Lider Eşlerinin Şıklık Yarışı

Lider Eşlerinin Şıklık Yarışı

Emine Erdoğan Kıyafet Modelleri

Dünya liderlerinin eşleri kıyafet seçimleri ile ayrı ayrı mesaj veriyorlar. Michelle Obama az parayla da çok şık olunabileceğini gösterirken Şeyha Mozah kıyafetleri için kesenin ağzını sürekli açık tutuyor.

Lalla Salma, Michael Obama, Şeyha Mozat Binti Nasr, Kateryna Yushchenko, ç…Dünya liderlerinin eşleri. Moda avcılarının gözleri hep onların üstlerinde. Kimisi gözünü kırpmadan dehşet rakamlarla kıyafetler alarak şık görünmeye çalışıyor kimisi de bunun tam tersi olabileceğinin de dersini veriyor. Kimisine göre göz önünde olmanın bedeli ağır kimisi ise bunu fırsata dönüştürmeyi çok iyi biliyor. Çünkü iyi giyinmenin kadınlar için halka demeç vermenin en iyi yollarından biri olduğu söyleniyor. Bunu en iyi Michelle Obama yapıyor. Sade ve tek parça elbiselerle net vurgular yapıyor. Çok pahalı kıyafetler almadan da şık olunabileceğini gösteriyor. Ukaryna’nın fist layd’si Kateryna Yushchenko sadece Rus tasarımcılardan giyiniyor. Chantal Biya da Kateryna’dan çok farklı değil, kıyafet seçimleri tam bir Afrika rüzgarı estiriyor. Seçtiği neon renkler ve cesur saç stili O’nu diğerlerinden direkt ayırıyor. Katar Emiresi Şeyha Mozah ise çoğunlukla yılın en şık kadını seçiliyor. Kendine has türbanı ve farklı kıyafetleri ile gelmiş geçmiş en şık first lady sayılan Jackie Kennedy’nin yerini alacağı söyleniyor. Fas Prensesi Lalla Salma ise giydiği kaftanlarla adından söz ettiriyor. Tabi şıklık göreceli birşeydir, orası tartışılır. Zaten seçtiğimiz fist ladylerin de stilleri birbirinden farklı. Stilleri farklı olmasına rağmen bu bayanlarda ortak özellikler hayırsever, büyüleyici ve şık olmaları…

Abartıdan uzak duruyor

Ülkemizde lider eşlerinin özellikle son yıllarda kıyafetleri konusunda haklı haksız eleştirilere maruz kaldıklarına sık sık şahit oluyoruz. Emine Erdoğan‘ın da tercih ettiği kıyafet, giyim, estetik, uyum ve uygunluk konusunda ne kadar doğru bir seçim yaptığı tartışılır. Ama genel olarak abartıdan uzak kıyafetler seçiyor. Canlı renklerden kaçınıyor. Kendine özgü bir turban bağlama şekli var. Kıyafetlerini genelde kendi özel terzisine diktiriyor. Lüks marka takıntısı yok, israfı sevmiyor. Mesela fotoğrafta gördüğünüz Beyaz Saray’daki kıyafeti, hem görüşmenin yapıldığı ortamın arka planına uygun, hem de toplantının atmosferine ciddî, fakat aynı zamanda da kişisel özelliklerini yansıtan bir kıyafet olması sebebiyle şık bir tercihti. Gözlemlediğim kadarıyla Emine Erdoğan’a uzun tek parça kıyafetler yada pardesü-pantolan takımlar daha çok yakışıyor. Aynı rengin farklı tonlarıyla oluşturulan tesettür kombinleri daha asil ve klas bir görüntü ortaya koyduğu için protokol davetleri için oldukça uygun bir seçim. Özetle Emine Hanım kendine yakışanı giymesini biliyor.

Yabancı modacılara mesafeli

Neredeyse bütün Ukrayna first ladyleri Kateryna Yushchenko ile gurur duyuyor. O’nun sadece güzel ve zarif olması değil aynı zamanda stil sahibi ve şık bir kadın olduğu dile getiriliyor. İlginçtir Kateryna yabancı tasarımcıların kıyafetlerini giymiyor. Sadece ülkesindeki tasarımcılardan Roksolana Bogutska’nın tasarımlarını tercih ediyor. Daha yok yerel kıyafetler ya da döpyes takımlar giyiyor.

