Meram Semazen Tandır Restaurant

Meram Semazen Tandır Restaurant

Alkolsüz Mekanlar: Meram Semazen Tandır Restaurant

Altı saatlik meşe yarması ateşinde pişirilerek hazırlanan Konya kuzu tandır ya da Konya’da bilindiği adıyla fırın kebabı birkaç parça soğanla servis edildiğinde önce kokusunu içime çektim. Sonra da ağzımın içinde lime lime olan etin lezzeti ile kendimden geçtim.

Şehirlerin birbirleriyle olan lezzet yarışlarında taraf tutmayı sevmem, hepsinin yeri çok çok özeldir benim için ama Konya mutfağının tadı da bir başkadır. Tamamen kendine özgü lezzetleri harmanlayan bu mutfağın Konya evlerinde yaşatılan incelikleri zaten bambaşka bir olaydır. Her tabağı ayrı bir lezzeti yansıtan Konya yemeklerinin izine bu kez Çekmeköy’de rastladım. Son derece sade, temiz bir butik lokanta görüntüsü veren Meram Semazen Tandır restoranından içeri girmekle de iyi yapmışım doğrusu. Kuzu tandırın o muhteşem kokusunu alır almaz hemen kendime bir porsiyon söylemiş bulundum. Tabii bamya çorbası içmeyi ihmal etmeden. Konyalıların sindirimi kolaylaştırsın diye yemeğin arkasından içtikleri bu çiçek bamyanın tadını İstanbul şartlarında biraz ekşi ve içindeki parça eti de az bulduğumu söylemeliyim. Ama bamyaların lezzeti ve iriliği ile kıvamı gayet yerinde idi.

Altı saatlik meşe yarması ateşinde pişirilerek hazırlanan Konya kuzu tandır ya da Konya’da bilindiği adıyla fırın kebabı birkaç parça soğanla servis edildiğinde önce kokusunu içime çektim. Sonra da ağzımın içinde lime lime olan etin lezzeti ile kendimden geçtim. Kuzu etiyle hazırlanan, az yağlı ve oldukça da başarılı bulduğum fırın kebabı İstanbul’da ender tadabileceğiniz yemeklerden bir tanesi. Tabii Konya denince etli ekmeğin tadına bakmamak olmaz. Doğrusu Semazen beni etli ekmeği ile de şaşırttı. Üç çeşit Konya unundan yapılan etli ekmeğin de hakkını vermişler. Zar gibi, elde, incecik açılan ve pişirilen etli ekmek, bıçak arası ve peynirli börek oldukça lezzetliydi.

“Tandır özen ister, pide sanattır” sloganıyla hizmet veren bu butik işletmede bulabileceğiniz çeşit sayısı zaten gayet az. Birkaç parça yemeğe yoğunlaştıklarından dolayı da lezzet konusunda iddialı bir mekân. Çeşit sayısını umarım artırarak mevcut tatlardan ödün vermezler. Meram Semazen Tandır restoranının sahibi Osman Musta, Gaziantep’teki şubelerinin ardından açtıkları bu ikinci şubenin bütün malzemelerini Konya’dan getirdiklerini ve özenli bir şekilde sunduklarını kaydediyor. Asma katıyla birlikte 250 kişiyi aynı anda ağırlayan mekân özel toplantı ve davetler için de yemek hazırlıyormuş. Tabii bütün bu güzelliğin ardından sacarası tatlısı da yemek istedim. Yapmadıklarını öğrenince de tahinli cevizli kabak tatlısı ve künefe ile idare etmek durumunda kaldım. Gerçekten güzel ve Konya’ya özel lezzetler tatmak istiyorsanız bir an önce gittiğiniz yoldan Semazen’e dönseniz iyi olur.

Kuzu tandır, hiç durma çatalı daldır!

250 kişiye hizmet veren iki katlı mekân gece 22’ye kadar açık. Çok az ama spesiyal yemekler bulundurması ve bu yemekleri hakkıyla yapması hoşuma gitti.

İnsanın canı bu özel yemeklerin ardından Konya’ya özgü sacarası tatlısını istiyor elbette. Mekânda bu tatlı henüz yapılmıyormuş. Tabii yerine künefe koymak yeterli değil. Umarım en kısa zamanda bu özel tatlıyı da müşterilere sunarlar.

Kuzu tandır kebabı çok hoşuma gitti. Ama etli ekmeğin inceliğine bayıldım. Bu kadar lezzetlisini sadece Konya’da yemiştim.

Tandırda yapılan pilici de tavsiye ediyorum. Et tercih etmeyenlerin bu lezzeti çok seveceklerinden eminim.

İster kuzu ister piliç tandır!

 • Mercimek çorbası: 4 TL
 • Bamya çorbası: 6 TL
 • Konya kuzu tandır: 15 TL
 • Piliç tandır: 10 TL
 • Etli ekmek: 9 TL
 • Bıçakarası, Mevlana: 11 TL
 • Peynirli börek: 9 TL
 • Semazen: 11 TL
 • Tahinli cevizli kabak tatlısı: 5 TL
 • Künefe: 7,5 TL
 • Kaymaklı ekmek kadayıfı: 5 TL

Meram Semazen Tandır
Adres: Çavuşbaşı Cad. No: 19 Çekmeköy-İstanbul
Tel: 0216 642 70 70

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir