Mayıs Ayında Hangi Etkinliğe Gidiyorsunuz?

Mayıs Ayında Hangi Etkinliğe Gidiyorsunuz?

Mayıs Ayı Etkinlikleri 2015

Biraz bahar gerekiyor Allah’ım ben hiç iyi değilim. Biraz çağla, birkaç erguvan gerekiyor.” diye başlar İsmail Kılıçarslan’ın şiiri. Uzun dizeler arasında “Baharı kaybettim!” diye tekrarlar şair. Hıdrellezi karşılamak için gül ağaçlarına rengarenk kuşaklar bağladığımız şu bahar günleri, yılın en güzel armağanı bizim için.

Nerelere gelmez ki bahar?

E-5 kenarlarına, mağazaların vitrinlerine, çiçekçi tezgahlarına, etkinlik bültenlerine, gardıroplarımıza, alışveriş listelerine, günlük planlara birdenbire sızar baharın ışığı. Doğanın, kendi moda defilesini hazırladığı en göz alıcı bahar aydır Mayıs. Bu görsel şöleni kaçırmamak için, dahası şairin dediği gibi baharı kaybetmemek için renkli kalemlerinizi ve not defterinizi hazırlayın. Mayıs ayı etkinlik planı yapacağız! Soğuk havalardan kalma üşengeçliği bir kenara bırakın. Güzel görünmek için ruhunuza da detoks yapmanız gerekiyor. Bunun en kolay ve eğlenceli yolu ise bu güzel havalarda o etkinlik senin bu sergi benim gezinip durmak. İşte sizin için derlediğimiz Mayıs ayı etkinlik takvimi:

Aşkın Gözyaşları Şems-i Tebrizi Tiyatrosu

 • Tiyatro: Aşkın Gözyaşları / Şems-i Tebrizi

Yazar Sinan Yağmur’un romanından sahneye uyarlanan “Aşkın Gözyaşları / Tebrizli Şems” oyunu 1200’lü yıllarda Konya’da Tebrizli Derviş Şems ile Mevlana’nın karşılaşmasını, buluşmasını ve birlikte aşkı aramalarını konu alıyor. Ferah Tiyatrosu tarafından hazırlanan oyunda; Şems ve Mevlana’nın tasavvuf üzerine yaptıkları tartışmalar üstün oyuncu performansı ve Süleyman Aycan müziğiyle izleyicilere unutulmaz anlar yaşatıyor. Aşkın Gözyaşları kitap serisini severek okuyanların asla kaçırmaması gereken “Aşkın Gözyaşları / Tebrizli Şems” oyununu hafta sonu programınıza ekleyebilirsiniz.

Tarih: 10 Mayıs Pazar
Saat: 20:00
Yer: İBB Erdem Beyazıt Kültür Merkezi
Adres: Çinçin Deresi Caddesi. Genç Osman Mah. No:78 Güngören – İstanbul
*Etkinlik ücretsizdir.

İstanbul Helikopter Turu

 • Eğlence–Gezi: İstanbul Helikopter Turu

İstanbul’un tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerini gökyüzünden izlemek isteyenler için enfes bir etkinlik, helikopter turu. İstanbul’u havadan görmek ve görüntülemek için rezervasyon yaptırmayı unutmayın. İstanbul Helikopter Turu süresi 15 dakika olup Maslak-Ayazağa Kaan Heliport hareket ile Boğaziçi, Tarihi Yarımada ve Haliç güzergahında uçulmaktadır

 • Boğaziçi Anadolu yakasında görülebilecek yerler: Fatih Sultan Mehmet Köprüsü, Anadolu Hisarı, Hidiv Kasrı, Küçüksu Kasrı, Beylerbeyi Sarayı, Kuleli Askeri Lisesi, Boğaz Köprüsü, Üsküdar, Kız Kulesi, Selimiye Kışlası, Haydarpaşa Limanı, Haydarpaşa Garı, Fenerbahçe Şükrü Saraçoğlu Stadyumu
 • Tarihi Yarımadada görülebilecek yerler: Süleymaniye Camii, Beyazıt Kulesi, Kapalı Çarşı, Hipodrom, Mavi Cami, Ayasofya, Topkapı Sarayı.
 • Haliç’te görülecek yerler: Galata Köprüsü, Pantokrator Kilisesi, Valens Su Kemeri, Fener Patrikhanesi, Fatih Camii, Metal Kilise (St. Stephen of Bulgars), Eyüp Sultan, Piyer Loti Café, Feshane, Surlar, Kariye Müzesi, Miniatürk, Rahmi Koç Müzesi, Eski Galata Köprüsü
 • Boğaziçi Avrupa yakasında görülebilecek yerler: Galata Kulesi, Dolmabahçe Sarayı, İnönü Stadı, Taksim Meydanı, Çırağan Sarayı, Boğaz Köprüsü, Ortaköy Meydanı ve Camisi, Rumeli Hisarı, Bebek Koyu, Levent ve Maslak İş Merkezleri, Türk Telekom Arena Galatasaray Stadı.

Tarih: 10 Mayıs Pazar
Saat: 13:00, 13:15, 13:30, 13:45
Bilet: www.mybilet.com

Mandala Eğitimi

 • Workshop: Mandala Eğitimi

Mandala Akademinin düzenlediği Mandala Workshopları, bilinçaltına attığınız ve size engel olan bilgilerin yüzeye çıkmasını sağlayan bir programdan oluşuyor.

Mandala Nedir?

Mandala hem daire hem de merkez anlamına gelir, bütünlüğü simgeler aslında hem etrafımızdaki, görünen dünyayı (Tüm evren, ay, güneş-daire) ayrıca zihinlerimizde ve vücutlarımızdaki, derin, görünmeyen içsel dünyayı (Merkez iyileştirme dairesi) temsil eder.

Amerikan yerlilerinden, Tibetlilerin kum boyamalarına kadar, Gotik gül pencerelerinden Hindu Yantralarına, Osmanlılarda padişahların giydiği tılsımlı gömleklere kadar mandalalar meditasyon, koruma ve iyileşme sembolleri olarak kullanılmaktadır.

Mandala sizinle ve etrafınızdaki dünyayla ilgili derin doğruyu ortaya çıkaran ve genellikle daire şeklinde olan kutsal bir alandır. Yarattığımız mandalalar bilinçaltına attığınız bilgilerin yüzeye çıkmasını sağlarken hayatın içinde akışınıza engel olan tıkanıklıklarınızdan ve blokajlarınızdan sıyrılmanızı ve özgürleşmenizi sağlar.

Yer: Mandala Akademi
Tarih: 3, 4, 11, 18, 24, 25, 31 Mayıs
Adres: Abdi İpekçi Cad. Azer İş Merkezi No:40 Daire:7 Nişantaşı – İstanbul
Bilet: www.biletix.com

Oyuncak, Eğlence, Anne ve Çocuk Gereçleri Fuarı

 • Fuar: Oyuncak, Eğlence, Anne ve Çocuk Gereçleri Fuarı

Ankara’nın ilk Anne, Bebek, Çocuk ve Oyuncak Fuarı, 14-17 Mayıs 2015 tarihleri arasında Domino Expo tarafından ATO Congresium’da, T.C. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı desteği ile düzenlenmektedir. Kidex Expo’da ailenizle birlikte; Pepee’nin Canlı Müzikal Şovları, Özel Defileler, Eğlenceli Yarışmalar, Ünlü Bebek ve Çocuk Giyim markaları ve Blogger anne sohbetleri ile dolu dolu bir gün geçirebilirsiniz. Çocuğunuzun gelişimi ile ilgili ihtiyaç duyduğunuz her şeyi 14-17 Mayıs’da Oyuncak Eğlence Anne ve Çocuk Gereçleri Fuarında öğrenebilirsiniz!

Tarih: 14 Mayıs Perşembe – 17 Mayıs Pazar
Saat: 13:00
Yer: Ankara Congresium Fuar Merkezi
Ayrıntılı Bilgi: www.kidex.com.tr

Marko Paşa Müzikali

 • Müzikal: Marko Paşa (Süheyl & Behzat Uygur Tiyatrosu)

Türk tiyatrosunun komedi dalındaki en büyük ustalarından Nejat Uygur tarafından uzun yıllar başarıyla sahnelenen “Marko Paşa”, günümüz yorumuyla Süheyl ve Behzat Uygur tiyatrosu tarafından, geleneksel Türk tiyatrosu ekolünde önemli bir yer teşkil eden operetlerinden bir örnek olarak sahnelenecek. Franz Von Schönthan ve Gustav Kadelburg tarafından yazılan oyun, Nejat Uygur tarafından Türkçe’ye ve geleneksel Türk Tiyatrosuna uyarlandı. 15 farklı şarkıyla ve danslarla zenginleştirilerek tuluat ve modern tiyatronun harmanlandığı bir operet tadında seyirciye sunulacak.

Tarih: 17 Mayıs Pazar
Saat: 20:00
Yer: İBB Başakşehir Kültür Merkezi
Adres: Başakşehir II.Etap Mimar Sinan Cd. Ilgaz Sk. Başakşehir – İstanbul

2. İstanbul Seramik Sanat Günleri

 • Atölye/Sergi/Konferans: 2. İstanbul Seramik Sanat Günleri

Geçen yıl ilgiyle takip edilen ve bu yıl ikincisi düzenlenecek olan İstanbul Seramik Sanat Günleri, 16 Mayıs Cumartesi günü saat 14.00’te, Atatürk Kitaplığı’nda Prof. Güngör Güner’in sunacağı konferans ve seramik sanatının başlangıç eserlerinin sergileneceği sergi ile başlayacak.

Konferansta seramik olgusu ile kavramsal sanatın nasıl ve ne zaman yapılacağı üzerine konuşulacak. Aynı gün 16.00’da İBB Cemal Reşit Rey Konser Salonu fuaye alanında Anadolu Üniversitesi Seramik ve Cam Bölümü’nün öğretim elemanlarının hazırladığı 30. yıl etkinlikleri karma sergisi açılacak.

Türk seramik sanatının bütün kuşaklarından 176 sanatçının katılımıyla seramiğin tüm adımlarının sunulacağı karma seramik sergisinin açılışı ise 16 Mayıs Cumartesi günü 18.00’de, Taksim Cumhuriyet Sanat Galerisinde (Maksem) gerçekleştirilecek. Prof. Güngör Güner, Yüksel Güner, Prof. Mustafa Ağatekin, Prof. Beril Anılanmert, Prof. Sevim Çizer, Prof. Pınar Genç ve Prof. Dr. Ateş Arcasoy’un sunum yapacağı Seramik Günleri Maksem’de 6 Haziran’da sona erecek.

Tarih: 16 Mayıs Cumartesi
Saat: 14:00
Yer: İBB Taksim Cumhuriyet Sanat Galerisi
Adres: Şehit Muhtar Mah. İstiklal Cad. No:2 Beyoğlu – Taksim – İstanbul

Necip Fazıl Kısakürek’i Anma Programı

 • Edebiyat: Doğumunun 111. Yılında Necip Fazıl Kısakürek’i Anma Programı

Büyük şair ve fikir adamı Necip Fazıl Kısakürek’in 111. doğum günü kutlamak için hazırlanan etkinlik, Üstad’ın şiirlerinin okunması ve fikirlerinin anılmasıyla gerçekleştirilecek.

Tarih: 25 Mayıs Pazartesi
Saat: 20:00
Yer: İBB Ali Emiri Efendi Kültür Merkezi
Adres: Mimar Sinan Mah.Akşemsettin Cd.No: 52 (İst. Emn. Müd. Arkası) Fatih – İstanbul

 Uluslararası Kenan Rifaî Sempozyumu

 • Sempozyum: Uluslararası Kenan Rifaî Sempozyumu

20. yüzyılın büyük mutasavvıflarından Kenan er-Rifâî (hz.) adına düzenlenecek olan sempozyuma; Cemâlnur Sargut, Asuman Kulaksız, Orhan Büyükaksoy, Bruce Lawrence ve Cangüzel Zülfikar gibi önemli isimler katılacaktır.

Oturumlar: 30-31 Mayıs
Yer: Cemal Reşit Rey Konser Salonu
Adres: Şişli Cami Kvş. Şişli – İstanbul
Ayrıntılı Bilgi: www. kenanrifaisempozyumu.org

Hazırlayan: Hümeyra Yabar

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir