Kürk-süz Akımına Ayak Uyduran Lüks Markalar

Kürk-süz Akımına Ayak Uyduran Lüks Markalar

Michael Kors Kürk Kaban

Moda dünyasında bir çok lüks marka artık ürünlerinde kürk ve egzotik hayvan derilerini kullanmayacaklarına dair aldıkları kararın müjdesini verdiler. Örneğin Londra 2019 moda haftasında sunum yapan bütün markalar bu anlaşma içerisinde koleksiyonlarını hazırladılar. Bu kürk-süz hareket akımına katılanlar arasında Burberry, Gucci, Versace, Diane Von Furstenberg, Jimmy Choo ve Michael Kors’un yanı sıra bir çok marka yer alıyor. Bu yeni karar sezonluk koleksiyonlardaki kıyafetlerden çok çanta ve ayakkabıları daha çok etkileyecek gibi görünüyor.

Her geçen gün bu kürk-süz akıma eklenen yeni isimler oluyor. GAP gibi günlük giyim markaları da hayvanlara zarar vermediklerini ve gerçek kürk kullanmadıklarını alıcı kitlelerini yaptıkları farklı reklam kampanyalarıyla haberdar ediyorlar. Uygun fiyatlarda giyim ürünleri satan mağazalar için zaten çok büyük bir değişiklik değil bu yeni trend. Yalnız, pozitif bir değişiklik olsa da, lüks markaların başlattığı bu yenilik incelediğimizde bazı sorunlara sebep olabilir.

Versace Taba Ceket-Siyah Çanta ve Michael Kors Bordo Ceket-Çanta

Lüks ürün satan markaların yüksek fiyatlar karşılığında müşterilerine sunduğu bir özellik, bir kalite var. Örneğin Gucci’nin bir çok aksesuarında kullanılan kürk parçalar, egzotik derilerden hazırlanmış çanta ve ayakkabılar markanın estetiğine yerleşmiştir. Markanın ürünlerinde hiç bir fiyat değişikliği yapılmadan benzer ürünleri yalancı kürk ile üretmeleri acaba markanın sadık müşterilerini ne kadar memnun edecek? Lüks ürün alıcılarının kalitenin düşmesine rağmen aynı fiyatı vermeleri mantıklı mı?

Michael Kors Ayakkabı-Çanta-Saat

Moda sektöründe her hangi bir kıyafetin üzerinde biye olarak kullanılan deri parçası ya da az miktarda da olsa kürk süslemeler ürünün fiyatının yükselmesine sebep olur, çünkü deri ve kürk normal kumaşlardan daha pahalıdır. Hatta bazı mağazalar ürünlerini normal ürün kategorisinden lüks ürün kategorisine yükseltmek için stratejik olarak egzotik deriler kullanabiliyorlar.

Bakalım moda dünyasındaki bu yeni akım, lüks markaların müşterileri tarafından nasıl karşılanacak ve ürün kalitesinde ne tip değişikliklere sebep olacak?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir