Londra Moda Haftasında Yer Alan Muhafazakar İsimler

Londra Moda Haftasında Yer Alan Muhafazakar İsimler

Londra Moda Haftası İlk Muhafazakar Modacılarını Ağırlıyor

2017 Sonbahar/Kış koleksiyonlarının defile sunumları ardarda devam ediyor. New York Moda haftasından bir gün sonra başlayan Londra Moda Haftası bu sezon ilk kez Haute Elan markasının ev sahipliği yaptığı Londra Muhafazakar Moda Haftası da (LMFW) yer aldı. 18 Şubat Cumartesi günü başlayan LMFW’ya Londra’nın önemli galerilerinden Saatchi Galeri ev sahipliği yaptı. Muhafazakar modasında dünyaca tanınmış 60 isim bu organizasyonda yer aldı. Bloggerlardan Dina Tokio, Ascia Akf’in yanı sıra tesettür modasında ileri gelen isimlerden Rabia Z de davetliler arasında idi. Haute Elan markası ile iş birliği yapan Arap ülkelerinin tanınmış televizyon programcılarından Muna Abusülayman da bu faaliyetlerde yer alan isimlerdendi.

Londra Moda Haftası İlk Muhafazakar Modacılarını Ağırlıyor

Daha önce Londra Moda Haftasında bir çok tesettür modacısı koleksiyonlarını sunmuşlardı. Bu isimlerden bir tanesi Swarovski markasının sponsorluğunu yaptığı modacı Barjis Chohan idi. Bir çok tesettürlü tüketicinin bulunduğu Londra’da sosyal medyada aktif olan Londra’lı bloggerların de bu yeni muhafazakar haftasının gerçekleşmesinde rolü oldu. Ama daha önemlisi başörtülü müşterilerin alım gücünü fark edip, onları dikkate alan moda sektörünün bu alanda ciddi adımlar atıyor olması.

Londra Moda Haftası İlk Muhafazakar Modacılarını Ağırlıyor

Moda dünyasına yerleşmiş moda haftalarında tesettürlü tasarımlar ve muhafazakar kreasyonlar hazırlayan modacıların yer almasının yanı sıra, aynı zamanda muhafazakar moda defilelerini de içermesi güzel bir gelişme. Bu gelişmenin moda alemine yeni bir yön çizeceği şüphesiz. Şöyle ki tesettürlü modacıların koleksiyonlarının, devasa modacıların defileleri ile aynı mekanlarda yer almaya başlaması ile bu modacılar da yavaş yavaş, Müslüman kadınlara markalarını daha yakından tanıtmak için muhafazakar defilelerin yapıldığı podyumlarda kendi ürünlerini tanıtmaya başlayacaklar.

Londra Moda Haftası İlk Muhafazakar Modacılarını Ağırlıyor

Bu da tesettür modasının specialize edilmiş bir alandan çıkıp, sanki uzun zamandır moda dünyasının bir parçasıymış gibi olmasına, yani normalleşmesine sebep olacak. Düşünsenize moda haftalarında yer alan muhafazakar markaları konuşmak yerine moda da devasa isimlerin tesettürlü müşteriler için yaptığı özel koleksiyonların muhafazakar moda haftasında yer aldığını konuşuyor olacağız. Ta ki, bütün moda dünyası tek bir çatı altında birleşip sanki yıllardır böyleymiş gibi olsunlar.

Londra Moda Haftası İlk Muhafazakar Modacılarını Ağırlıyor

Aslında bu güzel gelişmeleri yadırgamamamız gerekiyor. Moda dünyası kapitalist sistemin bir parçası olduğuna göre, müşterinin alım gücü her türlü değişikliğe yön verebiliyor. Bunun en yeni örneği İngiltere de Debenhams mağazasının artık tesettür ürünlerini de satma kararı alması. Aab markası ile çalışan mağazada başörtüler, boneler, ve iğnelerin yanı sıra muhafazakar kıyafetler de yer alacak. Arap ülkelerinde de şubeleri bulunan Debenhams’de tesettürlü ürünler bütün şubelerde aynı günde satışa sunulmaya başlanacak. Girdiğiniz her mağazada muhafazakar ürünler bulabilme ihtimaline ne dersiniz? Harika olmaz mı?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir