Kurumsal Stil Oluşturmanın Püf Noktaları

Kurumsal Stil Oluşturmanın Püf Noktaları

Kurumsal-Resmi Tesettür Giyim Modelleri

İş yaşamına yeni adım atacaklar ya da her hafta iş giysilerini nasıl kombin yapacağını düşünenler ve hatta ofis stilinde en doğru parçaların arayışında olanlar için kurumsal/resmi stilin anahtar kurallarını Yesiltopuklar.com moda editörlerinden öğrenin!

Eski yıllarda resmi/kurumsal stil ve bir de davet stili olarak ikiye ayrılan giyim biçimleri şimdilerde çok daha çeşitlendi. Artık iş yaşamına üç ana kategoriye ayırabileceğimiz kurumsal stil var. Yeni ekonomide karşımıza çıkan bu stiller modern kurumsal, resmi kurumsal ve serbest cuma dediğimiz kişiyi hafta sonuna hazırlayan ve rahat parçalardan oluşan cuma günü kıyafet seçimlerini sayabiliriz.

Kurumsal-Resmi Tesettür Giyim Modelleri

 • Siyah Yelekli 3’lü Takım: Kayra

Peki bu stillerin tanımları nedir, nasıl kombinlenir, kurumsal stilde karakteri öne çıkaran detayları kullanmak mümkün müdür? Gelin şimdi tüm bu soruların yanıtına birlikte bakalım.

Kurumsal-Resmi Tesettür Giyim Modelleri

Resmi Kurumsal Stil

Hukuk, bankacılık ve diğer tüm resmi dairelerde çalışanların kıyafet seçimleri ile örneğin bir mimarın kıyafet seçimi elbette aynı olmamalıdır. Mimarların kıyafetleri daha çok modern kurumsal stile girerken resmi dairelerde çalışanlar, avukatlar ve bankacılar ise resmi kurumsal stil kuralına uygun giyinmeleri çok daha uygun görülür. Kontrast seviyesi ve seçim yapılacağı renklerin yoğunluğu da ona göre ayarlanır. Ve genellikle kadınlarda tek parça elbise seçimi yapılması beklenmektedir. Pantolon, etek-ceket gibi takımlar ise modern kurumsal stile çok daha yakın bir seçim olacaktır.

Ofis Stili

Resmi kurumsal stilde kendi zevkini ya da kendi kişiliğini temsil edecek parçalar değil şirketi, firmayı ya da kurumu temsil edecek kıyafet seçimleri yapılır. Etkin ve otoriter renk kombiasyonları ise bu stilin vazgeçilmez unsurudur.

Resmi Kurumsal Stil Kombinasyon Örneği

Kurumsal Tesettür Ofis Stilleri

 • Kombin Detayları:
 • Elbise: Aker
 • Eşarp: Cacharel
 • Çanta: Desa
 • Ayakkabı: İlvi

Ofis Stili

Modern Kurumsal Stil

Türkiye’de en fazla kurumsal sektör hiç şüphesiz modern kurumsal sektör etiketini taşır ve giyim stiline modern kurumsal stile göre belirlenir. Modern kurumsal stil, resmi kurumsal stile göre daha kendine hastır. Çok keskin ve katı kuralları yoktur.  Kişi kendi kişiliğini yansıtan parçaları da kombinasyonlarına dahil edebilir. Bu durum resmi kurumsal stil de çok nadir karşılaşılan bir durumdur.

Kurumsal-Resmi Tesettür Giyim Modelleri

 • Pötikareli Siyah Yelek: Kayra

Modern kurumsal stilde renk çeşitliliği de kişinin seçimlerine bırakılabilir. Pantolon, etek-ceket gibi takımlar ve tüm bunların renk seçimi karaktere ve giyim stiline göre değişkenlik gösterebilir.

Modern Kurumsal Stil Kombinasyon Örneği

Tesettür Ofis Stili ve Kombini 2015

 • Kombin Detayları:
 • Yelekli Takım: Kayra
 • Eşarp: Aker
 • Çanta: Beverly Hills Polo Club
 • Ayakkabı: Lesille

Ofis Stili

Serbest Cuma Stili

İlk olarak 1989’da Amerika’da çıkan bu kurumsal stil sonrasında tüm dünyada benimsenerek uyarlandı. Nereden çıktı diyecek olursanız, çalışanlar Cuma günleri evlerine hiç uğramadan direk yazlık evlerine gidebilsinler diye daha rahat parçalar tercih edilmesiyle başlayan bir akımdır. Şunu belirtmeliyiz ki serbest cuma stili, modern kurumsal stili benimseyen firmalar için değil resmi kurumsal şirketlerde çalışanlar için geçerli bir sistemdir. Çünkü zaten modern kurumsal şirketler haftanın her günü kendilerini ifade edecek kıyafetleri tercih edebilirler ancak resmi kurumsal stilde bu kesinlikle mümkün değildir.

Kurumsal-Resmi Tesettür Giyim Modelleri

 • Kayra 2015-16 Sonbahar Kış Koleksiyonu

Serbest cuma stilini “şehir şıklığı” gibi düşünülmesi çok daha doğru olur. Yani rahat parçalar dediğimizde eşofmanlar, t-shirtler ya da tam aksi şekilde platform ayakkabılar, ışıltılı takılar akla gelmemeli. Kıyafetler ne kadar serbest olursa olsun şirketi temsil ettiğini unutmamak gereklidir. Ayrıca cuma günü her ne kadar hafta sonuna hazırlık günü olarak görülse de İslam’da cuma günü temiz, düzenli ve özenli giyinilmesinin tavsiye edildiğini unutmamak gerekir. Hz.Peygamber(s.a.v)’in hayatına baktığımızda, giyim konusunda şu üç ölçüyü öne çıkardığı görülür: İsraftan sakınmak; Giyinmeyi, kibir, gurur, azamet ve gösteriş vesilesi yapmamak; İçinde bulunduğu sosyal sınıfın imkân ve şartlarına uygun biçimde giyinmek. (Ali Yardım, Peygamberimizin (s.a.v) Şemaili)

Serbest Cuma Stili Kombinasyon Örneği

Tesettür Ofis Kombinleri ve Stilleri 2015

 • Kombin Detayları:
 • Tunik: Aker
 • Ayakkabı: İlvi
 • Çanta: Folli Follie
 • Şal: Aker

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir