Masmavi Deniziyle Türkiye’nin En Güzel 10 Adası

Masmavi Deniziyle Türkiye’nin En Güzel 10 Adası

Masmavi Deniziyle Türkiye'nin En Güzel 10 Adası

3 tarafı denizlerle çevrili ülkemizin her bir köşesinde birbirinden güzel ve özel doğal güzelliklere rastlamak mümkün. Bunların en güzelleri de tabi ki masmavi denize sahip bölgeler… Özellikle Marmara ve Ege’de bir çok ada, bu güzelliğe mavilik katarak, yerli ve yabancı turistlerin gönlünde taht kuruyor. Biz de bu yazımızda Türkiye’nin en güzel 10 adasını sizin için listeliyoruz.

Bozcada

Marmara ve Gökçeadadan sonra ülkemizin 3. Büyük adası olduğu ifade edilen ada, özellikle ağustos ve eylül aylarında ziyaretçi akınına uğruyor. Tarih boyunca birçok devlete ve medeniyete ev sahipliği yapmış ve Fatih Sultan Mehmet döneminde Osmanlı topraklarına katılmış bir yer olan Bozcaada, tarihi, kültürel birçok yapısıyla da ziyaretçilerini karşılıyor. Masmavi doğası ve yemyeşil atmosferiyle doğa harikası olan adada, gün batımını izlemenin keyfi ise bir başka…

Masmavi Deniziyle Türkiye'nin En Güzel Adalarından Biri Kalem Adası

Kalem Adası

Dikiliden tekne ile ulaşım sağlanabilen ve her gün için belirli bir ziyaretçi kotasına sahip olan bir yer Kalem adası. Kalabalıktan bunalanlar, sakin plaj hayalleri kuranlar, huzurlu ve mutlu bir tatil yapmak isteyenler için biçilmiş bir kaftan adeta.

Masmavi Deniziyle Türkiye'nin En Güzel Adalarından Biri Gökçeada

Gökçeada

Çanakkale’den keyifli bir feribot yolculuğu sonucu ulaşılabilen Gökçeada, en çok ziyaret edilen, bunun yanı sıra yoğun sayılabilecek bir nüfusa da sahip olabilen bir yer. Zaman zaman, özellikle yaz aylarında, bir hayli kalabalık olsa da, adanın canlı yaşamı ziyaretçilerine bir çok avantaj sağlıyor. Her bütçeye uygun konaklama seçenekleri ile de ziyaret etme olasılıklarını çoğaltıyor.

Masmavi Deniziyle Türkiye'nin En Güzel Adalarından Biri Cunda Adası

Cunda Adası

Her yıl sosyal medyada imrenerek izlediğimiz ‘hikayeler’in birçoğunun başrolü, Balıkesir’in gözde ilçesi Ayvalık’ın cennet adası Cunda… Antik tarihi yapıları, muhteşem denizi, tekne turları, huzurlu atmosferi ile doğa severlerin ve tatil arayışındakilerin uğrak mekanlarından bir tanesi.

Masmavi Deniziyle Türkiye'nin En Güzel Adalarından Biri Burgazada

Burgazada

Yoğun İstanbul yaşamından kaçmak isteyenler fakat uzun yollar ile le çekmek istemeyenler için ideal yerlerden bir tanesi Burgazada. Sessiz, doğal bir atmosfer, huzur kokan mavi denizi, leziz tatlar sunan meşhur dondurmacıları ile hafta sonu yapılacak küçük kaçamaklar ve uzun tatiller için iyi bir seçenek.

Masmavi Deniziyle Türkiye'nin En Güzel Adalarından Biri Sedir Adası

Sedir Adası

Bir rivayete göre Mısır kraliçesi Kleopatra, adayı çok beğenerek burada kalmak ister, fakat plajı olmamasından şikayetçi olur ve Romalı Antonius tarafından Kuzey Afrika’dan getirilen kumlarla bir plaj oluşturulur. Halen dünyadaki en narin kumları barındıran bir ada olarak Ege denizinde arz-ı endam eden bu güzel ada, çam ormanlarının arasından göz kırpan maviliğiyle gidenleri büyülemektedir.

Masmavi Deniziyle Türkiye'nin En Güzel Adalarından Biri Akdamar

Akdamar

Türkiye’nin en büyük gölü olan Van Gölünde bulunan 4 adadan bir tanesi Akdamar adası. Doğu’nun olanca güzelliğini, bir çok medeniyete ve devlete mesken olmuş tarihi yapısını ve muhteşem manzaraları bünyesinde barındıran bir yer burası.

Masmavi Deniziyle Türkiye'nin En Güzel Adalarından Biri Kekova

Kekova

Kaş’tan ve Üçağız’dan teknelerle ulaşılabilen ada, sular altında kalan tarihi şehirleriyle ve mağaralarıyla görülmeye layık yerlerden. Turkuaz denizi ve tertemiz suyuyla tatilcilerin gitmekten bir hayli keyif aldığı Kekova, bir çok otel ve pansiyon seçeneğini de ziyaretçilerine sunuyor.

Masmavi Deniziyle Türkiye'nin En Güzel Adalarından Biri Büyükada

Büyükada

Yalnızca bisiklet sürmek için bile bir hafta sonu planının ana mekanı olabilecek bir ada İstanbulluların da çok iyi bildiği ve gitmekten vazgeçemediği Büyükada. Otelleri, denizi, tarihi kiliseleri ve doğasıyla her mevsim gözde yerlerden.

Masmavi Deniziyle Türkiye'nin En Güzel Adalarından Biri Heybeliada

Heybeliada

İstanbul’un adalarından birisi olan, ve özellikle günü birlik ziyaretler için oldukça uygun olan bir ada Heybeliada. İstanbul’un çeşitli sahillerinden düzenlenen vapur turlarıyla mavi bir yolculuk sonucu ulaşılan ve denizin ortasında mutluluğun yakalanmasını sağlayan başlıca yerlerden.,

Seyehat Editörü Esra Ünal

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir