Mescid-i Nebevi’deki İftar Sofraları

Mescid-i Nebevi’deki İftar Sofraları

Mescidi Nebevi'deki İftar Sofraları

Medine’de Gül Devri‘nden bu yana kurulmaya devam eden iftar sofraları, hayırda yarışan Müslümanların vazgeçilmezi. Öyle ki Mescid-i Nebevi içinde sofra yeri sahipleri, bu yeri nesilden nesle devrediyor. Bu aileler arasında yaklaşık bir asırdır sofra kuranlar bile var.

Medine’de Asr-ı Saadet‘ten bugüne iftar sofraları kurma yarışı devam ediyor. Sofra kuran Medineliler ise, “Bu bizim değil, Peygamber’in sofrasıdır.” diyor.

Mescidi Nebevi'deki İftar Sofraları

Sofrayı kuran Medine’nin ileri gelenleri, isimlerinin duyulmasını istemiyor. Bu kutsal mekânda kurulacak sofraların hazırlıkları Ramazan’dan bir ay önce başlıyor. İkram edilecek yiyeceklerin menüsü ve iftarda hizmet vereceklerin isimleri titizlikle belirleniyor.

Medineliler, oruç tutanları Peygamber Efendimiz’in (sas) kabrinin hemen yanı başında kurdukları sofralara davet ederken adeta birbirleriyle yarışıyor. Sofraların başında duran genç, yaşlı ve çocuklar, yanlarından geçen herkesi kendi sofrasına davet konusunda ısrar ediyor.

Mescidi Nebevi'deki İftar Sofraları

Medine’de 37 yıldır yaşayan ve burada 30 yıldır müezzinlik yapan Mihr Ali Süleyman, Mescid-i Nebevi‘de kurulan iftar sofralarıyla ilgili şu bilgileri veriyor: “Ramazan’ın birinci gününden başlayarak Müslümanlar öğle saatinden iftar sofralarını kurarlar. Çünkü öğle namazında yerini tutmayanlar, daha sonra sofra kuracak yer bulamıyor. Ramazan’ın ilk gününde sofra yerini ayarlayan, diğer günlerde ikindi namazından sonra sofra kurmaya başlıyor. Mescid-i Nebevi‘nin içindeki sofralarda genellikle; hurma, zemzem, Arap kahvesi, yoğurt, değişik baharatlardan toz şeklinde hazırlanan dukka ve ekmek ikram ediliyor. Dış avlularda kurulan sofralarda ise herhangi bir sınırlama yok. Menüde pilav, tavuk gibi sıcak yemeklerin yanı sıra meyve de yer alıyor.

Mescidi Nebevi'deki İftar Sofraları

Bazı sofra sahiplerinin lokantalarla anlaştıklarını, bazılarının ise özel aşçı tuttuklarını belirten Süleyman, sofra sahiplerinin ekseriyetle Medineli olduğunu belirtiyor. Yeri olan herkesin Mescid-i Nebevi‘de sofra açabileceğini ifade eden Müezzin Mihr Ali Süleyman, “Burada Türk kardeşlerimizin açtığı sofralar var. Ama Pakistanlılar bu konuda çok daha eski.” diyor. Mescid-i Nebevi’de sofra açmak için özel izin almaya gerek yok, ancak mescit yetkililerinin belirledikleri yerlerde sofra kurulabiliyor. Bazı sofra sahipleri sofra yerlerini nesilden nesle taşıyor. Bazı sofraların yaşı 50, 70 bazıları da 90 seneyi bulabiliyor.

Kaynak: Zaman

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir