Metabolizmayı Hızlandıran 8 Süper Besin

Metabolizmayı Hızlandıran 8 Süper Besin

Metabolizmayı Hızlandıran Besinler

Vücudun çalışması için gün boyu ihtiyaç duyulan minimum enerji değeridir metabolizma. Daha fazla kalori yakabilmek ve dolayısıyla hem kilo kaybetmek, hem kiloyu belli aralıklarda tutabilmek için metabolizma hızının yüksek olması gerekmektedir.

Her insanın metabolizma hızı farklı olup, yaş, cinsiyet, troid varlığı gibi pek çok etkene bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Kimi için yüksek metabolizma hızı söz konusuyken kiminin de oldukça düşük olabilmektedir.

İşte tam da bu noktada birbirinden farklı süper besinlerle metabolizmanızı hızlandırmaya ne dersiniz?

Ananasın Faydaları

Ananas: İçerdiği bromelain adı verilen enzimle yağ yakımına yardımcı olduğu bilinmektedir. Bu özelliği ile de metabolizmayı hızlandırıcı rol oynamaktadır. 3 ince dilim ananası 1 porsiyon meyve olarak tüketebilirsiniz.

Mate Çayının Faydaları

Mate Çayı: Yorgunluk için son derece etkili olan mate çayının düzenli olarak günde 1 fincan yemekten 2 saat sonra tüketilmesi metabolizmayı hızlandırıcı etki göstermektedir.

Yeşil Çayın Faydaları

Yeşil Çay: İçinde bulunan fenolik bileşikler vücut ısısını yükselterek metabolizmayı hızlandırıcı etki göstermektedir. Aynı zamanda içerdiği ‘kateşin’ isimli başka bir maddenin özellikle karın içi yağlanmayı azalttığı yönünde yapılan çalışmalar mevcuttur. Bu özelliğiyle de metabolizmayı hızlandırıcı rol oynamasını sağlamaktadır. Günde 2 fincan olarak tüketebilirsiniz.

Zencefilin Faydaları

Zencefil: Sindirim sisteminde rahatlatıcı rol oynayan bir baharat olan zencefil bu özelliği ile tüketildikten sonra vücut ısısını yükseltmekte ve metabolizma hızını %18 oranında arttırmaktadır. Her gün suyun içinde veya et yemeklerinizde 1 çay kaşığı toz zencefil tüketebilirsiniz.

Tarçının Faydaları

Tarçın: Kan şekerini dengeleyerek tüketimi sonrasında uzun süre tokluk hissinin oluşmasını sağlayan bir baharattır. Sindirilmesi sırasında vücut ısısını yükseltici termik etkisiyle metabolik hızı hızlandırıcı etki göstermektedir. Toz olarak 2 çay kaşığı kullanabileceğiniz gibi kabuk tarçın olarak da günde 1-2 adet tüketebilirsiniz.

Kırmızı Acı Biberin Faydaları

Kırmızı Acı Biber: İçerdiği capsaicin isimli madde tüketiminden 2 ssat sonra önemli ölçüde iştahı azaltarak tokluk süresini uzatmaktadır. Metabolik hızı hızlandırıcı etkisi ile ilgili de kanıtlanan pek çok çalışma bulunmaktadır. Her gün salatalarınızda bir tatlı kaşığı elma sirkesi ile tüketebilirsiniz.

Yoğurdun Faydaları

Yoğurt: Yemeklerle beraber tüketilen yoğurdun yağ yakımını hızlandırıcı etkisi ve bu sayede metabolizmayı hızlandırdığı bilinmektedir. Her gün 1-2 su bardağı olarak tüketebilirsiniz.

Kabak Çekirdeğinin Faydaları

Kabak Çekirdeği: Lif açısından zengin olan kabak çekirdeğinin yağ içeriği yüksek olmakla birlikte düzenli tüketimi sindirim sistemine iyi gelmekte, bu da tüketimi sonrası termik etkinin artmasına ve paralelinde metabolik hızın hızlanmasını sağlamaktadır. Her gün ¼ çay bardağı kadar tüketilebilir.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir