Mevlit Kandilinde Oruç Tutulur mu?

Mevlit Kandilinde Oruç Tutulur mu?

Mevlid Kandili

Mevlid Kandili Peygamber Efendimizin dünyayı şereflendirdiği gündür. Bu gecenin ruhaniyetinden istifade etmek için Peygamberimize salavat getirmek, Kur’an-ı Kerim okumak, sadaka vermek gibi güzel amellerde bulunmalı. Peki diğer kandillerde olduğu gibi Mevlid gecesinin gündüzünde oruç tutmak faziletli mi? Mevlid kandilinde oruç tutma hususunda alimler iki görüşe ayrılmış.

Birinci görüşe göre;

Resûlullah Efendimiz doğduğum gün oruç tutarım buyuruyor, Peygamberimiz tuttuğuna göre, şükrane olarak Cenâb-ı Hakk’a teşekkür olarak oruç tutmakta ecir var, müstehabtır.

Resûlullah’a pazartesi günü oruç tutmanın fazileti soruldu. O da şöyle buyurdu: “O gün, benim doğduğum, peygamber olduğum (veya bana vahiy geldiği) gündür.”

(Müslim, Siyam 197, 198)

Bu hadisten yola çıkarak büyükler Resûlullah Efendimiz’in doğduğu gün oruç tutmanın güzel olacağını belirtmişlerdir.

Mevlid Kandili Orucu

İkinci görüşe göre;

Efendimiz’in cihanı teşrifi bir bayram, yani bir sevinç günü telakki edilir. Bunun için nasıl bayramda oruç tutulmazsa, Mevlid Kandili günü de oruç tutulmasa câizdir. Bunun için hayır-hasenatta bulunur. Efendimiz ’in ümmeti olmanın sevinciyle fakir-fukarâyı sevindirir. Kur’ân-ı Kerîm’ler okur, sohbetler eder. Bu günü de öyle bir bayram sevinci içinde geçirirse, bu da çok güzel buyruluyor.

Yani, tutulsa da müstehabdır, tutulmasa da müstehabdır. Fakat ikisi de Cenâb-ı Hakk’a bir şükrâne olarak olacak. Bir sevinç alâmetleri olması lâzım.

Kaynak: İslam ve İhsan

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir