hayalidir diplomasını başarıyla alabilmek. Ama başörtülü genç kızlar için aştıkları engellerden dolayı daha da anlamlıdır.

Pekii, sevdiklerimizin de yanımızda olacağı bu özel günde kıyafetimiz nasıl bir uyum içinde olmalıdır? Kep ve cübbe giymenin kuralları nelerdir?

Mezuniyet Kepi Ve Cübbesi Nasıl Giyilmeli

Cübbe Nasıl Giyilmelidir?

 • •Cübbenizin içine giydiğiniz kıyafet, cübbenizin rengiyle uyumlu, mümkünse aynı renk olmalıdır. Örneğin siyah kep ve cübbenin altından görünen renkli bir elbise ciddiyetsiz duracaktır ama düz siyah bir elbise cübbenizin bütünlenmesini ve tek parçaymış gibi görünmesini sağlayacaktır.
 • •Mümkünse cübbenizin içine giydiğiniz kıyafet düz renk olsun. Düz renk olan cübbenizin içine desenli bir kıyafet giydiğinizde gözü rahatsız edecek ve ciddiyetsiz duracaktır. Ayrıca boyunuzun da uzun görünmesini sağlayacaktır.
 • •Cübbenizi giydikten sonra fermuarınızı yukarıya kadar çekmeniz gerekir. Cübbenizin önü kapalı olmak zorundadır. Önü açık bir cübbe resmiyete aykırı olur.

Mezuniyet Kepi Ve Cübbesi Nasıl Giyilmeli

Mezuniyet Kepi Nasıl Takılır?

 • •Başörtülü hanımlar kep ve cübbe renklerine uyumlu düz renk başörtü örtmelidir. Cübbenizin üzerinde bulunan üniversitenizin renklerine uyumlu bir başörtü rengide seçilebilir. Genellikle, siyah, beyaz, lacivert veya krem renk başörtüler tercih edilebilir. Örneğin, siyah renkte cübbe ve kepe siyah başörtü veya beyaz başörtü kullanılabilir. Ama kırmızı, pembe, turuncu gibi renkli başörtülerden uzak durmanızı tavsiye ederiz.
 • •Desenli başörtülü kesinlikle ve kesinlikle kullanılmamalıdır. Kepinizin altından çıkan desenli başörtü kıyafetinizin üniform tarzını ve zarafetini bozacaktır. Kepinizle aynı renk ve püf noktalarını önünde bulundurarak örttüğünüz başörtü, keple tek parça gibi görünecektir.
 • •Üniversitelerin mezuniyet kıyafeti kurallarına göre mezuniyet kepi basın arkasında, tepesinde veya yanında takılmamalıdır. Mezuniyet kepi alnınızın ortasına gelecek kadar indirilmelidir. Kaş hizzanızdan bir kaç santim yukarıda olup, kepinizi başınıza gidyidiğinizde sivri kısmı alnınızın ortasına gelecek şekilde oturtmalıdır. Bir çok öğrencinin yaptığı en büyük hata kepini topuz gibi basının ortasında giymesidir.
 • •Saçlarını yaptıran hanımlar kahküllerini bozmamak için keplerini tokayla basın arkasına doğru sabitleştirselerde bu yanlıştır. Saçlarınızı yaptırırken kepi alnınızın ortasına gelecek şekilde hesaplamanız gerekir.
 • •Başörtülü hanımlara gelince, öncelikle kep kullandığınızda başörtünüzün içinde bone veya saçınıza volyum ekleyen toka kullanmamalısınız.

Başörtülü hanımlar öncelikle eğer saçlarınız uzunsa alçak at kuyruğu  ya da örgü yaparak toplayabilirsiniz. Uzun saçlı hanımların kepi rahat kullanması için en ideal saç şekli balık sırtı örgüdür. Saçınızı topuz yapmamanız gerekir, çünkü topuzlu saçın üstüne kep oturtmakta sorun yaşarsınız. Eğer özel tasarımımız olan Comfijab mezuniyet başörtüsüne sahip değilseniz elinizde bulunan dikdörtgen şal veya kare başörtüsüyle bu uygulamayı yapabilirsiniz.

 1. 1.) Uzun sal başörtünüzü katlamadan (tek kat) başınıza örtün. Başörtünüzü saçlarınız önden görünecek şekilde bir kaç santim geriye çekin. Çenenizin altında başörtünüzü mıknatıs veya iğneyle sabitleştirdikten sonra kepinizi başınızdan geçirip, sivri kısmı alnınızın ortasına gelecek şekilde indirin. Kepinizi başınıza örttüğünüzde önden görünen saçlarınızda kapanmış olacaktır.
 2. 2.)Eğer kare başörtüsü kullanıyorsanız her zamanki gibi başörtünüzü üçgen şeklinde katlayıp, üst kısmını saçlarınız görünecekmiş gibi geriye çekin, iğneleyin ve kepinizi saçlarınızı kapatacak şekilde giyin.

Eğer kepinizle başörtünüz aynı renk ise bu örtüş tarzıyla, kepiniz ve başörtünüz bir birine sabit tek parçaymış gibi görünecektir.

Mezuniyet Kepi Ve Cübbesi Nasıl Giyilmeli

Ne tarz ayakkabılar tercih edilmelidir?

Ayakkabılarınız kıyafetinizin uyumuna göre siyah veya ten rengi olmalıdır. Resmi bir ortam için en güzel seçenek kapalı ayakkabı olacaktır, önü açık veya sandalet tarzı ayakkabılar giyilmemelidir.

Tören biter bitmez çoğu genç kız, cübbelerini ve keplerini çıkarıp resim çektirirler, içlerine giydikleri güzel elbiseleri görünsün isterler. Senelerce emek verip çalıştıktan sonra sadece bir kaç saat giyeceğiniz kepinizi ve cübbenizi bence hemen çıkarmayın. Bu anı dolu dolu yaşayın. Resimlerde mezuniyet gününüzün anlamını o gün giydiğiniz bu güzel üniforma gösterir.

İsminiz anons edildiğinde omuzlarınız dik ve kendinizden emin yürüyebilirsiniz. Şimdi bu güzel günün tadını çıkarmaya hazırsınız!

Tasarımlar: Kavakci Couture Comfijab Mezuniyet Başörtüsü
Fotoğrafçı: Nicole Queen
Mankenler: Nazreen Hassan, Rabia Rafi

 

Yorumlar

“Mezuniyet Kepi Ve Cübbesi Nasıl Giyilmeli?” için 2 cevap

 1. Cansu dedi ki:

  Gerçekten çok başarılı bir yazı olmuş. Mezuniyetimde içim rahat olacak ellerinize sağlık.

 2. Mezuniyet cübbesi dedi ki:

  Elif hanım ellerinize sağlık. Öğrencilerimiz ve bizim için çok bilgilendirici bir yazı oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir