Yeşiltopuklar Online Alışveriş

Meclisin Yeni Başörtülü Vekilleri

Meclisin Yeni Başörtülü Vekilleri

Başörtülü Milletvekili Özlem Zengin Topal

MV ÖZLEM ZENGİN TOPAL
Ak Parti Milletvekili Özlem Zengin Topal siyah bluz, başörtü kombinasyonunu açık pastel renkli bir ceketle dengeliyor. Siyah ceket-takım giydiğinde ise, siyah başörtü örtmek yerine daha yumuşak tondan bir başörtü tercih ediyor.

23 Haziran 2015 günü, 2 Mayıs 1999 da ilk başörtülü vekil olarak meclise gelen Merve Kavakçı‘dan sonra, ilk kez yine başörtülü olarak aday olup, başörtülü olarak seçimleri kazanan vekiller meclise girecekler.

Evet, geçtiğimiz dönem mecliste başörtülü vekiller vardı, ama onlar başları açık seçilip, vekillik dönemlerinin ortasında ‘umre’ ziyaretlerini tamamladıkları bahanesiyle başlarını örtüp meclise gelmişlerdi.

Tam 16 yıl sonra ilk kez milletimizin seçtiği başörtülü vekiller görevlerine başlamak üzere yemin edecekler.

Şimdiye kadar gördüğümüz siyasetçi eşleri dışında, ilk kez meclisimizde farklı partilerden başörtülü kadınları temsil eden vekiller bulunacak. Sonuç itibarıyla kamusal alanda göz önünde bulunan bu vekillerimiz diğer vekillerden daha çok ön planda olacak ve dikkat çekecekler. Bu demektir ki, her zamanki gibi başörtülü kadınların kıyafetleri de yeni meclisin kuruluş günlerinde gazete sayfalarını ve haberleri süsleyecekler.

Başörtülü Milletvekili Ravza Kavakçı Kan

MV RAVZA KAVAKÇI KAN
Ak Parti Milletvekili Ravza Kavakçı Kan koyu renk kıyafetlerini, hiç değiştirmediği turuncu oversize saatiyle ufak bir renk katıyor. Hatta seçim çalışmalarında ilgi gören bu saatin sosyal medyada kendi hashtag’i bile var (#theorangewatch).

Çiçeği burnunda başörtülü milletvekillerimiz nasıl bir kıyafet prosedürünü takıp etmeliler?

Öncelikle milletvekillerimizin bir çoğunun bu dönem içerisinde profesyonel destek almalarının önemli olduğunu düşünüyorum. Dini inançlarımız, örf ve adetlerimiz gereği Müslüman bir kadının kıyafeti her zaman İslami sınırlar içerisinde ve bulunduğu ortama uygun olmalıdır. İslami değerlerimizin sınırları göz önünde tutulurken bir taraftan da profesyonel protokolün gerektirdiği gibi giyinme hassasiyeti gösterilmelidir.

T.B.M.M. iç tüzüğünde başörtüsünü yasaklayan herhangi bir ifade olmadığı için başlarını örtebilen vekiller, eskiden olduğu gibi sadece etek ceket takım değil, artık pantolon ceket takım giyme hakkına da sahipler. İş dünyasında, dünyanın her yerinde, kadınlar resmi giyindiği sürece farklı kombinasyonlarla kariyer kadını tarzlarını kıyafetlerine yansıtabilirler.

Başörtülü Milletvekili Hüda Kaya

MV HÜDA KAYA
Siyah dökümlü başörtüleri ve pardösüleriyle tanıdığımız aktivist Hüda Kaya, HDP Milletvekili olarak düz renk ceketlerle yeşil tonlarını barındıran başörtüleri tercih ediyor.

Profesyonel Kadınlar (iş kadınları, siyasetçi kadınlar) için giyim protokolü:

 • 1.) Kıyafetlerinde bulunması gereken üç zorunlu parça bluz-etek-ceket veya gömlek- pantolon-ceketten oluşur.
  Ceketin içine giyilen düğmeli bir bluz veya gömlek olabilir. Giyilen üst, yaz aylarında kolsuz bir üst, kış aylarında ise yüksek yakalı body veya kaşmir yüksek yakalı bir üst de olabilir. Ceketin içine giyilen parça spor bir tişört olmadığı sürece farklı ürün seçenekleri yapılabilir.
 • 2.) Ceket seçimlerinde ceketin boyuna ve kesimine dikkat etmek gerekir. Her kıyafette olduğu gibi bahsettiğimiz üç parçanın giyen kişinin vücut hatlarına uygun olması gerekir. Bazı iş kadınlarının yaptığı en büyük hata, pantolon giydiklerinde uzun ceketleri tercih etseler de, uzun etek giydiklerinde kısa ceketleri tercih etmeleridir. Nasıl olsa etek giyiyorum, ceketim kısa olsa da olur diye düşünülmemelidir. Kısa ceket – uzun etek kombinasyonu bazı ince hanımların vücut hatlarına uysa da herkese yakışan bir ikili değildir. Geniş omuzlu, geniş basenli hanımlar, kısa ceketlerden uzak durmalıdırlar. Ceket boylarının muhakkak kalça hizasını geçmesi, en az beş santim aşağısında olması gerekir.
  Etek boyuna gelince, başörtülü hanımların etek boylarının topuklu ayakkabılarının topuğunun ortasına gelecek şekilde olması gerekir. Bunun sebebi, özellikle protokolde on sırada oturduklarında, etek boyları yukarıya çıktığı için bacakları görünür. Alınan ve diktirilen etek ve pantolonlarda bu sebepten dolayı normalden daha uzun olması gerekir.

Başörtülü Milletvekili Fatma Benli

MV FATMA BENLİ
Ak Parti Milletvekili Fatma Benli pastel renk başörtüleriyle resmi kıyafetlerinin ciddiyetini hafifletiyor ve maskülen ceket takımlara feminen bir hava katıyor.

 • 3.) Başörtüsü ve aksesuar seçimine gelince, profesyonel bir kadının hareketli, desenli parçalardan uzak durması gerektiğine inanıyorum. Bol çiçekli bir başörtüsü, veya cesur renkli sal ve örtülerden sakınılmalıdır. Daha çok siyah-beyaz, siyah-krem, lacivert-beyaz, gri ve kahverengi tonlarını içeren kıyafet seçimleri yapılmalı ve bu seçimlere uyan bas örtüler kullanılmalıdır.
 • 4.) Resmilik, renksizlik mi demektir? Tabii ki hayır! Resmi kıyafete aksesuarlarınızla küçük espriler katabilirsiniz. Örneğin, eğer canlı renkleri seven bir kadınsanız kullandığınız kolye, bilezik, saat, çanta veya ayakkabınızda farklı bir renk uyumu sağlayabilirsiniz.
  Eğer “Kıyafetimin ruh halimi ve kişiliğimi yansıtmasını istiyorum” derseniz yüzük ve takı seçimlerinizde, kıyafetinizin detaylarında (düğmesi, cep kapağı, britinde) sevdiğiniz bir rengi kullanabilirsiniz. Yalnız, bu seçimleri yaparken yine moda danışmanınızın yönlendirmesi doğrultusunda hareket etmenizi tavsiye ederiz.

Farklı partilerden meclisi renklendirecek tüm kadın vekilleri dört gözle takip edip, meclise hem fikirleriyle hem de stilleriyle nasıl farklılık katacaklarını öğreneceğiz.

1 Yorum Bulunuyor

 • nermin
  2015-06-24 | Permalink |

  Mrh
  Elif Hanim basortulu memur olarak bol bol nasil resmi giyinebiliriz yazarsaniz sevinirim
  Kalca basen bolgem genis nasil giyinmeliyiz ?

Sizde Fikirlerinizi Paylaşın

E-Posta adresin asla başkalarıyla paylaşılmaz. Yıldızlı alanlar zorunludur *