12 milyon dolarlık kıyafeti var

Katar Emiresi Şeyha Mozah Bint Nasır Katar kralının 2. eşi dünyanın en şık bayanları arasında gösteriliyor. Hatta modacı Julien Macdonald tarafından modanın kraliçesi olarak adlandırılıyor. Kıyafetlerine çuvalla para dökmekten kaçınmıyor. Ünlü İtalyan modaevi Valentino’yu satın alması da çok dikkat çekti. Ayrıca Şeyha fotoğraflarda da gördüğünüz gibi farklı türban bağlama stiliyle dikkat çekiyor. Şeyha Mozah’ın ‘tartışmasız gelmiş geçmiş en şık first lady sayılan Jackie Kennedy’nin yerine geçebileceği iddia ediliyor. Burası tartışılır ama sade tasarımlı tek parça kıyafetleri, renk konusundaki seçimleri, detaylarda saklı şıklığı ve takılarıyla göz dolduruyor. Tarzı insanda para var huzur var hissi uyandırıyor. ‘Bir giydiğini bir daha giymeyen şık kadın’ olarak tanımlanan ve gardrobunda 12 milyon dolarlık tuvalet bulunduğu söylenen Katar Emiri’nin 53 yaşındaki eşi Sheikha Mozah’ın, Valentino defilelerini hiç kaçırmadığı ve sık sık kendisine özel defilelerin düzenlendiği belirtildi. Ayrıca Şeyha’nın 7 çocuğu bulunuyor.

Kaftanın dünya elçisi

Faslı kadınların kıyafetleri renklerinin canlılığıyla dikkat çekiyor. Fas’ın fist ladysi Kral V. Muhammed’in karısı Lalla Salma için ‘dünya kaftan elçisi’ diyebiliriz. Zaten Salma’ya kaftanın büyükelçisi deniliyor. Belki iddialı olacak ama dünyada kaftan hiçbir kadına bu kadar yakışmıyor. Aile düğünlerinde ya da dünya çapında verdiği davetlerde geleneksel kıyafetler giyiyor. Bu yerel giysilerle görkemli gözüküyor. Lalla Salma Arap dünyasının modern yüzü olarak nitelendirilse de gerek yurtdışı gezilerinde gerek ülkesindeki resmi törenlerde taşlı süslü kıyafetler giyinmekten çekinmiyor.

Çuval giyse yakışıyor

ABD’nin fist ladysi Michelle Obama kıyafet seçiminde tercihlerini sadelikten yana kullanıyor. Kendini iyi tanıyor ve kendisine neyin yakışıp yakışmayacağını biliyor. Öyle pahalı ve abartılı kıyafetlere merakı yok. Zaten buna ihtiyaç duymadan da şık olunabileceğini sokak arasındaki bir butikten aldığı kıyafetleri giyerek gösteriyor. O’nu giydiren özel bir stilisti yok ama Amerikalı genç tasarımcılardan Jason Wu ve Proenza Schouler’in tasarımlarını beğeniyor. Mesela 2009’da Londra’daki G-20 zirvesinde giydiği mavi elbise Jason Wu imzalıydı. Michelle Obama’nın başkanlık yemin törenindeki kıyafetini de Wu tasarlamıştı. Bayan Obama’nın birçok özelliğinin yanı sıra, kendine özgü giyim tarzı hep konuşuluyor. Mütevazı, abartıya kaçmayan, en önemlisi de karakterini yansıtan özgün, şık tarzı ona o kadar yakışıyor ki, protokol kurallarını zorluyor olsa da popülaritesi her geçen gün artıyor.

Aslan yelesinden vazgeçmiyor

Kamerun’un First Lady’si Chantal Biya’ya ilk bakıldığında Afrika esintileri fazlasıyla hissediliyor. Aslan yelesini andıran saçları Biya’nın dediğine göre bilinçli bir tercih. Kendine has bu saç stiliyle ikon olmaya aday. Chantal kıyafetlerinde el yapımı yerel parçalarla lüks markaların parçalarını karıştırmayı seviyor. Kamerun’un globalliğe açılan yerel bir kapısı gibi giyiniyor. Stili kimi zaman çok rüküş bulunuyor. Kendisinin kurduğu Sasha Fierce asında bir giyim markası var. Chantal’ı görenlerde ABD’li R&B sanatçısı Chaka Khan ile karşılaşmış hissi uyandırıyor. Yabancı markalardan en çok Chanel ve Dior’u tercih ediyor.

Kaynak: Yeni Şafak

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir