Lohusa Döneminde Yapılabilecek Egzesizler

Lohusa Döneminde Yapılabilecek Egzesizler

Anne-Bebek

40 haftalık güzel ve özel bir sürecin ardından cennet kokulu evladınıza kavuştuysanız lohusa dönemine hoş geldiniz ☺ Başlığa bakınca sanki bu süreçte yapmanız gereken, zorunlu egzersizler varmış gibi gelebilir. Aslında bu yazının amacı size mecburiyetler dayatmak değil hormonal, fiziksel ve duygusal olarak yaşadığınız bu farklı dönemde size destek olmaktır. Yaptığınız doğum şekline (sezaryen/vajinal(normal)) bağlı olarak ayağa kalkma süreciniz farklı olabilir. Ama her iki doğum şeklinde de mümkün olduğunca erken ayağa kalkmak ve hareketlenmek hem sizin için hem de sizden ilgi bekleyen bebeğiniz için çok iyi olacaktır. Hamilelikte aldığınız kiloları bir anda vermeniz mümkün değil. Doğumdan hemen sonra da bu kiloları vermek için ekstra bir egzersiz ya da spor yapmak bana mantıklı gelmiyor. Zaten bebekle birlikte yorucu bir hayata merhaba dediniz. Kendinizi bunun için zorlamak üzerinizdeki yükü artıracaktır. Benim önerilerim kilo vermeniz amacıyla değil ruhsal ve fiziksel olarak kendinizi daha iyi hissetmeniz için olacaktır.

Bebek Arabası ile Yürüyüş Yapmak

  • Gün içinde 25-30 dakikalık yürüyüşler yapın. Eğer bebeğinizi bırakabilecek kimseniz varsa bebeğinizi ona emanet ederek tek başınıza çıkıp, kendinize 30 dakika ayırabilirsiniz. Eğer yanınızda kimse yoksa bebek arabasıyla bebeğinizi de alıp yürüyebilirsiniz. Temiz hava almak bebeğe de iyi gelecektir.
  • Eğer bebeğin 40’ı çıkmadan dışarı çıkmam diyorsanız (tıbben 40’ın bir anlamı yok) youtube’a ‘walk at home’ yazarak evde hafif egzersizler yapabilirsiniz.
  • Eğer klinik pilates ile doğumdan önce tanıştıysanız temel hareketleri kendinizi zorlamadan yapabilirsiniz.
    Emzirmeye bağlı kollarınızda, sırtınızda ve boynunuzda kas tutulması yaşayabilirsiniz.
  • Temel germe egzersizleriyle bu bölgeleri rahatlatarak bebeğinizle daha kolay ilgilenebilirsiniz. Germe egzersizlerini en az 10 saniye ve en az 10 tekrarla yapmalısınız. Aşağıdaki resimlerden egzersizleri görebilirsiniz.

Lohusalık Döneminde Yapılacak Egzersizler

Bunları yaparken mutlaka doğum yaptığınız kadın doğum uzmanına danışarak tıbben bir engel olmadığından emin olun. Sevgilerimle, sağlıkla kalın.

Daha sağlıklı bir yaşam için profesyonel destek almak isterseniz humeyraekiz@hotmail.com ‘a e-posta gönderebilirsiniz.

 

 

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir