Meşk Ebru Sergisi Ruhunuza İyi Gelecek

Meşk Ebru Sergisi Ruhunuza İyi Gelecek

Meşk Ebru Sergisi

Su ve toprağın birlikteliğini temsil eden ebru sanatı, hayal alemindeki tarifsiz resimlerin büyülü bir gölgesidir. Mahmut Peşteli ve öğrencilerinin 6 aylık emeklerini sergiledikleri, Meşk Ebru Sergisini 22-29 Mayıs 2015 tarihleri arasında İstanbul Tasarım Merkezinde ziyaret edebilirsiniz.

Birbirinden değerli 70 farklı baskı ve desen çalışmasının sergilendiği Meşk Ebru Sergisi, iç dünyanıza yürümek için iyi bir bahane olabilir. İstanbul Tasarım Merkezinin huzurlu havasını solurken, eserleri tek tek inceleyebilir, şanslı gününüzdeyseniz Mahmut Peşteli hocayla veya öğrencileri ile tanışıp ebru sanatı ile ilgili sohbet edebilirsiniz.

Meşk Ebru Sergisi

Ebru sanatının tasavvuftaki yeri…

Ebru sanatı, tasavvufi terbiye araçlarından biri olarak kullanılmış sanat dallarından biridir. Ebru sanatkarlarının tekne açarken, “Ya Rabbi! Senin sıfatlarına rücû ediyorum, suyun üzerine renkleri açarken beni koru, yoksa ben kendimi Hâlık sanırım.” diye dua ettikleri bilinmektedir.

Ebruya desen veren İlahi kuvveti hissetmek, sanatkarlara sanatlarını icra ederken ilham ve hassasiyet vermiştir. Hz. Ali, “Sen kendini küçük bir cisim sanırsın, halbuki bütün bir alem sende dürülüp bükülmüştür!” buyurmuştur. Ebru sanatı da, en büyük resmin gizemli bir gölgesi gibi teknelerde varlık bulmaya devam etmektedir.

Meşk Ebru Sergisi

Meşk Ebru Sergisi Sanatçıları: Mahmut Peşteli, Hüseyin Garan, Emine Esgici, Nurcan Bodur, Hilal Çiftçi, Mehmet Kirman, Sevtap Kırçak, Emine Menevşe, Şenay Yıldırım, Sibel Özer Cerit, Aynur Çavuş, Ayşegül Akkuş

Tarih: 22-29 Mayıs 2015
Yer: İstanbul Tasarım Merkezi
Adres: Binbirdirek Mahallesi, Şehitmehmetpaşa Yokuşu Sokak, No:40
Sultan Ahmet, Fatih – İstanbul
Ayrıntılı bilgi:Mahmut Peşteli ve Öğrencileri Ebru Sergisi

Hazırlayan: Hümeyra Yabar

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir