Mevsim Henüz Kışa Dönmeden Neler Yapmalı?

Mevsim Henüz Kışa Dönmeden Neler Yapmalı?

Kış Gelmeden Yapılması Gerekenler

Yaz mevsimi, en sevdiğim mevsim değil belki ama yine de bir gönül bağımız var elbette. Sonbaharın ise kalbimizde yeri ayrı. Ne güzel bir mevsimdir sonbahar. Ne sıcak, ne soğuk. Hem şiir gibi, hem masal.

Zaman da hızı geçiyor malum. Mevsim kışa dönecek ve köprüden önceki son çıkıştayız sanki. Sonbaharın güzelliği geçmeden, bu mevsimi doya doya yaşamak adına sizlere bir liste hazırladım. İşte mevsim kışa dönmeden yapabileceğiniz bir sürü şey.

Kış Gelmeden Yapılması Gerekenler

• Atın Beni Denizlere…

Benim gibi bir deniz müptelasıysanız atın kendinizi mavi sulara. Zaman daralıyor çünkü. Denizde yüzmek, insanı psikolojik olarak en çok rahatlatan aktivitelerden biri.

Sular soğumadan denizin, kumun, gökyüzünün ve güneşin keyfini sürmeye değer. Şehir hayatından kopamayanlar ve denizsiz kentler için de, en azından nefsi köreltecek kadar, şehir havuzları en iyi alternatif.

Kış Gelmeden Yapılması Gerekenler

• Beyaz Bir Kıyafet Tercih Edin

Beyaz, kıyafetlerimde en çok kullandığım renklerden biri. Eğer, “zürafanın düşkünü, beyaz giyer kış günü” demeyeceksek evet kışın da severek kullandığım bir renk beyaz.

Muhakkak bembeyaz bir elbiseniz, bir kıyafetiniz olsun. Deneyin, kendinizi çok iyi ve dinamik hissedeceksiniz.

Kış Gelmeden Yapılması Gerekenler

• Kendinizi Tabiat Ananın Merhametli Kollarına Bırakın

Tabiatın içinde olmak, Allah’ın varlığına binlerce kez şahitlik etmek de demek aslında. Doğa muazzam ve kusursuz. Dağlar, ağaçlar, göller, kuşlar…

Tüm bunlar içsel dengemizi korumamızı sağlar ve bizi daha dingin kılar. Arada doğanın huzurlu kollarına gitmekte fayda var.

Kış Gelmeden Yapılması Gerekenler

• Sana Tepeden Baktım Ey Aziz İstanbul

Dünyanın hangi coğrafyasında bulunuyorsanız bulunun, şehrin en yüksek tepesinden şehre bir bakın derim. Şehrin kalabalığından, gürültüsünden, yorgunluğundan bir nebze de olsa uzak kalmak çok iyi gelecek.

Üstelik, dünyadaki varlığımızın ve aczimizin de farkına varmak, milyonlarca insandan biri olduğumuzu anlamak, geldiğimiz gibi aslında dünyadan geçiyor olduğumuzu fark etmek adına, şehrin siluetine bakmak çok anlamlı.

Kış Gelmeden Yapılması Gerekenler

• En Sevdiğiniz Tatlıyı Yapın

Hala tatildeyseniz veya küçük hafta sonu kaçamaklarınız varsa mutfakta sevdiğiniz yemekleri, sevdiğiniz tatlıları yapın ve tabi ki yaptığınız harikulade lezzetleri sevdiklerinizle paylaşın.

Mesela; zamanı geçmeden evde kavunlu bir smothie hazırlayabilirsiniz. Karpuz pastanın da hala gideri var. Yaşamın tatlarını es geçmeyin.

Kış Gelmeden Yapılması Gerekenler

• Saçlarınıza Yeni Dokunuşlar Yapın

Kadınların en şiirsel uzvu saçları olsa gerek. O nedenle saçlarınıza iyi bakın ve kendinize saç terapileri yapın. Çoğu zaman bu terapiler pahalı kozmetik ürünler gerektirir diye algılanır.

Halbuki evde bulunan zeytinyağı başta olmak üzere pek çok malzemeyle saçlarınıza maliyetsiz bakımlar yapmanız mümkün.

Bunun yanı sıra saçlarınızın rengini değiştirebilir ve bu yıl yine eskiye dönercesine ön plana çıkan kakülleri yüz tipinize uygun olacak şekilde deneyebilirsiniz.

Kış Gelmeden Yapılması Gerekenler

• Kitap Okuyun

Söylememe bile gerek yok. Kitapları zaten hunharca seviyoruz. Tatil bitip de, işler yoğunlaştığında, kitaplardan da uzak kalıyoruz ister istemez. Vakit varken, okumayı planladığınız kitaplara başlayın. Kitap okumak ruhun kilitlerini açar. İnsanın ruhunu inceltir ve zarif kılar. Kitap okumak terapötiktir.

Kış Gelmeden Yapılması Gerekenler

• Yeni Yerler Keşfedin

Benim gibi üç ay tatiliniz varsa ve gezmeyi seviyorsanız işte son demler. Yeni yerler keşfedin. Yeni tatlar deneyin. Yeni coğrafyalara adım atın. Yeni yerler keşfetmek, zeka potansiyelimizi yükseltir.

Zihin haritamızı en çok büyüten ve geliştiren aktivitenin, yeni yerlere gitmek olduğunu söylersem, tezimi de gönül rahatlığıyla kanıtlamış olurum sanırım.

Kış Gelmeden Yapılması Gerekenler

• Kendinizi Şımartın

Hayattan kendiniz için çaldığınız anlar olsun. Kendinize bir kahve yapın mesela. Uzaklara dalıp düşündüğünüz anlarınız olsun.

Zaferlerinizi ve yenilgilerinizi açıkça ve tarafsızca görebildiğiniz, kendi ruhunuza temas ettiğiniz zamanlardan bahsediyorum.

Kış Gelmeden Yapılması Gerekenler

• Her Şeye Sevgiyle Bakın

Önce kendinizi sevin, sonra başkalarını ve sonra bütün kainatı. Kainat, sevginin yüzü suyu hürmetine dönüyor zannımca. İnsan, sevmediği her şeyde mutsuzluğu da sürükler ya peşinden. Siz her şeyi severek yapın. Sevdiğiniz işi yapın. Sevdiğiniz insanlar için fedakarlık yapın.

Etrafınızdaki insanlarla samimiyete ve güvene dayalı şeffaf ilişkiler kurun. İnsanlara açık ve net olun. Sevginin, sizi güzelleştiren pudradan, allıktan, farlardan, kremlerden çok daha etkili olduğunu da asla unutmayın.

Kış Gelmeden Yapılması Gerekenler

• Sevdiklerinize Zaman Ayırın

Sizin de sıklıkla duyduğunuz, kendimce çok haklı bulduğum bir sözü paylaşmak isterim: “Sevdiklerinize zaman ayırın. Yoksa zaman, sizi sevdiklerinizden ayırır.” Bu işin özeti bu. Sevginizi söylemekten, sevdiklerinizle paylaşmaktan kaçınmayın.

Sevgiyi, kendinizden ve başkalarından esirgemeyin. Hayat bazen çok karmaşık gelir insanoğluna. Halbuki hayat, sandığımızdan çok daha naif ve zariftir. Mutlu olmanın bir formülü yok ama bildiğimiz bir yolu var: sevdiklerinizi, sevgiyle koruyun.

Kış Gelmeden Yapılması Gerekenler

• Ruhal Detoks İle Sadeleşin

Detoks fazla afilli bir kelime olacak, biz ona en iyisi “arınma” diyelim. Ruhunuzu arındırmak için pek çok yol var. Ruhunuz arındıkça sadeleşeceksiniz ve flu olan her şey daha net ve yakın olacak.

  • • Gardrobunuzdaki fazla ve giymediğiniz kıyafetleri, ihtiyacı olan insanlara verin.
  • • Odanızın dekorasyonunu değiştirin ve göz kalabalığı yapan, sizi rahatsız eden objeleri kaldırın.
  • • Çalışma masanızı düzenleyin.
  • • Çantanız, Çıfıt çarşısı gibi olduysa, içindekileri yeniden düzenlemenin de zamanı gelmiş demektir. Fazlalıkları atın.
  • • Ruhu arındırmanın bir diğer yolu da fazla kilolardan kurtulmak tabi ki. Yazın aldığınız fazlalıkları bırakın gitsinler.

Velhasıl kelam, yazdan sonra, kıştan önce yapabileceklerinizin ufak bir listesi. Hele bir kış gelsin, onu da o zaman düşünürüz.

Psikolojik Danışmanlık & Aile Danışmanlığı üzerine ayrıntılı bilgi almak için:
Telefon: 0 537 580 19 20
www.cozumpsikoloji.com

Yorumlar

“Mevsim Henüz Kışa Dönmeden Neler Yapmalı?” için bir cevap

  1. yağmur dedi ki:

    yine harika bi yazı olmuş yüreğinize sağlık,yazılarınız itina ile takibimmde selametle Ayşegül hanım:)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir