Merve Bilge Atalay’dan Ödem Atmanın 5 Kolay Yolu

Merve Bilge Atalay’dan Ödem Atmanın 5 Kolay Yolu

Merve Bilge Atalay'dan Yazın Ödem Atmanın 5 Kolay Yolu

Her sabah şiş suratlar ile kalkma modası da geri geldi. Keşke moda olsaydı bir şekilde kabullenir kabuğumuza çekilirdik ama moda değil. Şaka bir yana ödemli uyanmak moda bile olsa bu hiç sağlıklı değil. Ödemin nedenini araştırmalı ve buna bir çözüm bulmalıyız.

Yazın daha çok ödem tutuyoruz. Yani daha şiş olabiliyoruz bu tartıdaki rakamları da etkiliyor. Eğer profesyonel bir ölçüm aletinde ölçülmüyorsanız ödem yüzünden yağdan kilo verdiğinizi göremeyebilir ve moral bozukluğu ile diyetinizi sekteye uğratabilirsiniz. O zaman ödem sorununu 5 basamakta çözelim!

Merve Bilge Atalay'dan Yazın Ödem Atmanın 5 Kolay Yolu

Daha fazla su!

Kışın içtiğiniz su ile yazın içtiğiniz su aynı olmamalı. Çünkü yazın çok daha fazla terliyoruz. Bu fazla sıvı kayıplarını sadece su ile dengeleyebiliriz. Yazın yağılan en büyük hata su yerine asitli içecekler içmek. Adı üzerinde asitli! Yani vücudu daha fazla asit yapmak için uğraşan içecekleri siz ödem olmasın vücut iyi olsun diye içiyorsanız bu pek mümkün görünmüyor. Yazın 3-3.5 litre su!

Fazla atıştırmadan uzak dur!

Yazın yapılan yanlışların en başında yemek yemeyip sürekli karbonhidratlı yiyeceklerle atıştırma yapma geliyor. Unutmayın 1 gram karbonhidrat 4 gram su ile vücutta tutulur yani fazla karbonhidrat da ödem nedeni. Fazla ekmek, poğaça, kek, börek, kısır… Hepsinden fazla yediğinizde sabah ödemsiz çıkmanız mümkün değil

Merve Bilge Atalay'dan Yazın Ödem Atmanın 5 Kolay Yolu

Fazla tuzdan uzak dur!

Bilindiği üzere turşu gibi fazla tuzlu besinler ödem yapar. Yazın kısır partileri ile yenilen fazla kornişon turşuları, acı biber turşuları sabah zor kapanan parmaklarla uyanma nedeni. Sadece turşu değil yiyeceklerinizi salatalarınızı ekstra tuzlu yiyorsanız günün her saati ödemlisiniz demektir.

Hareket et!

Ödemlerinden kurtulmanın iyi bir yolu hafif tempolu yürüyüşler. Tabii ki yürüyüşte kaybettiğin sıvıyı su ile dengelemen burada çok önemli

Merve Bilge Atalay'dan Yazın Ödem Atmanın 5 Kolay Yolu

Bitki çaylarının yardımını kabul et!

Bitki çayları ödem atmada oldukça etkili fakat unutmamak gerekir ki her şeyin bir dozu var. Bitki çayı da olsa günde 3-4 kupayı geçmemek esas. Ayrıca ödemin temel nedeni böbrek ya da karaciğer rahatsızlıkları ise bitki çayları kullanılmamalıdır.

Kadınların özel dönem öncesi yaşadıkları ya da yaz sıcakları ile beraber gelen ödemler de ise kiraz sapı, mısır püskülü karışımını sabah akşam tüketebilirsiniz.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir