Masajın Tedavi Edici Etkisi Var mı?

Masajın Tedavi Edici Etkisi Var mı?

Masajın Tedavi Edici Etkisi

Masaj, farklı dillerdeki el, yoğurmak, dokunmak gibi kelimelerin kökünden gelen bir kelimedir. Sistematik ve ritmik hareketlerle yumuşak dokuya (deri, kas, tendon vb.) elle uygulanan tekniklerdir. Masaj, milattan önceki yıllardan beri bir tedavi yöntemi olarak kullanılmaktadır. Günümüzde masajın ‘içeriği’ ve uygulayan kişinin ‘kim’ olması gerektiğiyle ilgili var olan karmaşa ‘tedavi edici’ özelliğinin sorgulanmasına neden olmuştur. Ancak masaj, doğru tekniklerle ve doğru bölgelere uygulandığında vücut üzerine birçok olumlu etkisi vardır. Bu etkilere bakacak olursak;

  • Kan dolaşımını artırarak ödemi azaltır.
  • Kaslardaki gerginliği azaltarak kas ağrısını azaltır.
  • Kasların esnekliğini artırır.
  • Genel olarak vücuttaki ağrıyı azaltır.
  • Rahatlatıcı ve sakinleştirici etkisi vardır.

Zeytinyağı ile Masaj Yapmanın Cilt Üzerindeki Yararları

Peki, biz neyi yanlış anlıyoruz da masajın tedavi edici etkisini anlayamıyoruz?

Bir örnekle açıklayacak olursak; bel fıtığı olan bir kişide genel olarak ağrı, kaslarda gerginlik gibi bulgular olur. Eğer ağrı olan bölgeye doğru bir şekilde masaj yapılırsa gerçekten ağrı azalır, kaslardaki gerginlik geçebilir. Ancak masajla bel fıtığını tedavi etmiyoruz. Yani ağrıya, kaslarda gerginliğe sebep olan etken fıtık hala orada duruyor. Masajın etkisi uzun süreli olmadığı için etkisi geçtiğinde fıtık tekrar ağrı ve gerginliğe sebep oluyor. Hasta da masajın kendine fayda etmediğini düşünüyor. Özetleyecek olursak masaj ağrı, gerginlik gibi bulguları tedavi eder. Ama hastalığa neden olan faktörü tedavi etmez.

Masajla ilgili diğer problem ise herkesin herkese masaj uyguluyor olması. Tedavi edici bir yöntem olduğu için dikkat edilmesi gereken durumlar vardır. Şeker hastalarında, kalp hastalarında, yüksek tansiyonu olan kişilerde, gebelerde ve diğer bazı tıbbi durumlarda dikkatli uygulanmalıdır. Geriyorsa hiç uygulanmamalıdır. Bu yüzden masaj bu konuda eğitim almış sağlık profesyonelleri tarafından dikkatle ihtiyaç durumlarında uygulanmalıdır. Sağlıkla kalın.

Daha sağlıklı bir yaşam için profesyonel destek almak isterseniz humeyraekiz@hotmail.com ‘a e-posta gönderebilirsiniz.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir