Yeşiltopuklar Online Alışveriş

Meclis’te Başörtüsü Eylemi!

Meclis’te Başörtüsü Eylemi!

Meclis’te Başörtüsü Eylemi

Hac farizasını yerine getiren AK Partili kadın milletvekilleri örtünmeye karar verdi.

3 vekil, Meclis’e yarından itibaren başörtüleriyle gelmeyi planlıyor. MHP ve BDP, kadın vekillerin kararını destekliyor. Ancak CHP, bu girişimi engellemek için içtüzüğün verdiği imkânları kullanıp Meclis’i çalıştırmayacak.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun başörtüsü konusundaki özgürlükçü açıklamalarına rağmen partideki ulusalcı vekillerin, Meclis’e başörtüleriyle geleceklerini açıklayan AK Partili vekillere karşı eylem hazırlığında olduğu belirtiliyor. Anamuhalefet partisinin bu kapsamda Meclis kürsüsünü işgal ve oturumları kilitleme gibi çeşitli senaryolar üzerinde çalıştığı iddia ediliyor. Söz konusu eylem planı dün TBMM’de basın toplantısı düzenleyen CHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu’na soruldu. Loğoğlu’dan kuliste dolaşan iddiaları doğrulayan bir cevap geldi. Hacca giden 3 milletvekilinin bundan sonra başörtüsü takma ve TBMM’ye de bu şekilde gelme yönündeki kararlarının Meclis geleneklerine aykırı olduğunu savunan Loğoğlu, “Her ülkede bir anayasa, yasalar, tüzükler vardır. Bir de yasalar kadar, içtüzük kadar önemli olan gelenekler vardır. TBMM’nin 90 yıllık geçmişine baktığınız zaman burada kılık kıyafet konusunda her zaman belirli bir adap izlenmiştir. O bakımdan bunların yasalar kadar güçlü olan TBMM’nin siyasi kültürünün korunmasının biz önemli olduğunu düşünüyoruz. TBMM’nin AKP’nin arka bahçesi olmadığını, olamayacağını, buna asla müsaade etmeyeceğimizi altını kalın çizgilerle çizerek vurgulamak istiyorum.” diye konuştu.

Faruk Loğoğlu, “Genel Kurul’da CHP’nin tavrı olacak mı?” sorusuna ise “Biz TBMM’nin geleneklerine sahip çıkacağız. Türban sadece bir simgedir, burada önemli olan zihniyettir. CHP içtüzüğün verdiği bütün imkanları kullanarak gereğini yerine getirecektir.” karşılığını verdi.

KAPUSUZ: MERAK EDİYORUZ, NE YAPACAKLAR?

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Salih Kapusuz, CHP’li Loğoğlu’nun sözlerine tepki gösterdi. Konuyla ilgili Twitter hesabından açıklamalarda bulunan Kapusuz, “Merak ediyoruz, ne yapacaklar? Yoksa CHP, yine Ecevit’in izinden giderek ‘atın şu kadını dışarı’ mı diyecek? Artık Türkiye eski Türkiye değil. ‘Atın şu kadını dışarı’ diyenler millet nezdinde, sandıkta bedelini ödedi, siz de ödersiniz.” dedi. “Hani yeni CHP başörtüsüne karşı değildi?” diyen Salih Kapusuz, daha önce Kemal Kılıçdaroğlu’nun ‘Eşitsizlik olan başörtüsü sorununu çözeceğiz’ şeklindeki sözünü hatırlattı. CHP’de değişen bir şeyin olmadığını kaydeden AK Partili Kapusuz, “CHP’nin kafası yine yasakçı, yine dayatmacı.” ifadelerini kullandı.

Sizde Fikirlerinizi Paylaşın

E-Posta adresin asla başkalarıyla paylaşılmaz. Yıldızlı alanlar zorunludur *